Pritožbeni organ okoljskega ministrstva je odpravil odločbo Arso o zavrnitvi zahtevka Lafarge Cementa za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za proizvodnjo cementa in sosežig odpadkov.
Zadeva je tako vrnjena Agenciji RS za okolje (Arso) v ponovno odločanje. Družba Lafarge Cement se na odločbo ministrstva ne more pritožiti, niti ne more sprožiti upravnega spora, so pojasnili na okoljskem ministrstvu.
Osredotočili so se predvsem na dejansko in dovoljeno uporabo alternativnih goriv
Poudarili so tudi, da je njihov pritožbeni organ dopolnil ugotovitveni postopek Arso in na podlagi zbranih dejstev in dokazov ugotavljal, ali je omenjena cementa rotacijska peč po svojih parametrih obratovanja v času zahteve za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja identična napravi, ko je obstajala ob uveljavitvi uredbe o izdaji okoljevarstvenega dovoljenja leta 2004. V dopolnjenem postopku se je tako pritožbeni organ ministrstva osredotočil predvsem na dejansko in dovoljeno uporabo alternativnih goriv, kot so odpadna olja, predelana guma in plastika.
V ponovnem postopku morajo napravo obravnavati kot novo in ne kot obstoječo
"Lafarge Cement lahko obratuje pod doslej dovoljenimi pogoji, dokler si ne pridobi pravnomočne odločbe o zadevi," so še navedli na okoljskem ministrstvu. To pomeni, da mora Arso ponovno voditi postopek za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za Lafarge Cement tako, da upošteva, da je naprava za sosežig odpadkov nova in ne stara oz. obstoječa naprava.
Arso že julija zavrnil zahtevo Lafarge Cementa za izdajo dovoljenja za sosežig
Arso je sicer že sredi julija zavrnil zahtevo Lafarge Cementa za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za sosežig alternativnih goriv. Arso je tako odločil, ker je upravno sodišče februarja ugotovilo neskladje uredbe o napravah, ki lahko povzročijo onesnaževanje večjega obsega, z zakonom o varstvu okolja, zaradi česar je moral Arso v ponovnem odločanju upoštevati predvsem zakon in cementno peč kljub prilagoditvam, s katerimi je Lafarge zmanjšal količino emisij v zrak, obravnavati kot novo. Zato je agencija morala zavrniti zahtevek Lafarga za izdajo dovoljenja, v katerem so napravo priglasili kot obstoječo.
Lafarge se je na odločitev Arso pritožil in zadevo je naprej reševalo okoljsko ministrstvo, ki je po dveh javnih obravnavah ugotovilo, da bi Arso res moral postopek za izdajo okoljevarstvenega dokumenta voditi za novo in ne obstoječo napravo.
"To je tisto, za kar si je Eko krog ves čas prizadeval"
"To je tisto, za kar si je Eko krog ves čas prizadeval: določeno bo novo vplivno območje, javnost bo v postopku lahko sodelovala s pripombami na sežiganje odpadkov, stranskih udeležencev bo več, poostrene bodo prej velikodušne omejitve obratovanja; vnos novih onesnažil v Zasavje bo skratka postal stvar debate in argumentov, ne izvršeno dejstvo," so v svojem odzivu na odločbo ministrstva zapisali aktivisti Eko kroga, ki nasprotujejo sosežigu odpadkov v trboveljski cementarni.