Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 9. 2011,
11.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 9. 2011, 11.58

8 let, 7 mesecev

Je gibanje neuvrščenih stvar preteklosti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Odkar ni več blokovske delitve sveta, je gibanje neuvrščenih izgubilo svojo vlogo in trenutno nima kakšnega velikega pomena."

Tako nam je pojasnil predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose Jožef Kunič in ob tem dodal, da pa bo morda v prihodnosti dobilo kakšno novo fizionomijo. Trenutno je v gibanju neuvrščenih 119 članic V Beogradu se bo namreč danes začelo dvodnevno ministrsko zasedanje, na katerem bodo obeležili tudi jubilejno 50. obletnico ustanovitve omenjenega gibanja, ki naj bi se ga udeležilo več sto delegacij. Prvo zasedanje gibanja neuvrščenih, ki ga danes sestavlja 119 držav članic, je bil prav tako v Beogradu, in sicer med 1. in 6. septembrom 1961. Srbija, ki sicer ni članica neuvrščenih, si je zelo prizadevala, da bi gostila omenjeno jubilejno zasedanje. Po Kuničevem prepričanju zlasti zato, ker to predstavlja dodatne možnosti mednarodne uveljavitve Srbije, zagotovo pa tudi zato, ker namerava iskati podporo glede Kosova. Profesor na fakulteti za politične znanosti v Beogradu Predrag Simić je tako za Dnevnik Radio-Televizije Srbija med drugim dejal, da bi bilo Kosovo brez teh držav že zdavnaj v Združenih narodih. "Države tretjega sveta so ta proces upočasnile." Po Simićevem prepričanju je za Srbijo zelo pomemben tudi gospodarski vidik tega zasedanja, saj Gibanje neuvrščenih predstavljajo zlasti države tretjega sveta, katerih trg je v razvoju. Srbija ne obnavlja odnosov zaradi nostalgije Kot so poročali srbski mediji, je njihov minister za zunanje zadeve Vuk Jeremić dejal, da Srbija ne obnavlja odnosov z državami članicami tega gibanja zaradi nostalgije, temveč zaradi globokega prepričanja, da se mednarodna stabilnost in prosperiteta ne bosta mogla učvrstiti brez upoštevanja mnenj večine v globalni družini narodov.

Slovenija je bila članica neuvrščenih kot del Socialistične federativne republike Jugoslavije, po osamosvojitvi pa za članstvo ni zaprosila, prav tako nima niti statusa opazovalke. Po Kuničevem prepričanju do zdaj ni bilo pravih razlogov, da bi Slovenija zaprosila za članstvo. "In mislim, da zaradi tega tudi ni bilo nobene škode."

Slovenija bo lobirala za nestalno članico VS ZN Omenjenega jubilejnega zasedanja se bo udeležil tudi zunanji minister Samuel Žbogar in po Kuničevem mnenju bo njegova glavna naloga lobirati, da Slovenija postane prihodnja nestalna članica Varnostnega sveta ZN. "Takšno priložnost je treba izkoristiti, pomembna pa je seveda tudi promocija Slovenije," še meni Kunič.

Ne spreglejte