Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
21. 3. 2014,
16.42

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

drevo gozd

Petek, 21. 3. 2014, 16.42

8 let

Najstarejše drevo na Hrvaškem staro preko 2000 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
V Gorskem kotarju je žled povzročil velikansko škodo gozdovom, a ni prišel do živega najstarejšemu drevesu na Hrvaškem, piše Jutarnji list.

Gre za devet metrov visoko tiso, ki je po hrvaških izračunih stara 2021 let. "Čudež narave" raste na območju Mrkopalja na nadmorski višini 1050 metrov.

Tisa je zelo redka in zaščitena vrsta iglavca, zato je natančna lokacija najstarejše tise skrivnost. Gozdarji so nanjo naleteli leta 1999, potem pa so izračunali njeno starost na podlagi premera debla, ki je 86 centimetrov.

Tisa je vrstnica svetega Petra Polmer so pomnožili s številom branik, ki jih je 47, in izračunali, da je stara 2021 let. Ob tem izpostavljajo, da so možna odstopanja za kako leto. Reški duhovniki, ki so pred leti prišli pogledati tisočletno drevo, so ugotovili, da je tisa vrstnica svetega Petra, navaja zagrebški časnik.

Ko je tisa začela rasti, Gorski kotar še ni imel prebivalcev, tis pa je bilo veliko več, kot jih je danes, dodaja časnik. Tudi tisočletna tisa je obstala verjetno zato, ker je na nedostopnem terenu, saj je njen največji sovražnik človek, ker je tisovina dragocen les. Sicer je celo drevo strupeno, razen rdečega ovoja pri plodu.

Gozdarji ocenjujejo, da bo drevo preživelo še več sto let Najstarejše hrvaško drevo kljubuje naravnim silam. Pred nekaj sto leti je drevo očitno zadela strela, ki je tudi odlomila njegov vrh. Del debla je votel in gnil, a gozdarji ocenjujejo, da bo drevo preživelo še več sto let, "ker tise počasi rastejo, počasi pa tudi gnijejo". Poleg tega ima tisočletna tisa veliko zdravih vej in značilnih temno zelenih iglic.

Gozdarji izpostavljajo, da je letošnji žled uničil večino dreves v Gorskem kotarju do nadmorske višine 950 metrov, preživela pa je tisa, tako kot tudi ostala drevesa, ki so bila v višjih predelih Gorskega kotarja.

Ne spreglejte