Ponedeljek, 9. 3. 2015, 11.29
7 let, 3 mesece
Ali bo Google postal "ministrstvo za resnico"?
V svojem nedavnem sporočilu je Google napovedal, da bo zadetke iskanja razvrščal po "kakovosti podatkov spletnih mest" namesto po priljubljenosti spletnih mest, kot to počnejo zdaj. S trenutnim algoritmom PageRank (imenovan po enem od Googlovih ustanoviteljev Larryju Pageu višjo uvrstitev dobijo tista spletna mesta, do katerih vodi več povezav z drugih spletnih mest.
Na prvi pogled všečna misel, ki bo lahko prižgala rdečo luč lažem, trolanju, zarotam in drugim neželenim vsebinam, ki jih na spletu mrgoli, po drugi strani odpira zelo pomembna vprašanja. Med drugim tudi, kako se bo določala "kakovost" in "resničnost" podatkov ter kako zagotoviti nepristranskost oziroma preprečiti predsodke in interese nekaterih (političnih ali gospodarskih) skupin. Kar je morda za nekoga videti zarota, je lahko vsaj včasih povsem legitimno drugačno mnenje.
V tako preprostih primerih dvomov ni, a pri bolj zapletenih vprašanjih, kjer ne gre samo za točnost ali netočnost navedbe, temveč tudi za interpretacijo podatkov, se že pojavljajo strahovi, da bo s tem Google hote ali nehote postal cenzor. Zelo pomemben in vpliven, kajti prek Googla potekata dobri dve tretjini vsega svetovnega spletna iskanja, po nekaterih virih celo več.
Washington Post je že zapisal, da je "Google že pred veliko časa prerasel iz preprostega seznama internetnih vsebin v oblikovalca internetne realnosti, ki prispeva k opredeljevanju, kaj vidimo in kako vidimo".
Saj, kolikokrat greste že zdaj pogledat zadetke na četrti ali peti strani? In kdo jamči, da že zdaj ni posegov v uvrstitve, če bi to nekomu zelo pomembnemu in vplivnemu ustrezalo?
Poleg uradnih vladnih virov so to zbirke, kot sta Wikipedia in Freebase, ki se polnijo s prispevki množic in se zanašajo na to, da bodo množice poskrbele tudi za točnost navedb. Po navedbah Googlovih strokovnjakov je tako mogoče zanesljivo predvideti merodajnost za 119 milijonov spletnih strani in 5,6 milijona spletnih mest.
Profesor računalništva na univerzi Maryland Jim Purtilo je za FoxNews.com povedal, da predlagani Googlov algoritem poleg odpiranja vrat za politično pristranskost lahko tudi upočasni splošni znanstveni napredek, ker bo s takim vrednotenjem težje izzivati ali celo nasprotovati konvencionalno sprejetim idejam in stališčem. "Tako bo mladim pametnim ljudem težje uresničiti naslednjo znanstveno revolucijo – ne pozabimo, da je večina danes uveljavljene znanosti nastala zato, ker je nekdo izzival čredno mentaliteto preteklosti," je še povedal Purtilo.
LazyTruth je razširitev brskalnika, ki pregleduje dohodno elektronsko pošto in izloča lažna elektronska sporočila, Emergent, ki so ga razvili na oddelku za novinarstvo priznane newyorške univerze Columbia, pa zbira govorice iz "rumenih" virov, nato jih primerja z drugimi viri ter na podlagi teh primerjav opredeli kot verjetne ali nesprejemljive.