Ponedeljek, 4. 3. 2019, 20.27
5 let, 10 mesecev
Operacijski sistem, ki poskrbi, da so naši podatki varni in decentralizirani
Prvi mobilni telefon na svetu, ki deluje na tehnologiji blockchain
Na letošnjem Mobile World Congressu smo videli nekaj telefonov, ki s programskimi dodatki že ob prvem zagonu podpirajo poslovanje s kriptovalutami, a le eden od njih se je pohvalil, da je prvi na svetu, ki v celoti deluje na temeljih tehnologije blockchain.
Pametni telefon XPhone proizvajalca PundiX zatrjuje, da je do temeljev decentraliziran, kot narekuje tehnologija blockchain, in zato tudi varen. Poganja ga ekosistem, ki so ga poimenovali Function X in je v celoti zgrajen na tehnologiji blockchain.
Prvi #blockchaintechnology panetni telefon na svetu (za zdaj samo delujoči prototipi). Ne gre le za lažje upravljanje s kriptovalitami, temveč za popolno podatkovno distribucijo vsega, kar pametni telefon počne. @PundiXLabs #MWC19 @SiolNEWS pic.twitter.com/Gz4a3yepwu
— Srdjan Cvjetović (@srdjan_c) February 24, 2019
Naš telefon ni samo denarnica in posredovalnica kriptovalut, temveč prvi, ki od temeljev deluje na načelih distribuiranosti z vsemi prednostmi za varnost, ki jo prinaša, so nam povedali predstavniki družbe PundiX v Barceloni. "Vsaka takšna naprava bo vozlišče, ki bo zagotavljalo različne storitve glede na svoje tehnične značilnosti, lokacijo in raven zaupanja."
"Naš telefon ni samo denarnica in posredovalnica kriptovalut, temveč prvi, ki od temeljev naprej deluje na načelih distribuiranosti z vsemi prednosti za varnost, ki to prinaša", so nam povedali predstavniki družbe PundiX v Barceloni.
Za varnost podatkov blockchain, a vendarle združljiv z androidom
Takšna arhitektura uporabnikom omogoča, da za klice, sporočanje, pregled internetnih vsebin in dostop do aplikacij ne potrebuje več centraliziranega ponudnika storitev. Operacijski sistem Function X pa ob tem omogoča tudi gladek prehod v običajen način dela, kot ga poznamo z operacijskim sistemom Android 9.0, in s tem tudi nemoteno uporabo vseh aplikacij tega, recimo mu, tradicionalnega operacijskega sistema.
Gotovo je razlog za takšno združljivost, da je operacijski sistem Function X pravzaprav zgrajen na modificirani različici omenjenega androida, tehnologija blockchain, na kateri operacijski sistem Function X temelji, pa zagotavlja kriptirano in varno shranjevanje pomembnih podatkov.
Operacijski sistem Function X uporabnikom omogoča, da za klice, sporočanje, pregled internetnih vsebin in dostop do aplikacij ne potrebuje več centraliziranega ponudnika storitev.
Pametni telefon XPhone, ki smo ga videli in prejeli v roke na letošnjem največjem svetovnem dogodku mobilnih komunikacij Mobile World Congress v Barceloni, ima procesor Snapdragon 660, šest gigabajtov delovnega pomnilnika in 64 gigabajtov shrambnega prostora.
Naši podatki so naš zaklad
Mobile World Congress je najbrž bil ena od redkih priložnosti za srečanje s tem telefonom, ker ga v trgovinah ne bomo našli. Do konca leta jih bodo sicer naredili okrog pet tisoč in jih prodali neposredno, kar pa želijo doseči in kar je razvijalce pravzaprav pripeljalo v Barcelono, je želja, da bi med proizvajalci pametnih telefonov našli partnerje, ki bi razvili svoje pametne telefone z operacijskim sistemom Function X.
Pametnega telefona XPhone v trgovinah le ne bomo našli, a njegovi snovalci upajo in si želijo, da bi z operacijskim sistemom Function X prepričali druge proizvajalce pametnih telefonov, s katerimi bi sklenili partnerstvo,
Ob tem so pri družbi PundiX poudarili , da njihova želja ni drvenje v 5G, 6G ali 7G, temveč ustvarjanje sveta, v katerem bi uporabniki imeli popoln nadzor nad tem, kaj se dogaja z našimi podatki ter kdo in kako jih uporablja.
Preberite še: