Petek, 22. 8. 2014, 15.58
4 leta, 3 mesece
Pravila v letalstvu se pišejo s krvjo
Kot je znano, je usodnega 23. avgusta 2012 nad Ljubljano vzletel največji balon v vzhodni Evropi, ki je imel na krovu kar 32 potnikov. Vzleteli so na travnika pri hotelu Mons na ljubljanskem Brdu. Neslo jih je proti Barju, ki je idealno za tovrstne prelete z balonom, znano pa je tudi po izjemno varnih pristankih. A pristanek na Ižanski cesti na Ljubljanskem barju je bil katastrofalen. Balon je ob poizkusu pristanka odbilo od tal, nato se je zaletel v bližnje drevo, se prevrnil, pri tem pa še vnel.
Že med odbijanjem je iz košare pometalo nekaj potnikov, nekaj pa jih je popadalo iz nje, ko je treščila ob drevo. Že na kraju nesreče so umrli štirje, med njimi 11-letna deklica in njeni starši. Bili so tako hudo poškodovani, da je njihovo identiteto lahko dokončno potrdil šele Inštitut za sodno medicino. Še 14 udeležencev je bilo huje ranjenih, deset so jih morali že takoj po prihodu v UKC oživljati, 14 pa jih je odneslo le z nekaj praskami.
Kaj se je dogajalo usodnega dne, lahko preberete v pogovoru s pilotom Mirom Kolencem, za Planet Siol.net pa je spregovoril tudi Aleš Tavželj iz Strahomerja, ki je bil v balonu skupaj z ženo in takrat šestletno hčerko.
"Pritožil sem se zato, ker ni bilo nobene malomarnosti. Kolenc je naredil vse, kar je moral, zato želi obramba dokazati, da se je nesreča na žalost zgodila zaradi višje sile, spremembe vremena," je za Planet Siol.net povedal Grobelnik. Kot je v pogovoru z nami zatrdil Kolenc, striženja vetra pri tleh ni bilo mogoče predvideti.
Dogodek je tudi sicer povzročil pravo zmedo na področju poletov z baloni. Kot je že v pogovoru z nami povedal Kolenc, se pravila v letalstvu praviloma pišejo s krvjo. To pomeni, da se mora zgoditi nekaj res hudega, da se stvari uredijo. Po nesreči se je izkazalo, da piloti imajo dovoljenja za toplozračne balone, nimajo pa licenc za opravljanje komercialnih poletov.
Javna agencija za civilno letalstvo je tako mesec dni po nesreči izdala Operativno tehnično zahtevo (OTZ) za opravljanje zračnega prevoza z baloni, v kateri so zapisani zahteve in postopki, ki jih morajo izpolnjevati operaterji, da pridobijo dovoljenje za izvajanje komercialnih prevozov potnikov z baloni.
Imetniki spričeval letalskega prevoznika, balona, so skladno s predpisi pod stalnim nadzorom agencije, kar pomeni, da so podvrženi rednim, stalnim in inšpekcijskim nadzorom, dodajajo.
"Operaterji so morali v postopku certifikacije dokazati, da lahko varno izvajajo tovrstne operacije, kar je agencija preverila tudi na demonstracijskem poletu," še pravijo v agenciji.
Lani marca je začela veljati uredba, ki za imetnike licenc pilotov balonov na novo na evropski ravni ureja zahteve za pilote. "V okviru licenciranja v skladu z omenjeno uredbo so bili tudi imetniki licenc pilota balona preverjeni za pridobitev privilegija za opravljanje komercialne dejavnosti. Iste zahteve morajo med drugimi izpolnjevati tudi imetniki licence pilota jadralnega letala," pojasnjujejo na agenciji.
Nova certifikacija pa je balonarjem prinesla dodatne stroške. Uredbe so že prej narekovale, da mora biti balon, ki prevaža potnike, ustrezno zavarovan, zdaj pa morajo izvajalci Agenciji za certifikacijo odšteti 144 evrov. Poleg tega je treba, kot pojasnjujejo na agenciji, balone vzdrževati v odobreni vzdrževalni organizaciji in organizaciji za vodenje stalne plovnosti.