Sobota, 21. 5. 2016, 19.46
7 let, 1 mesec
Kako je pisarna postala zapor (fotozgodba)
Hitra rast tehnološkega sektorja na Kitajskem pomeni, da podjetja posel prejemajo hitreje, kot lahko zaposlujejo. Delovniki v kitajskih tehnoloških podjetjih so zato zelo dolgi, marsikdo pisarne sploh ne zapusti več dni.
"V kitajskih tehnoloških podjetjih je ozračje precej drugačno kot na primer v Silicijevi dolini v ZDA. Pri delu smo veliko bolj zagnani, tekmovalni," je za tiskovno agencijo Reuters povedal Cui Meng, ustanovitelj enega od kitajskih tehnoloških startupov.
Posledica tega je zelo hitra rast kitajskega tehnološkega sektorja. Nekatera podjetja imajo zaradi tega toliko posla, da jim ne uspe dovolj hitro zaposlovati novih kadrov. Zaposleni zato delajo toliko nadur, da praktično sploh ne hodijo več domov. Spijo, jedo in umivajo se kar v pisarni.
Reutersov fotograf Jason Lee je obiskal nekaj hitro rastočih kitajskih tehnoloških podjetij in dokumentiral delovne navade njihovih zaposlenih:
V ogromno kitajskih tehnoloških podjetjih se delo za nekatere zaposlene redko konča pred polnočjo. Pogosto večerjajo šele v zelo zgodnjih jutranjih urah …
… nato pa se odpravijo v postelje, ki so pogosto kar v pisarnah.
Takole je v podjetju BaishanCloud, ki se ukvarja z računalništvom v oblaku. Vsak zaposleni dobi svojo posteljo z zastorom, ki zagotavlja zasebnost.
Drugod imajo prenočevanje na delovnem mestu organizirano bolj "po domače" – uslužbenci spijo na zložljivih posteljah ob pisalnih mizah …
… nekateri tudi na kavčih in celo na vrečah, ki so sicer namenjene sedenju.
Določena podjetja v zgradbah, kjer so njihove pisarne, najamejo poslovne prostore in jih preuredijo v začasna stanovanja za svoje zaposlene. Ta prenočišča spominjajo na dijaške domove.
Zaposlenim v kitajskem tehnološkem sektorju sicer ni treba spati v pisarnah, odidejo lahko tudi domov. A to se marsikomu ne izide, saj jih čaka dolga vožnja z avtobusom ali podzemno železnico, čez nekaj ur pa se morajo že vrniti na delo.
Ker od zaposlenih pričakujejo, da bodo delali pozno, jim v podjetjih dovolijo počitek po kosilu.
Privoščijo si ga tudi šefi. To je Cui Meng, ustanovitelj in prvi mož podjetja Goopal, ki razvija programske rešitve za analizo podatkov.
Nekateri uslužbenci svojega stanovanja ne vidijo več dni. V pisarni med drugim tudi skrbijo za osebno higieno in se preoblačijo.
V precej startupih le redki srečneži delo opravijo dovolj zgodaj in so doma dovolj blizu, da lahko v svoji pisarni ugasnejo luči in se odpravijo domov.
6