Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 4. 2014,
14.18

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

oprostilna sodba

Torek, 22. 4. 2014, 14.18

6 let, 1 mesec

Sindikalist policistov Petrovič: Takšna pravica ni nobena pravica

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po 15 letih so na celjskem okrožnem sodišču oprostili policista Mateja Bobero, ki je aprila 1999 med opravljanjem službenih dolžnosti ustrelil Naserja Berisho.

"Zadovoljen sem, da se je ta postopek po 15 letih končal, vendar pa glede na dolgotrajnost postopka na koncu ni ne zmagovalca ne poraženca. Takšna pravica ni nobena pravica," je po razglasitvi sodbe dejal predsednik sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič.

Policijski kolegi so primer ves čas budno spremljali, tudi danes so bili prisotni v sodni dvorani. Prav tako se je razglasitve sodbe udeležila družina pokojnega Berishe.

Z oprostilno sodbo je zadovoljen tudi policistov zagovornik Danijel Planinšec, ki je sicer takšno sodbo tudi pričakoval. Kot je pojasnil, so ves čas zatrjevali, da je šlo za resnično zmoto in da je bil policist v tem času zares neprišteven.

Gorazd Fišer: V tej državi je težko obsoditi policista Ali se bodo sorodniki pokojnega Berishe na sodbo pritožili, zagovornik Gorazd Fišer še ne ve. "Vem pa, da je v tej državi težko obsoditi policista, zlasti če je na drugi strani nekdo, ki velja za arogantneža," je povedal Fišer.

Kot je pojasnila sodnica, je Bobera med službenim časom kot sovoznik v službenem vozilu usodnega dne pred hotelom Celeia opazil Naserja Berisho, za katerim je celjsko okrajno sodišče januarja leta 1999 odredilo pripor in izdalo tiralico. Ko ga je Bobera opazil, je stekel za njim in ga na Cinkarniški ulici v Celju dohitel. Sodišče je ugotovilo, da je streljal iz dveh položajev; stoje je najprej streljal v tla, ko pa je Berisha hotel zbežati, ga je iz čepečega položaja ustrelil v desno nogo, nato pa še v hrbet.

Sodišče je v tem sojenju zaslišalo tudi tri izvedence psihiatrične stroke, ki se niso mogli zediniti, ali je Bobera streljal v stanju bistveno zmanjšane pristojnosti ali pa je bil takrat neprišteven. Kot je povedala sodnica v obširnem postopku, niso mogli dokazati njegove krivde zunaj razumnega dvoma. Na kraju dogodka sta bila namreč sama, bil je večer, anonimna priča, ki je v tem postopku pričala prek videokonference, pa se tudi ni spomnila nobenih podrobnosti.

Po drugi strani je Bobera že med tekom prek radijske zveze o vsem obvestil svoje kolege. Berisho je pozval, naj se ustavi, ta pa je z roko nakazal, da bo nekaj potegnil iz žepa. Bobera je bil prepričan, da bo potegnil pištolo, saj mu je Berisha med begom grozil, da ga bo ustrelil.

Bobera se je zbal za svoje življenje Sodišče je sklenilo, da je Bobera ravnal v zmoti in da se je v trenutku streljanja zbal za svoje življenje, zato so ocenili, da je bil neprišteven. Tako Bobera po mnenju sodišča ni kršil členov po obtožbi, da je orožje uporabljal v nasprotju z zakonom o policiji. Pri občutku lastne ogroženosti se Bobera namreč ni več mogel obvladovati.

Subsidiarno oziroma zasebno tožbo so vložili sorodniki Berishe. Tožilstvo je odstopilo od pregona, zaradi tega je pregon prevzela družina žrtve, zdaj mora povrniti tudi vse stroške sodnega postopka. Sodba še ni pravnomočna.

Ne spreglejte