Četrtek, 25. 5. 2017, 12.21
7 let, 1 mesec
Mnogi žalujejo zaradi zgrešene priložnosti, da bi postali milijonarji
Cena vodilne digitalne valute bitcoin še nikoli ni bila tako visoka kot danes, zato se mnogi sprašujejo, kaj bi bilo, če bi vanjo nekaj sto ali celo samo nekaj deset evrov vložili pred sedmimi leti, ko je bilo treba za en bitcoin odšteti nekaj centov. Finančni strokovnjaki medtem niso enotni, kaj točno povzroča astronomsko rast bitcoina.
Pretekli konec tedna je cena bitcoina, ki sicer hitro raste že od začetka leta, prvič presegla magično mejo 2.000 evrov. Po podatkih slovenske borze z bitcoini Bitstamp je cena enega bitcoina trenutno 2.298 evrov.
To je skoraj petkrat več kot isti čas lani, ko je bilo treba za en bitcoin odšteti okrog 400 evrov (podatek: coinmarketcap.com).
Gibanje cene bitcoina od 25. maja 2016 do danes. Vir: coinmarketcap.com
V začetku tega tedna je skupnost navdušencev nad bitcoinom in drugimi digitalnimi valutami obeležila poseben dogodek. Ponedeljek, 22. maj, je bil sedma obletnica prvega plačila oprijemljivega blaga z bitcoini. Laszlo Hanyecz je ameriški piceriji Domino's za dve veliki pici takrat plačal 10.000 bitcoinov (vir).
Pici, ki ju je leta 2010 kupil Laszlo Hanyecz. Šlo je za zgodovinsko transakcijo - bitcoin je kot prva digitalna valuta (oziroma kriptovaluta) dobil realno tržno vrednost.
Ob rekordni ceni bitcoina se objokovanje zgrešene naložbene priložnosti ta teden na spletu pojavlja na vsakem vogalu (vir, vir, vir). Zakaj, o zakaj nisem leta 2010 kupil bitcoinov in jih prihranil?
Če bi jih danes imel 10.000, bi vrednost mojega premoženja glede na trenutno ceno bitcoina znašala skoraj 23 milijonov evrov.
Kdor bi leta 2010 v bitcoin vložil že samo pet ameriških dolarjev, bi se danes lahko kopal v petih milijonih evrov. Ob tem upoštevamo podatek, da je bila vrednost posameznega bitcoina od desettisočih, s katerimi je Laszlo Hanyecz kupil dve pici, ocenjena na 0,0025 ameriškega dolarja.
Zakaj astronomska rast cene bitcoina?
Na cenovni skok vodilne digitalne valute, ki še kar traja, po mnenju tržnih analitikov vpliva več dejavnikov.
Japonska in Kitajska: Japonska je pred kratkim sprejela bitcoin kot veljavno plačilno sredstvo, zato je ogromno Japoncev začelo kupovati bitcoine, je poročal ameriški medij CNBC. Kitajci svoje premoženje medtem že nekaj časa pretvarjajo v bitcoin, saj ga lahko tako lažje spravijo iz države.
Japonski jen je za ameriškim dolarjem pravzaprav druga najpogostejša valuta, s katero se trguje z bitcoini.
Ekonomska nestabilnost: Ameriški medij CBS News del odgovornosti za rast bitcoina pripisuje gospodarskim težavam držav, kot so Venezuela, Rusija, Nigerija, celo Južna Koreja. Tamkajšnji državljani pogledujejo proti bitcoinu in drugim digitalnim valutam, ker naj bi bil(e) bolj zanesljiv način za opravljanje transakcij.
Bitcoin mnogi podobno kot zlato vidijo tudi kot dobrino, ki bo ceno držala lažje kot njihova domača valuta.
Svetovno povpraševanje po kriptovalutah: Bitcoin in druge digitalne valute so danes zelo zanimive za vlagatelje, ki ustanavljajo večstomilijonske naložbene sklade in jih masovno kupujejo, pa poroča poslovni medij Fortune.
Nove kriptovalute se pojavljajo kot gobe po dežju. Samo na portalu coinmarketcap.com jih je mogoče na trgu spremljati že več kot 700. Daleč največje tržne deleže imajo za zdaj sicer samo tri - Bitcoin, Ethereum in Ripple.
Druge kriptovalute: Povečano svetovno povpraševanje po kriptovalutah pomeni tudi rast cen tekmecev bitcoina, kot so kriptovalute Ethereum, Ripple in Litecoin (oglejte si njihovo rast na coinmarketcap.com). Čeprav je večino mogoče kupiti z "navadnim" denarjem, torej dolarji ali evri, jih je še vedno najlažje z bitcoini. Več zanimanja za alternavne kriptovalute oziroma tako imenovane "altcoine" pomeni več povpraševanja po bitcoinu, ki je glavno plačilno sredstvo za nakup altcoinov.
3