Ponedeljek, 24. 11. 2014, 14.45
8 let, 7 mesecev
Kakšna je prihodnost kartic SIM?
Kartice SIM že dobri dve desetletji spreminjajo le obliko, ne pa tudi namembnosti. Od leta 1991 do danes so se simke, takrat tako velike kot kreditna kartica, skrčile na nekaj odstotkov nekdanjih dimenzij, njihovo poslanstvo pa je še vedno identifikacija uporabnikov, ko naprava (mobilni telefon ali tablica) vzpostavlja komunikacijo z omrežjem.
Eden največjih prebojev v več kot dvajsetih letih je bilo povečanje števila telefonskih številk, ki jih je mogoče shraniti na čip (največ 250), sicer pa razvoj kartic SIM že dolgo velja za mrtvo cono. Morda bi lahko uporabili preteklik – je veljal. Apple je oktobra namreč predstavil kartice SIM za tablične računalnike iPad, ki uporabnikom omogočajo preprosto preklapljanje med telekomunikacijskimi operaterji.
Poleg tega, da bi morali z morebitno uvedbo novih, fleksibilnejših kartic SIM korenito spremeniti naročniške mehanike, saj bi uporabniki storitve dobesedno lahko kupovali tako, kot bi se jim zljubilo, bi operaterji izgubili tudi nadzor v razmerju ponudnik – stranka. Applov eksperiment je v ZDA od največjih štirih imen mobilne telefonije v polnosti podprl samo T-Mobile. Pri AT&T so k zadevi pristopili polovičarsko; uporabniki se s fleksibilno kartico SIM sicer lahko naročijo na njihove storitve, a bodo ob morebitni naslednji menjavi operaterja primorani kupiti tudi novo kartico. Sprint pred aktivacijo (sicer omejenih) storitev zahteva posebno registracijo vseh uporabnikov tovrstnih kartic SIM, pri Verizonu pa so se odločili, da je za tovrsten napredek še prezgodaj, piše The Economist.
Edini evropski telekomunikacijski operater, ki podpira kartice SIM v najnovejših iPadih, je sicer britanski EE.
Vprašanje je, ali bodo fleksibilne kartice SIM mesto kmalu našle tudi v mobilnih telefonih. Nekateri poznavalci stanja v industriji predvidevajo, da bo Apple že prihodnje leto predstavil pametni telefon s tovrstno kartico SIM ali pa jo celo zamenjal s skupkom programske kode, ki počne isto, tako imenovanim softSIM-om.
O tem dvomi Dean Bubley iz analitske hiše Disruptive Analisys, poroča The Economist. Meni namreč, da bodo reformo na poznejši čas skoraj zagotovo poskusili preložiti ponudniki mobilnih storitev. Ne le zato, ker se bojijo znižanja prihodkov, temveč tudi zaradi novih možnosti zlorab, ki jih odpira uvedba vsake nove tehnologije.