Petek, 9. 3. 2018, 13.43
6 let, 9 mesecev
Evropski razvojni projekt Charisma
V Telekomu Slovenije dokončali še en evropski razvojni projekt za omrežja 5G
V projektu Charisma, v katerem je sodelovalo 14 operaterjev in ustanov iz devetih držav, so razvijali mehanizme za razbremenitev omrežja.
Projekt Charisma (Converged Heterogeneous Advanced 5G Cloud-RAN Architecture for Intelligent and Secure Media Access) je drugi evropski razvojni projekt za rešitev mobilnih komunikacij pete generacije, pri katerem sodeluje tudi Telekom Slovenije.
Za razliko od projekta iCirrus, v katerem je prav tako sodeloval Telekom Slovenije, je bil namen projekta Charisma vzpostaviti mehanizme, ki bi čim bolj razbremenili omrežja pete generacije med njihovim delovanjem in tako zagotovili prenos podatkov do končnega uporabnika po najkrajši mogoči poti (offload).
Testno okolje projekta Charisma v laboratorijih Telekoma Slovenije
Telekom Slovenije predvsem pri testnih scenarijih in testnem okolju
Še ena od nalog projekta Charisma je bil razvoj varnostnih "end-to-end" mehanizmov v konvergentnem virtualiziranem odprtem dostopovnem omrežju.
Ključna vloga Telekoma Slovenije pri tem projektu je bila vzpostavitev testnega okolja ter priprava scenarijev za testiranje in validacijo različnih konceptov, kot so rešitve pametnih omrežij (smart grid), e-zdravje in internet stvari.
Z omrežji 5G bomo delali stvari, ki si jih uporabniki danes morda sploh še ne morejo predstavljati
Kdo si bo lahko privoščil, da ne bi bil povezan v mobilna omrežja pete generacije?
Prikazi v praksi (tudi) v laboratorijih Telekoma Slovenije
Najpomembnejši dosežek projekta Charisma je razvoj arhitekture omrežja, ki omogoča doseganje ključnih kazalnikov uspešnosti, skladno z zahtevami združenja 5G PPP, ki pod pobudo Evropske komisije, industrije, operaterjev, ponudnikov storitev, podjetij ter raziskovalcev skrbi za usklajen razvoj prihodnjih generacij telekomunikacijske infrastrukture, so med drugim sporočili iz Telekoma Slovenije.
Rezultate so pokazali v praksi, in sicer v laboratorijih Telekoma Slovenije in še dveh sodelujočih partnerjev: španskega operaterja APFutura in grškega raziskovalnega inštituta The National Centre for Scientific Research Demokritos.