Četrtek, 3. 2. 2022, 14.17
2 leti, 9 mesecev
Mobilne denarnice
Skoraj pol prebivalcev Slovenije je vsaj enkrat že plačalo z mobilnim telefonom
Mobilno plačevanje je v zadnjem letu doživelo velik zagon tudi v Sloveniji. K temu je gotovo vsaj deloma prispeval bistveno povečan obseg spletnega nakupovanja, katerega glavni vzrok je epidemija, a je zelo pomembna tudi preprosta in varna uporabniška izkušnja plačevanja z mobilnim telefonom.
Raziskave kažejo, da je 48 odstotkov prebivalk in prebivalcev Slovenije vsaj enkrat že plačalo z mobilnim telefonom. Pri Telekomu Slovenije, ki je kot eden od tovrstnih slovenskih ponudnikov leta 2019 s svojo mobilno denarnico VALÚ nadgradil svoj portfelj mobilnega plačevanja, so lani prešteli več kot sto tisoč uporabnikov svoje mobilne denarnice ali 40 odstotkov več kot leto prej, število opravljenih mobilnih plačil pa je preseglo dva milijona.
Uporabniki cenijo preprosto uporabo in varnost
Kot ugotavljajo ponudniki mobilnega plačevanja, uporabniki cenijo predvsem preprosto plačevanje z mobilno denarnico prek QR-kode na prodajnem mestu ter varno in preprosto potrjevanje plačil z biometrično identifikacijo, največkrat z razpoznavo prstnega odtisa.
Mobilne denarnice omogočajo tudi pošiljanje denarja med uporabniki, deljenje računov med več uporabniki (posebej priljubljeno med mladimi, ki si delijo račune v barih in restavracijah) in tudi dvige gotovine, kadar res ne gre drugače.
V povezavi s plačilnimi karticami za uporabo po vsem svetu
Pri Telekomu Slovenije vidijo kot eno od pomembnih prednosti svoje mobilne denarnice možnost poravnave tako opravljenih plačil prek mesečnega računa za mobilne storitve, a obenem poudarjajo, da za veliko večino funkcionalnosti ni treba biti naročnik mobilnih storitev.
V povezavi z enim od velikih mednarodnih sistemov plačilnih kartic postanejo mobilne denarnice plačilno sredstvo na prodajnih mestih po vsem svetu.
Mobilne denarnice, tudi slovenske, je mogoče povezati s svetovno priljubljenimi plačilnimi karticami – pri slovenskih mobilnih denarnicah je to praviloma Mastercard, s čimer se možnost uporabe poveča na več kot 53 milijonov prodajnih mest po vsem svetu.
Ponudniki slovenskih mobilnih denarnic pa svojim uporabnikom poleg preprostega upravljanja v namenskih mobilnih aplikacijah ponujajo tudi posebne ugodnosti pri izbranih partnerjih, s katerimi svojo ponudbo še bolj približujejo uporabnikom ter njihovim potrebam in pričakovanjem.