Ponedeljek, 8. 4. 2013, 13.07
8 let, 7 mesecev
Pametne telefone najpogosteje menjajo v Južni Koreji
Razlika med prvo- in drugouvrščeno državo je bila kar konkretna – nov pametni telefon si je v primerjavi z več kot dvema tretjinama Korejcev privoščilo 55,5 odstotkov čilskih uporabnikov. ZDA so bile podolgovati južnoameriški državi tesno za petami z zgolj tremi desetinkami odstotka manj (55,2).
Najmanj zamenjav pametnih telefonov je bilo lani v Bangladešu, kjer se je svojih zastarelih ploščic na račun novitet znebilo 8,4 odstotka uporabnikov.
Ameriško analitično podjetje Strategy Analytics zelo natančno predvideva, da se bo južnokorejska kvota letos povzpela prek 70 odstotkov, a se bo rast nato umirila, graf pa bo do leta 2017 celo padel na zgolj 62,9 odstotka. Krivec za to naj bi bil dokončno zasičen domači trg, saj se v Južni Koreji za telefonsko prevlado borita velikana industrije, Samsung in LG.
Kot pri nas je tudi v Južni Koreji najpogostejša praksa nakup pametnega telefona z dvoletno pogodbeno vezavo pri ponudniku telefonskih storitev. Ker je na letni ravni zamenjav več kot 50 odstotkov, je to znak, da precej uporabnikov pametnih telefonov te kupi še pred iztekom pogodbe oziroma to podaljša predčasno.
Južnokorejska industrija pametnih telefonov je glede na dostopne podatke med marcem 2011 in marcem 2012 sicer podvojila svojo vrednost na kar 4,1 milijarde evrov. V tem času je bilo v državi prodanih več kot 11 milijonov Galaxyjev, Optimusov in iPhonov oziroma skoraj 920 tisoč enot mesečno.