Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 9. 2011,
8.31

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 9. 2011, 8.31

9 let, 2 meseca

Greenpeace praznuje 40. rojstni dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Le en klic o mrtvih morskih vidrah, ki jih je po poskusih v ameriški jedrski elektrarni pred 40 leti naplavilo na obalo Aljaske, je bil dovolj za rojstvo okoljevarstvene organizacije Greenpeace.

Irving Stowe in žena Dorothy sta bila zaradi novico o vidrah tako razburjena, da sta v domačem kanadskem mestu Vancouvru začela peticijo in ustanovila skupino Don't Make A Wave (Ne ustvarite vala). Opozarjali so na posledice testiranj v jedrskih elektrarnah in ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi morebitnega nastanka cunamija, ki bi ga povzročile eksplozije.

Po nakupu ladje, ki so jo poimenovali Greenpeace, so leta 1971 odpluli proti otoku Amchitka na Aljaski, da bi preverili, kakšne poskuse izvajajo Američani. Čeprav cilja niso nikoli dosegli – ustavila jih je namreč ameriška obalna straža –, so javnost kljub temu še vedno dejavno obveščali o eksplozijah in vplivu le-teh na okolje, organizacija pa se je preimenovala v danes vsem znani Greenpeace.

"Hoteli smo spremeniti svet" "Spomnim se, kako sta v Vancouvru nastali kitajska in japonska skupnost. Hindujci, budisti, hipiji ... Vsi so imeli svoje skupine. In tudi okolje jo je dobilo. Sprva je bil Greenpeace majhna lokalna skupnost, potem pa so njegove razsežnosti prestopile meje Kanade. Hoteli smo spremeniti svet na bolje in nekako nam je uspelo," je povedal aktivist Rex Weyler.

Sedež Greenpeacea je danes v Amsterdamu, podružnice pa imajo po vsem svetu. Borijo se za zaščito oceanov, rek, gora, gozdov in biostke raznolikosti.

Ne spreglejte