Sreda, 10. 5. 2017, 4.04
7 let, 2 meseca
Podjetje hvali delo od doma, svojim zaposlenim pa ga ne dovoli
Ameriški računalniški velikan IBM pred svojimi strankami poudarja pomembnost in praktičnost dela od doma. Po drugi strani je pred nekaj meseci tisočim zaposlenim, ki delajo od doma, zagrozil, naj se preselijo bližje eni od izpostav IBM, da bodo lahko delo opravljali tam, ali pa si poiščejo drugo službo.
IBM je v začetku meseca v Kanadi v sklopu konference organizacije SIOP (Družba za industrijsko in organizacijsko psihologijo) gostil dogodek, na katerem je predstavljal svoje stališče do dela zaposlenih od doma.
Po mnenju IBM so zaposleni pri njihovih strankah (IBM proizvaja strojno in programsko opremo za poslovne uporabnike), ki delajo od doma, "pri delu bolj zavzeti, imajo več zaupanja v svoje nadrejene in veliko večjo željo ostati v podjetju" (vir).
To je ugotovil inštitut IBM za raziskave in razvoj delovnih procesov (IBM Smarter Workforce Group), ki je v poročilu o ugotovitvah o prednosti dela od doma zapisal tudi, da so "zaposleni, ki delajo od doma, bolj pridni delavci, svoja podjetja pogosteje vidijo kot inovativna, pri delu pa so tudi srečni in manj pod stresom kot njihovi na delo v pisarni 'obsojeni' kolegi".
Pri IBM Smarter Workforce Group so domnevno neučinkovitost dela od doma med predstavitvijo njegovih prednosti označili kot sodoben mit.
Marsikdo bi pomislil, da se IBM šali o delu od doma
Ugotovitev IBM o delu od doma ne bi bila vredna omembe, če pred kratkim ne bi poročali o ultimatu, ki ga je IBM postavil več tisoč svojim zaposlenim.
Programerji, inženirji in delavci v trženju, ki so delali oziroma še delajo od doma, so se morali preseliti na eno od šestih lokacij v ZDA, kjer ima IBM regionalni sedež. Njihovo delo od doma bo podjetje namreč postopoma ukinilo. Alternativa selitvi je samo iskanje druge službe, IBM je pri tem neomajen.
IBM za nameček ni upošteval oddaljenosti domovanja zaposlenih od ene od šestih (New York, San Francisco (na fotografiji), Austin, Cambridge, Atlanta, Raleigh) lokacij. Premeščali so jih tja, kjer je delal preostanek njihove skupine. To je za nekatere pomenilo tudi selitev na drugo stran ZDA.
Kaj zdaj, IBM, je delo od doma recept za uspeh ali ne?
Delo od doma ni recept za uspeh, je pred meseci ob oznanilu, da ga podjetje ukinja, dejala šefinja trženja pri IBM Michelle Peluso (vir).
Recept za uspeh je po mnenju Michelle Peluso delo ustvarjalnih ljudi z ramo ob rami na eni skupni lokaciji.
IBM je svojim strankam na konferenci SIOP pred dnevi medtem zagotovil, da je delo od doma zagotovo eden od receptov za uspeh.
Sodeč po poslovnih rezultatih IBM svoj pravi recept za uspeh sicer še išče. Podjetje je konec aprila za javnost objavilo podatke, iz katerih je razvidno, da so v rdečih številkah končali že dvajseto četrtletje zapored.
Preberite tudi: Podjetje propadlo, direktorici pa astronomska odpravnina