Torek, 12. 12. 2017, 8.49
11 mesecev, 2 tedna
10 najboljših namigov za popoln pobeg iz zaklenjene sobe – iz prve roke!
Kako na najbolj zabaven način pobegniti iz sobe oziroma doseči najboljši rezultat v igri escape room in se ob tem res noro zabavati, smo povprašali Natašo Potočnik in Petra Arčona, soustanovitelja podjetja Escape room Enigmarium® in ustvarjalca več kot 25 različnih "resničnostnih" iger – od sob pobega v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Laškem in Zagrebu do igrificiranih mestnih pustolovščin Unlock®, igrificiranih muzejev in gradov.
Celo v mednarodnem merilu sta dva izmed glavnih "krivcev" za to, da se dejavnost escape roomov spreminja v eno najhitreje rastočih turističnih panog, ki navdušuje več sto tisoč privržencev po vsem svetu. Tudi sama sta med njimi, saj se število iger, ki sta jih odigrala s svojo družino ali prijatelji, počasi bliža tromestni številki.
Kaj bi torej zasvojenca z escape roomom priporočila igralcem iz prve roke ter izza kulis?
1. Najpomembneje je zbrati pogum in rezervirati sobo! Če igre escape room še niste odigrali, sploh ne veste, kaj zamujate. V resnici ne gre za pobeg iz sobe, gre za pobeg od dolgočasja in težav resničnega sveta.
2. Zberite ekipo: družina, prijatelji, sodelavci – ni pomembno, kako je sestavljena vaša ekipa, pomaga pa, če vas ni preveč. Igralna izkušnja je boljša v manjših skupinah, da vsak od igralcev pride na svoj račun: enemu pač bolj leži logika, drugi bo prepoznal vzorec, tretji se bo izkazal pri spretnostni preizkušnji. PS: Za najin okus je štiri idealna številka – vsak bo res prišel na svoj račun in vsi bomo vedeli za vse, kar smo rešili.
3. Izberite pravo igro. Pri odlični igri se preprosto ne more zgoditi, da se pri igranju ne bi zabavali, saj je poskrbljeno za vse, tudi za prave namige. Žal pa sva že srečala tudi igre, kjer reči nikakor niso tekle tako, kot bi morale, in so pustile grenak priokus. Pomembno je, da izberete čim boljši escape room, sicer se lahko zgodi, da boste zaradi slabe kakovosti in izvedbe mislili, da to ni za vas. Izberite torej preverjeno dobro igro. Ko potujeva, sama ponavadi pogledava, kaj o ponudnikih iger escape room v državi pravi neodvisni popotniški portal Trip Advisor, v Sloveniji pa je poleg tega merodajno tudi Združenje escape room Dejavnsti GIZ ER.SI.
4. Pravočasna rezervacija – dobre igre so ponavadi precej zasedene, midva pa rada izkoristiva priložnost in če sva v tujem mestu, odigrava tudi po več iger na dan. Temu rečeva escape room maraton. Načrtujeva tako, da imava med dvema igrama dovolj časa za vožnjo na novo lokacijo, kakšno kavo in prigrizek, kozarec vina in večerja pa prideta na vrsto kasneje, alkohol pri igri namreč ne pomaga.
5. Komunikacija: Karkoli kdo od skupine najde, naj pove, opiše in komunicira z ostalimi. Ničkolikokrat vidimo skupine, kjer je nekdo našel delček sestavljanke, ampak ker ni vedel, kam sodi, je bil tiho, na drugi strani pa vidimo, da ima drug član drug delček in prav tako nima rešitve. Če bi med seboj komunicirala, bi bila uganka rešena takoj – tako pa bo prišla na vrsto šele, ko bosta prišla naokrog.
6. Tehnika: Površnost in brezglavo hitenje se ne obneseta. Včasih se zgodi, da imaš pravo kodo, pa ključavnice ne nastaviš dovolj natančno, odbrziš naprej in misliš, da koda ni prava – no, kljub omejenem času si je vredno vzeti čas ter natančno preračunati in točno vnesti številke.
7. Pripomočki: razen tega, da nikoli ne pozabim s seboj vzeti očal "za blizu", saj so včasih številke nesramno majhne, se mi zdi bolj praktično, če ne nosim visokih pet in sem – za vsak slučaj – oblečena tako, da se lahko udobno gibam.
8. Strategija: Pomembno se je dobro razgledati – mali detajli, ki jih radi spregledamo, se lahko izkažejo za ključne pri končni rešitvi. Če nekaj najdemo in ne vemo, čemu bo služilo, vseeno lahko pride prav, zato je ključna tudi dobra organizacija – vse, kar najdemo, zbiramo na enem mestu, rešene in že uporabljene reči pa odlagamo drugam. Pametno se je tudi kdaj skloniti in pogledati pod mizo, kar odrasli pogosto pozabi.
9. Namigi! In tu je še en odličen namig, ki se mu reče: "Vprašajte za namig!" Midva celo sama prosiva gamemastre, naj nama z namigom pomagajo, če vidijo, da kje izgubljamo čas po nepotrebnem. Imamo namreč pomembno nalogo in ključno je, da jo rešimo, z namigom ali dvema več ali manj. Konec koncev – saj gre le za igro. Zabavajte se!
10. Zadnji namig: Darilni bon escape room Engmarium® je idealno darilo, ki razveseli vsakogar. Tako lahko namesto dolgočasnih daril podarite res nepozabno doživetje, z njim pa ne boste obdarovali le prejemnika, temveč tudi vse, ki jih bo povabil s seboj (najverjetneje boste med njimi). Konec koncev malce telovadbe po vseh prazničnih pojedinah ne škodi. Četudi zgolj možganske.
11. In še enajsti bonus namig: Delavnica pobega
Za več zavzetosti in zabave pri vsakdanjem delu vas januarja vabimo na prav posebno delavnico pobega, ki smo jo zasnovali v sodelovanju z znanstveniki. S praktičnimi primeri se bomo naučili, kako z uporabo elementov igre krepimo zavzetost ter timske kompetence, predvsem pa se lahko tudi pri resnih rečeh bolj zabavamo, ob tem pa dosegamo boljše rezultate. Več TUKAJ.
V praksi je soba pobega namreč ena najboljših skupinskih in strateških iger, kar potrjujejo navdušeni obiskovalci sob, odlične ocene na Tripadvisorju in igralci, ki se v Enigmarium radi vračajo.
Kje odigrati igre Escape Room Enigmarium®?
- V Ljubljani (šest iger na Trdinovi ulici 8),
- v Mariboru (pet iger),
- v Laškem (dve igri),
- v Zagrebu (dve igri) in
- v Murski soboti (ena igra).
Trdinova ulica 8
Telefon: 031 33 44 88
E-pošta: info@escape-room.si
Splet: https://escape-room.si