Raziskovalci ameriške vesoljske agencije Nasa so potrdili, da je raziskovalni robot Radovednost (Curiosity) v kamninah, ki jih je preiskal, odkril vodik, ogljik in kisik.
Gre za osnovne elemente, ki so potrebni za podporo življenja, kot ga poznamo.
"Ključno vprašanje te misije je, ali je Mars lahko omogočal okolje, primerno za življenje. Zdaj vemo, da je odgovor da," je danes objavil Michael Meyer, ki je glavni Nasin strokovnjak v programu za raziskovanje Marsa.
Voda je imela relativno nevtralen pH
Rover Radovednost je z desetimi znanstvenimi instrumenti najbolj napreden robot, ki jih je človeštvo poslalo na kak drug planet. Preučil naj bi sestavo tal Rdečega planeta in našel tudi fizične dokaze, ali je na Marsu kdaj obstajalo življenje.
V vzorcu, ki ga je izvrtal iz sedimentarne kamnine, je odkril glinene minerale, sulfatne minerale in druge kemične spojine. Glede na analizo teh spojin so znanstveniki odkrili, da je voda, ki je pomagala oblikovati to kamnino, imela relativno nevtralen pH.
Okolje torej ni bilo ekstremno slano, preveč kislo ali oksidacijsko. "Našli smo okolje, primerno za življenje, in verjetno bi lahko, če bi bili tam, to vodo tudi pili," je opisal John Grotzinger iz Kalifornijskega tehnološkega instituta (CIT), ki sodeluje pri projektu Curiosity.
"Okolje bi lahko omogočalo življenje mikrobov"
Okolje na Marsu bi tako zagotovo lahko omogočalo življenje mikrobov. "Vsi smo zelo navdušeni," je še dodal Grotzniger.