Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 4. 2014,
12.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Apple

Ponedeljek, 7. 4. 2014, 12.48

8 let, 8 mesecev

Zakaj je težko delati pri Applu?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Apple že nekaj let velja za enega najbolj oboževanih delodajalcev. Njegovi zaposleni pa razkrivajo, kaj delo v takšnem velikem podjetju sploh prinaša. Veliko je tudi negativnih stvari.

Nobeno podjetje ni popolno, tudi Apple ne. Poglejmo si, katere negativne vidike so izpostavili nekdanji in trenutni zaposleni v Applu.

Applova skrivnostnost pogosto negativno vpliva na družinsko življenje Robert Bowdidge, ki je imel priložnost delati pri Applu, je dejal: "Ničesar nisem smel povedati svoji ženi. Vedela je, da sem delal v stavbi čez cesto, da sem delal pozno v noč, ni pa vedela, kaj sem delal. Ko sem moral odpotovati v Manchester z drugimi strokovnjaki, me je vprašala, ali gre lahko zraven. Moral sem jo zavrniti, takrat je delala za IMB."

Poleg skrivanja svojega dela, na katerega so zaposleni pri Applu zagotovo izredno ponosni, kot veliko težavo opisujejo tudi ločitev od drugih delavcev. To se dogaja zlasti pri tistih, ki razvijajo naprave oziroma njihove dele, o katerih se še ne sme govoriti.

Kako dobri so njihovi izdelki, predvsem pa, kako vredno jih je skrivati pred konkurenco, se zaveda tudi Applov menedžment. Mnogi menijo, da je paranoiden, zamerljiv, predvsem pa oddelek, v katerem prevladuje napetost, čeprav obstaja tudi svetla stran: lahko se oblačijo sproščeno.

Dolgi delavniki Oblikovalec Jordan Pirce je, kot pravi, sovražil predolge delavnike. Med tednom je le redko videl svojo hčerko. Kot slabo lastnost omenja tudi sestanke, ki so potekali ob urah, ki so bile "nespoštljive do posameznikove produktivnosti".

Bolj malo časa za spanje Zanimivo, tudi nekdanji zaposleni, ki sicer pravijo, da jih je delo pri Applu navduševalo, priznavajo, da so bile razmere za delo precej težke. Veliko časa so za delovno mizo preživeli ponoči in tako pogosto težko našli čas za spanec. So bili pa za 24-urno dosegljivost sedem dni na teden seveda precej dobro plačani.

Da prototip za iPad ne bi dobil nog, so zaposleni, ki so pomagali pri njegovem ustvarjanju, delali v sobi brez oken. "Zamenjali so ključavnico na vratih," se spominja eden od razvijalcev. "Trije razvijalci in jaz smo bili edini, ki smo imeli dostop do sobe. Apple je zahteval imena in številke zdravstvenega zavarovanja za ljudi, ki so imeli dostop." Posebno obravnavo so doživele tudi naprave. Apple je namreč zvrtal luknjo v mizo in priklenil napravo nanjo. Večinoma kar s kolesarskimi zavornimi žicami.

Ne spreglejte