Četrtek, 11. 2. 2016, 15.24
8 mesecev, 3 tedne
Na katero fakulteto naj se vpišem, da bom imel službo?
Na fakultetah in v srednjih šolah bodo v petek in soboto potekali informativni dnevi. Bodoči študenti in dijaki se bodo lahko pozanimali, kaj ponuja kateri od programov in kaj jih čaka v času študija oziroma šolanja.
Poklici, po katerih bo povpraševanje, so: - poklici s področja znanosti, tehnologije, tehničnih ved in matematike;
- poklici s področja računalništva, na primer programerji, razvijalci programske opreme, skrbniki zbirk podatkov in strokovnjaki za storitve v oblaku;
- poklici s področja digitalnih medijev, recimo spletni razvijalci, strokovnjaki za digitalno trženje in upravljavci spletnih skupnosti;
- poklici, povezani z varovanjem okolja in trajnostno proizvodnjo;
- poklici v zdravstvu in medicini, recimo medicinske sestre in zdravniki.
Podatki so rezultat študije Globalni indeks konkurenčnosti talentov (GTCI), ki ocenjuje konkurenčnost držav za privabljanje najboljših zaposlenih, pri tem pa ugotavlja tudi, kateri so tisti talenti, ki bodo najbolj iskani.
Žoržova meni, da je pomembno, da ti je to, kar delaš, všeč. Če želiš ustvariti uspešno kariero, moraš vanjo vložiti veliko truda in časa, pri tem pa šteje tudi, če te nekaj, kar delaš, veseli ali ne, dodaja. "Je pa res, da veliko mladih izbere kakšne smeri tudi zaradi tega, ker ne vedo, kako so videti druge. Obveščenost je zelo pomembna. Sem sodi tudi to, da se zavedaš, kakšna je situacija na trgu dela. Se pravi, če se odločiš za družboslovje, ker te veseli, potem se tudi zavedaš, kaj vse boš moral narediti, če boš želel biti uspešen," še meni.
Po besedah naše sogovornice naj dijaki na fakulteti spoznajo tudi predmetnik, preverijo, kako se fakulteta povezuje s podjetji, v kolikšnem času diplomanti v povprečju dobijo zaposlitev in kakšne mednarodne izkušnje omogoča v času študija.