Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
22. 5. 2014,
12.14

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vtisi ocenili smo

Četrtek, 22. 5. 2014, 12.14

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: Fotoaparat Samsung NX30

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Eden najnovejših primerkov v veliki družini čedalje bolj priljubljenih brezzrcalnih digitalnih fotoaparatov je Samsungov NX30, ki se čuti in je videti kot polnopravni DSLR.

NX30 je zadnje veliko ime v Samsungovem klanu brezzrcalnih fotoaparatov. Takoj je mogoče opaziti, da je konkretno večji od svojih starejših bratov (in enega mlajšega, NXmini, ki je izšel aprila), ki so v večini primerov videti kot kompaktneži za potrošnika, ki si tu ali tam želi malo pritiskati sprožilec. Dimenzije in teža NX30 so namreč že v rangu vstopnih modelov DSLR, tam pa je glede na velikost tudi njegov senzor APC-S z 20 milijoni točk. Je to v tržni niši, kjer so glavna vodila majhnost, lahkost in splošna priročnost, lahko prednost?

Lahko bi bila Vsekakor, saj NX30 v malce večjem ohišju, kot smo jih vajeni od večine brezzrcalnih fotoaparatov (v nadaljevanju fotoaparatov CSC – Compact System Camera), združuje nekatere najboljše lastnosti svojega in razreda DSLR.

Na prvem mestu je zagotovo udobnost uporabe. Robustna oblika NX30 omogoča, da trdno in zanesljivo počiva v majhni ali veliki dlani, vse pomembnejše funkcije pa so takoj na dosegu prstov. Prostor, ki ga zaseda velik, v gumo oblečen oprijem, bi bil sicer lahko izkoriščen bolje, saj je reža za pomnilniško kartico iz neznanih razlogov ob bateriji in ne v stranskem "predalčku" kot pri večini njegovih sodobnikov.

Presenetil nas je okular, ki ga je mogoče izvleči za dobre tri centimetre in obrniti navzgor, kar olajša resno fotografiranje brez uporabe predogleda na zaslonu LCD v primerih, ko položaj kamere za zajem najboljšega posnetka ni najbolj optimalen. Med obema vrstama pogledov je sicer mogoče preklapljati s približanjem ali odmikom oči od okularja, a je senzor prepočasen, saj tranzicija traja kar malce predolgo. Ob približevanju okularju je z morebitnim pritiskanjem nosu na zaslon LCD sicer mogoče po nesreči premakniti točko ostrenja. Prvič se boste nasmejali, drugič in tretjič pa ne več. Ostrenje z dotikom je na srečo mogoče izklopiti.

Kakovost slike je tako na zaslonu LCD kot na zaslončku okularja prvorazredna. Veliki zaslon je mogoče vzeti iz ležišča in ga prosto obračati navzgor in navzdol, s čimer si lahko povečamo delovni prostor in odpremo nove možnosti za dinamično fotografiranje. Samsung zna zrežirati uživaško uporabniško izkušnjo Nadzor nad napravo je podobno odličen kot rokovanje z njo. Kolešček za izbiranje načinov fotografiranja in drsnik na zadnji strani fotoaparata ponujata dostop do praktično vseh pomembnejših funkcij, kot sta nastavljanje hitrosti sprožilca ali zaslonke, pritisk gumba iFn na objektivu pa drsnik za ročno ostrenje začasno spremeni v orodje za hiter dostop do nastavljanja vrednosti ISO, korekcije osvetlitve, beline in še nekaterih drugih.

Obisk menijev za začetniške uporabnike NX30 večji del igranja z njim sploh ni nujen, naprednejši fotografi pa bodo med hitrimi bližnjicami, ki jih ponuja funkcijski gumb na objektivu, hitro začeli pogrešati nastavitve, kot sta določanje datotečnega formata (JPEG/RAW) in način HDR. Meniji so sicer pregledni, a je vseh postavk toliko, da si jih je nemogoče zapomniti po enem, dveh, treh ali celo štirih preletih. Preprosto jih je treba naštudirati.

Zelo uporabna in zabavna je brezžična povezljivost fotoaparata NX30. Pameten telefon, ki podpira povezavo NFC (v našem primeru Google Nexus 5), ob dotiku z NX30 postane prenosni okular, fotografu pa je prek telefonskega zaslona dostopna večina pomembnejših nastavitev za normalno fotografiranje. Brezšivno je tudi deljenje foto- in videovsebin, način Auto Share pa omogoča samodejno sinhronizacijo NX30 s povezanimi napravami.

Kakšne so fotografije in kako dobro snema? Že z najbolj osnovno kombinacijo – senzor z 20 megapiksli, privzeti začetniški objektiv 18–55 mm, samodejni način in shranjevanje v format JPEG – lahko naredimo res impresivne fotografije. Ker so dimenzije senzorja v NX30 enake kot pri potrošniških modelih DSLR, je šum tudi pri malce višjih vrednostih ISO (od 800 dalje) pravzaprav neznaten in zares viden šele ob povečavi.

Fotografije so bogate s podrobnostmi in barvami, ki so zelo izrazite, a nikakor preveč agresivne. Kakovost potrjuje tudi dejstvo, da iz datotek RAW v namenskem orodju za obdelovanje fotografij, kot je Adobe Lightroom, pravzaprav ni mogoče izvleči res občutnega zvišanja ravni detajlov.

NX30 omogoča zajem videa v ločljivosti 1080p (oziroma Full HD) s 25 ali 50 slikami na sekundo, pri čemer ima uporabnik ves čas poln nadzor nad vsemi nastavitvami in ostrenjem s pritiskanjem zaslona na dotik. Posnetki so povsem primerni za domači video ali YouTube, če imate v mislih kaj resnejšega, pa posezite po pravem DSLR ali pa raje kar videokameri.

Kupiti ali ne? Cene Samsunga NX30 z osnovnim vsestranskim objektivom 18–55mm se začnejo pri 800 evrih. Znesek ga uvršča v cenovni razred, kjer vlada zelo huda konkurenca, ki jo predstavljajo tako kamere CSC (kot je Panasonic GH3) kot zrcalno-refleksni fotoaparati DSLR (Nikon D7100 ali D5200, Canon EOS 70D).

Tisti, ki želite manjšega brezzrcalneža, se obrnite drugam, saj je NX30 mogoče postaviti ob bok vstopnim modelom v svet fotografije DSLR, kot je Canonov EOS 100D, drugi, ki vas dimenzije ne motijo, mikajo pa vas fantastična kakovost posnetkov, silna prilagodljivost in res dobra uporabniška izkušnja, pa boste svojega novega dolgoletnega fotografskega spremljevalca zagotovo našli tudi v NX30. Ocena: 9

Legenda ocen:

1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar 7 – Na pravi poti 8 – Dober izbor 9 – Odlična naprava 10 – Brez njega mi živeti ni.

Osnovne tehnične karakteristike Dimenzije: 96 x 132 x 128 milimetrov Teža: 650 gramov Senzor: APS-C senzor z 20 milijoni slikovnih pik Preizkušeni objektiv(i): vsestranski 18-55mm F3.5-5.6 / telefoto 45mm F1.8 / 30mm F2.0 Načini fotografiranja: standardni nabor PASC (programski, prioriteta sprožilca in zaslonke, ročni), samodejni, scenski Hitrost zaklopa:od 30 do 1/8000 sekunde Bliskavica: samodejna, doosvetlitev, počasna sinhronizacija, sinhronizacija na zadnjo zaveso

Ne spreglejte