Ponedeljek, 29. 7. 2024, 22.16
3 mesece, 3 tedne
Vroče poletno jutro v Sečoveljskih solinah
Soline: tradicija, ustvarjalnost, trajnostnost, družbena odgovornost
Sečoveljske soline niso le kulturni spomenik slovenskega solinarstva, temveč tudi pomemben gradnik trajnostne usmeritve in družbene odgovornosti njihovega lastnika, družbe Telekom Slovenije, prek svojih ustvarjalnih in kakovostnih izdelkov pa tudi ambasador Slovenije po svetu.
Zgodnja šesta ura julijskega dneva, ki je že ob svitu nakazoval, da bo še en v vrsti vročih. Ulice in ceste so se komaj prebujale, ko je v Sečoveljskih solinah že bilo zelo živahno. Tiho, a živahno. Žetev soli je na vrhuncu.
Tako kot že 700 let pridelano sol z lesenimi strgali pograbijo na kupe in jo pustijo, da se ocedi na pobočju z naravnim naklonom. Suho poberejo ročno, jo tovorijo z vagončki in skladiščijo v odlagališčih.
Tajnostna in tradicionalna pridelava, ki je ohranjena še redkokje – v Sloveniji samo v Sečovljah in Strunjanu.
Začnejo zelo zgodaj, ker bi bilo žgoče sonce že kakšno uro pozneje nevzdržno, zato imajo samo nekaj ur časa. Zgodnjo uro je treba izkoristiti. Po lanski slabi letini lahko letos upajo na več.
Koliko soli bo, odloča izključno narava, ta pa je nepredvidljiva. Zlasti takrat, ko se maščuje zaradi prevelikih posegov vanjo. Toda žetev v Sečoveljskih solinah je najbolj trajnostna, kolikor je lahko. Plima, oseka in prizadevne roke žanjcev – to je vse, kar sodeluje pri pridobivanju soli v Sečoveljskih solinah. Nič ogljičnega odtisa.
Ali že veste, kaj je solni cvet?
Piranska sol je edinstvena. Ne samo zato, ker jo pridelujejo na tradicionalen način, ampak tudi zato, ker je bolj kakovostna. Bolj bela.
V Sečoveljskih solinah pridobivajo štiri vrste soli, vse po tradicionalni avstro-ogrski metodi.
Polnejšega okusa, bodo pritrdili kulinarični in gastronomski mojstri po Sloveniji, a tudi zunaj nje. Je tudi zelo raznovrstna – od solnega cveta, ki ga pridobijo bližje površini, do treh drugih vrst soli, ki se vsaka razlikuje po kakšni malenkosti.
Kdor enkrat preizkusi našo sol, jo vzljubi za vedno, nam pove Aleksander Valentin, ki je po dveh desetletjih uspešnega dela v turizmu tako v Sloveniji kot tudi zunaj nje prevzel krmilo družbe Soline.
Solni pridelek je odvisen zgolj od sil narave – sonca, vetra, morja – in marljivega dela solinarjev. Sol iz Sečoveljskih solin je lahka in izrednega okusa ter jedem doda kulinarično izjemnost.
Družba Soline upravlja Krajinski park Sečoveljske soline in izvaja naravovarstvene naloge, ki izhajajo iz koncesijske pogodbe. Prehrambeni in kozmetični Izdelki, ki jih pridelajo v Solinah, so kupcem na voljo na številnih prodajnih mestih po Sloveniji, med drugim tudi v trgovinah Piranskih solin na Leri v Sečoveljskih solinah ter v Piranu, Portorožu, Kopru, Ljubljani in na Bledu. .
Sol iz Sečoveljskih solin je končni izdelek, a tudi pomembna sestavina drugih prehranskih in kozmetičnih izdelkov.
Ali poznate mešanice začimb s Piransko soljo? Kozmetične izdelke, ki izkoriščajo naravne danosti belega piranskega zlata?
Soline živijo vse leto
Čeprav se o Sečoveljskih solinah največ govori takrat, ko je žetev, so tamkajšnje soline žive vse leto. Če se vsakemu od korakov tradicionalne metode ne bi predano posvečali vsak teden v vsakem mesecu, te in takšne soli ne bi bilo.
Soline so pomembno oblikovale krajino, obenem so zagotovile bivališče za številne vrste ptic, tudi nekatere redke.
Vrednost soli iz Sečoveljskih solin prepoznava tudi država, ki je izdelke družbe Soline dodala med nabor protokolarnih daril. Primerni in cenjeni so tudi kot poslovna darila številnih podjetij.
V Sečoveljskih solinah so štiri skupine bazenov s solnico
Pomen Sečoveljskih solin je pred mnogimi leti prepoznala in jih podprla družba Mobitel, nato pa je skrb za Soline prevzel Telekom Slovenije, ki tudi na ta način dokazuje svojo družbeno odgovornost in trajnostno naravnanost.
Najdragocenejši pridelek Piranskih solin je solni cvet, katerega drobni piramidasti kristali od bele do rožnate barve nastajajo le ob brezvetrju, saj jih zmoti že najmanjši val.
Težko bi si zamislili boljšega lastnika, ki nam lahko zagotavlja takšno podporo tudi takrat, ko jo zaradi razmer potrebujemo, nam pove Valentin.
Sol je morje, ki ni moglo nazaj na nebo, pravijo v Sečoveljskih solinah.
Turizem – priložnost ali grožnja?
Valentin prevzema vodenje Solin po tem, ko je bila praktično celotna njegova poklicna pot povezana s turizmom. Toda njegova vizija razvoja družbe ne predvideva preobrazbe v destinacijo množičnega turizma, ker je prepričan, da je veliko pomembnejše ohraniti tradicijo in kakovost pridelave.
Veliko poudarka daje tudi na odnose s krajevnim prebivalstvom – nenazadnje družba Soline zaposluje 90 sodelavcev, večinoma iz neposredne bližine, kar je poleg oblikovanja pokrajine dodaten način vpletenosti solin v ta kraj.
Prepoznavna pokrajina solin
Toda sobivanje z domačini sega še globlje, pojasnjuje Valentin.
Negujejo tradicijo, spodbujajo ustvarjalnost
Enako pomembno kot ohranjanje tradicije je tudi spodbujanje ustvarjalnosti pri razvoju novih izdelkov, kar družbi Soline omogoča nadaljnji preboj na trge, se zaveda Valentin.
V družbi Soline je zaposlenih 90 sodelavcev.
Plima, oseka in pridne roke – tako se žanje sol v Sečoveljskih solinah.