Petek, 4. 9. 2015, 12.11
8 let, 7 mesecev
Samsung nam je pokazal, kakšen bo dom prihodnosti
Kot je na osrednji Samsungovi tiskovni konferenci dan pred začetkom sejma elektronike IFA v Berlinu povedal predsednik evropske podružnice Samsunga Y. H. Eom, bo južnokorejsko podjetje v prihodnjih letih unovčilo svojo dominanco med potrošniki v Evropi. Pojasnil je, da je Samsung tu v zadnjih petih letih prodal več kot pol milijarde naprav. Kar 60 odstotkov Evropejcev ima Samsungov mobilni telefon, 40 odstotkov gospodinjstev pa Samsungov TV. Kaj torej načrtujejo Južni Korejci?
Samsung je nato predstavil svoje videnje pametnega doma, sicer le enega od številnih potencialov interneta stvari (pametno trgovinsko plačevanje, pametni avtomobili, pametne pisarne, na primer). Prisotni na tiskovni konferenci smo videli navdušujoče in, morda še pomembneje, konkretne rešitve, s katerimi bo mogoče hišo iz neumne v pametno preobraziti praktično že jutri.
Polno opremljen pametni dom zjutraj zazna, da se je gospodar hiše prebudil, in razgrne zavese, pristavi vodo za čaj in vklopi talno gretje v kopalnici. Ko pametni telefon v uporabnikovem žepu zapusti hišo, ta ugasne luči, zaklene vhodna vrata in odpre garažna vrata. Če se medtem, ko je uporabnik na delu, v hiši zgodi kaj nepredvidenega, mu kamere takoj posredujejo živo sliko dogajanja. Pametni dom uporabnika obvesti tudi, kdaj so se domov vrnili partner ali otroci.
Yoon C. Lee, podpredsednik Samsungovega oddelka za razvoj digitalnih gospodinjskih aparatov, je predstavil še eno pomembno komponento pametnega doma – pomočnika za boljši spanec. Samsung SLEEPsense je na videz nič kaj impresivna tanka plošča, ki pa uporabnost pokaže šele, ko jo vstavimo pod žimnico.
SLEEPsense takrat ne le spremlja in analizira uporabnikov spanec (ter rezultate predstavi v aplikaciji za pametni telefon), temveč komunicira z drugimi komponentami pametnega doma. Ko zaspimo, na primer izklopi televizijo in vklopi klimo ali gretje (odvisno, kaj sta mu povedala senzorja temperature in vlage).
Odprtost bo še nekaj časa najbrž stvar debate. Čeprav so v Berlinu potrdili, da ob opremi za pametni dom izdajajo tudi povsem odprti platformi API (SmartThings in Samsung Artik), ki bosta omogočali prosto programiranje novih načinov uporabe, še ni znano, če bodo elementi Samsungovega pametnega doma združljivi s tistimi od drugih proizvajalcev.
To bi morda rešilo sodelovanje med vsemi predstavniki industrije. Samsung opremo za pametni dom trenutno razvija v partnerstvu z Intelom, Ciscom in Mediatekom, če naštejemo le največje. Sodelujejo tudi v konzorciju Open Interconnect, ki se mu lahko pridružijo vsi, ki razvijajo opremo za pametne domove.
Človek pa mora biti pri razvoju opreme za pametne domove prioriteta zato, da bo poudarek na preprosti uporabi in intuitivnem vmesniku, po katerem pa bo treba seči le redko. Pametni dom je tak zato, da bo vrata zaklenil in luči prižgal sam, ne pa da mu bo treba to vsakič posebej ukazati prek aplikacije na telefonu ali tablici, je v Berlinu ob koncu konference še pojasnil YH Eom.
Pri mnogo uporabnikih, ki želijo pameten dom, bo to pomenilo nakup novih klimatskih naprav, televizorjev, pralnih strojev. Samsung je v Berlinu sicer zagotovil, da bodo najpozneje do leta 2020 vse njihove nove naprave združljive s tehnologijo SmartThings za pameten dom.