Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
19. 12. 2012,
10.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

facebook

Sreda, 19. 12. 2012, 10.57

8 let, 7 mesecev

Pregled leta v računalništvu in telekomunikacijah

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ne delamo si iluzij, da smo zajeli vse pomembne letošnje dogodke in trende v tej (še vedno) izjemno dinamični panogi. Smo pač izbrali le nekatere.

Mobilne telekomunikacije

Samsung in Apple sta leta 2012 zgledno polnila tehnološko rubriko: ne le s svojima najnovejšima komunikacijskima paradnima konjema Galaxy S III in iPhone 5, temveč tudi z neskončno pravno bitko okoli patentov in avtorskih pravic. Odmevna sodba ameriškega sodišča, ki je Samsungu naložila plačilo dobre milijarde dolarjev Applu zaradi (domnevnega) kopiranja, je le ena od epizod – a še brez epiloga.

Vrednost Samsungove delnice po tej sodbi proti pričakovanjem sicer raste, Applove pa pada. Apple je zato le za razmeroma kratek čas veljal za najvrednejše svetovno tehnološko podjetje, ko je ta primat izmaknil Microsoftu. Samsung, ki za Appla (še vedno) izdeluje veliko komponent, in Apple pa vendarle prepričljivo obvladujeta svetovni trg mobilnih telefonov; vsak sicer ima svoje poglede, kdo je močnejši in izvirnejši, a tržni trendi so nekako primerljivi z gibanjem vrednosti njunih delnic.

Nov, morda celo nenavaden korak v smeri konvergence: Samsung Galaxy Beam, mobilni telefon in projektor v enem. Cena za zdaj precej visoka, a morda ravno to, kar je nekdo dolgo čakal.

Komu leto 2012 ne bo ostalo v dobrem spominu

Kje ste zdaj, nekoč prva Nokia, ki kljub partnerstvu z Microsoftom ni doživela prepotrebnega preporoda, Sony, ki je pri mobilnih telefonih ostal brez Ericssona in mu finančniki vedno manj zaupajo, skoraj popolnoma pozabljena Motorola in Blackberry, ki mu je prihajajoč operacijski sistem z deseto številko verjetno res zadnje upanje, da se izogne dokončnemu zatonu?

Tajvansko podjetje Foxconn, ki dela kot podizvajalec za mnoga znana imena računalništva in telekomunikacij je napovedalo odpiranje obrata v ZDA, a veliko bolj so odmevali nemiri nezadovoljnih delavcev v njihovih kitajskih obratih. Podjetje so doleteli tudi očitki o izkoriščanju otroškega dela, ki so jih (ne)uspešno ovrgli.

Računalniki in operacijski sistemi

Microsoft je tri leta (in štiri dni) po zagonu "sedmice" začel s prodajo operacijskega sistema Windows 8 s popolnoma prenovljenim uporabniškim vmesnikom delovnega naslova Metro (ki pa se je vendarle neuradno prijelo tudi po uradnem zagonu). Značilne barvne ploščice se pojavljajo tudi na operacijskem sistemu Windows Phone 8, namenjenem mobilnim napravam.

Sicer pa se je Microsoft leta 2012 prvič podal tudi v proizvodnjo strojne opreme – Surface je njihov prvi otrok, s katerim bo iskal svoje mesto pod soncem na trgu, kjer tablice in tablični računalniki vendarle postajajo vedno bolj iskane vroče žemljice. Temu primerno so shujšali tudi najbolj zaželeni prenosni računalniki: praktično vsi pomembni proizvajalci so okrepili svojo ponudbo naprav ultrabook, meje med prenosniki in tablicami so vedno bolj zabrisane.

Napredovali so tudi operacijski sistemi za mobilne naprave – poleg Microsoftovega sistema Windows Phone, ki si je nadel številko osem, je Applov iOS poskočil na številko šest, najnovejši Android pa ima pred decimalno piko štirico.

Nepričakovani neuspehi

Facebook in Twitter sta si vedno bolj v laseh, a ima Facebook v iztekajočem se letu 2012 eno veliko razočaranje za seboj: začetek kotiranja na borzi je bil daleč od pričakovanega in pravzaprav veliko bližje polomu. Prav tako pa gotovo niso veseli pri Googlu, ker je njihova e-denarnica razkazala varnostne luknje, ki nepridipravom omogočajo prelahko pridobivanje PIN-številke.

Operacijska sistema Android in iOS sta se prav tako morala sprijazniti, da sta lahka tarča virusov, tudi Applov iMac je podlegel trojancu Flashback. Vse pametne naprave je pač treba ustrezno varovati pred računalniškimi grožnjami, ki so vedno bolj usmerjene pridobivanju finančne koristi.

Vsekakor pa se ob zagonu storitve Apple Maps ni bilo zanašati na točnost podatkov njihovih zemljevidov in zanesljivost navigacije. Kar bi morala biti ena od največjih prednosti novega Applovega operacijskega sistema, je na koncu izpadel kot odličen poligon za posmehovanje. A zdaj bi moralo že biti v redu z zadnjim popravkom (si upate preveriti?).

Boj proti piratom in piratstvu

Megaupload, spletno mesto za izmenjavo (pogosto nezakonitih) datotek, in veliko njegovih bratov in sestric je klavrno poniknilo v zgodovino, preiskovalci pa so prijeli tudi ustanovitelja Megauploada gospoda Kima Dotcoma (ta priimek si je sam dopisal). V številnih državah so se lotili pregona nezakonitih prenosov in ob tem se včasih spravili tudi na tiste, ki sploh niso bili nič krivi – kako naj organi pregona dejansko in zanesljivo vedo, kdo je kršitelj na računalniku, na katerem so ugotovili kršitev?

Tudi zaradi pomislekov, da bi spremljanje internetnega prometa v imenu preprečevanja piratstva pripeljalo do kršitev temeljnih svobod, so se protestniki združili po vsem svetu, tudi pri nas. Celo Wikipedia in še nekatera spletna mesta so bila nekaj časa zatemnjena kot znamenje podpore protestnikom, hekerska skupina Anonymous pa je nekatere svoje napade – onemogočanje spletnih strani – usmerila skladno z zahtevami protestnikov. Slovenija je dobila slovensko piratsko stranko, Evropska unija (in še nekatere države) pa je pristopila k sporazumu za preprečevanje ponarejanja (ACTA).

Pri nas doma

A ko smo že v Sloveniji, poglejmo tudi na lastno dvorišče – v Skupino Telekom Slovenije. Telekom Slovenije nadaljuje z naložbami v posodobitev omrežja, v to sodi tudi začetek gradnje komercialnega omrežja LTE – mobilnega omrežja izjemno visokih zmogljivosti podatkovnega prenosa. Hčerinska družba TSmedia je začela oddajati program komercialne televizije Planet TV, obstoječima aplikacijama za udobnejše pregledovanje spletne različice medija Planet Siol.net na mobilnih napravah z operacijskima sistemoma Android in iOS pa so dodali tudi sorodno aplikacijo za operacijski sistem Windows Phone. Morda ni veliko za mir v svetu, a za slovenski medijski prostor in telekomunikacijski trg gotovo ni zanemarljivo.

Kosovska hčerinska družba iPKO je dopolnila pet let poslovanja v segmentu mobilnih telekomunikacij, še pred tem pa je do konca zgradila svojo lastno domačo optično hrbtenico, za makedonsko družbo One pa bo leto 2012 ostalo zapisano kot leto, v katerem so se številke tekočega poslovanja znebile negativnega predznaka. Temu pa je gotovo prispevala tudi uvedba blagovne znamke Džabest, ki je tudi v Sloveniji prepričala marsikaterega uporabnika.

Ne spreglejte