Torek, 6. 5. 2014, 15.10
4 leta, 9 mesecev
Diplomirani pravnik Luka Vlaović: Prosim, ne pošljite me v zapor
Kljub poskusom zagovornice, ki je skušala omiliti ravnanje obdolženca in naštevala kup olajševalnih okoliščin, s katerimi je želela prepričati tožilko, da bi omilila oziroma spremenila svoj predlog za izrek kazenske sankcije, zaradi katere je obdolženi krivdo priznal, je petčlanski sodni senat prepričan, da je predlagana štiriletna zaporna kazen edina primerna kazen za kaznivo dejanje poskusa uboja.
Glede na naklep, načrtovanje, zahrbtnost dejanja je lahko obdolženi, sicer sin nekdanjega predstojnika travmatološkega oddelka celjske bolnišnice in kirurga Miodraga Vlaovića, ki je se prav tako znašel v postopku zaradi domnevne korupcije, vesel, da je tožilstvo spisalo obtožnico za poskus uboja, ki predvideva od pet do 15 let zaporne kazni, ne pa za poskus umora, ki predpisuje zapor od 15 do 30 let zapora.
"Pri odmeri kazni smo upoštevali nekaznovanost, priznanje krivde, nismo pa mogli mimo vrste oteževalnih okoliščin," je pojasnila sodnica. Tako je spomnila na dejstvo, da je dejanje dalj časa načrtoval in to proti človeku, ki ga osebno sploh ni poznal. Je pa ta človek hodil z dekletom, s katerim je obdolženi igral tenis in je bil vanj zaljubljen.
Še pred dogodkom si je ogledal parkirišče in odkril zapuščeno garažo, kamor je vzvratno parkiral svoj avtomobil. Medtem ko je imel Šibanc polne roke predmetov, ga je obdolženi napadel od zadaj. "Oškodovanec tega napada ni pričakoval, prav tako se ni mogel braniti, pa vendar mu je uspelo pobegniti," je še navajala sodnica in dodala, da je za sodišče odločilnega pomena tudi ravnanje Vlaovića po dogodku.
Ta se je namreč mirno odpeljal s kraja dogodka, istega dne brez težav komuniciral tudi z dekletom, zaradi katerega je bil pripravljen ubijati, nato je avtomobil očistil in ga dal v komisijsko prodajo.
Vlaović je sicer v svoji končni besedi sodišču pojasnil, da mu kaj takšnega nikoli v življenju ne bo več padlo na pamet. Še enkrat se je opravičil Šibancu in povedal, da ni nihče tako šokiran nad dejanjem, ki ga je storil, kot on sam, saj si je popolnoma uničil življenje.
Dodal je, da prevzema vso odgovornost in da bi bil rad koristen za to družbo: "Prosim, ne pošljite me v zapor!"
Ta inštitut predvideva do pet let pogojne zaporne kazni z daljšo preizkusno dobo, največ za deset let. Nad obdolžencem bi viselo breme desetletnega zglednega obnašanja in kdaj, če ne ravno v tem primeru, bo sodišče začelo uporabljati ta inštitut, da ne bo ostal le priporočilo, temveč norma," je navajala zagovornica in misel končala z vprašanjem senatu: "Kaj bi dosegli s tem, da ga zaprete?"
"Ne morem se znebiti občutka, da tudi v sodni dvorani igra neko vlogo, svoje interese postavlja pred druge," je bil oster pooblaščenec. Sodba še ni pravnomočna.