Petek, 28. 3. 2014, 13.57
8 let, 8 mesecev
Novinarji in medijske hiše pogosto tarče spletnih napadov
Veliko spletnih uporabnikov se spopada s hekerskimi napadi, namenjenimi kraji osebnih podatkov. Med njimi pa je nadpovprečno visok odstotek novinarjev, je povedal Shane Huntley, varnostni računalniški inženir pri Googlu.
Hekerji, ki so delali po naročilu različnih vlad ali jih vsaj podpirali, so napadali točno določene novinarje, sta v raziskavi odkrila Huntley in njegov kolega Morgan Marquis-Boire. "Napadi niso bili omejeni na določeno regijo, hekerje pa so podpirale tako domače države novinarjev kot tudi tiste, v katerih so takrat delali," je dejal Huntley.
Kitajski hekerji pa naj bi po trditvah Huntleyja pred kratkim vdrli v še eno izmed večjih medijskih hiš. Čeprav imena ni želel izdati, je povedal, da so napadalci zaposlenim poslali ponarejen vprašalnik in tako pridobili njihove podatke. Večina takšnih napadov sicer vključuje pozorno sestavljena elektronska sporočila, ki vsebujejo zlonamerno programsko opremo ali uporabnike preusmerijo na spletne strani. Tam jih nato prepričajo, da izdajo svoja gesla ali osebne podatke.
Težava je, da se medijske hiše počasneje odzivajo na te grožnje kot podjetja v drugih panogah. Novinarji morajo zato rešitve za zaščito pogosto iskati sami, je še izpostavil.