Nedelja, 3. 12. 2017, 4.05
7 let, 1 mesec
Ali prazna baterija kmalu ne bo več težava?
Južnokorejski proizvajalec elektronike Samsung je razvil novo tehnologijo, ki omogoča hitrejše polnjenje litij-ionskih baterij kot kdajkoli prej. Povsem prazno baterijo pametnega telefona lahko napolni v samo 12 minutah, nova tehnologija pa obenem ne bo predraga za množično proizvodnjo, trdijo v podjetju.
Pri Samsungu so razvili novo rešitev, s katero prazna baterija za končnega uporabnika razen v najbolj ekstremnih primerih ne bi bila več težava, saj bi jo lahko napolnil neprimerljivo hitreje.
Večina sodobnih pametnih telefonov je opremljena s tehnologijo za hitro polnjenje, ki povsem prazno litij-ionsko baterijo oziroma akumulator po priklopu naprave v električno omrežje v 30 minutah napolni do približno 50 odstotkov, preostanek polnjenja pa nato traja še od pol ure do ene ure.
Za povprečnega uporabnika pametnega telefona je to že danes dovolj dobro, a pri Samsungu so bili prepričani, da je obstoječo tehnologijo mogoče še izboljšati.
Ključ do hitrejšega polnjenja je bil "material za boljši jutri"
Samsungov inštitut za napredne tehnologije (SAIT) je klasično litij-ionsko baterijo oziroma akumulator nadgradil z materialom, ki mu pravijo grafen. Ta je sestavljen iz enega samega sloja atomov ogljika. Znanstveniki so grafen uporabili zato, ker je odličen prevodnik elektrike in energije.
Nove Samsungove baterije, ki temeljijo na grafenu, se lahko od nič do sto odstotkov napolnijo tudi v samo 12 minutah, obenem pa imajo tudi večjo energetsko gostoto, kar pomeni, da lahko napravo napajajo dlje kot običajne litij-ionske baterije.
Pomemben podatek je tudi, da med hitrejšim polnjenjem ohranjajo razmeroma nizko temperaturo, ki med preizkusi ni presegla 60 stopinj Celzija.
Temperaturna stabilnost je zelo pomembna za polnjenje akumulatorjev električnih avtomobilov, opozarjajo pri Samsungu. Z novo tehnologijo želijo izboljšati tudi to področje - mnogo ljudi se za nakup električnega avtomobila še ni odločilo zaradi dolgotrajnih postankov pri polnilnih postajah, ki so ob morebitnih daljših potovanjih z električnimi vozili neizogibni.
Za zdaj še ni znano, kdaj in če sploh se bo nova tehnologija pojavila na trgu, zelo spodbudna novica pa je ugotovitev, da množična proizvodnja ne bo predraga. Navsezadnje gre za praktično isto tehnologijo z nekaj pomembnimi dodelavami, ki izboljšajo hitrost polnjenja in energetsko gostoto baterij.
Preberite tudi:
Polnjenje mobilnega telefona vso noč morda le ni več najboljša ideja
1