Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Četrtek,
3. 12. 2015,
19.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Porsche Športni Avtomoto

Četrtek, 3. 12. 2015, 19.15

8 let, 7 mesecev

Porsche boxster S

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ko se je leta 1996 zgodila njegova prva generacija, mu je nekdo pripel etiketo "baby porsche". Ampak novi boxster je v resnici brez sence dvoma povsem resen oziroma kar briljanten športni avto.

Baby? Da, za zavistneže in nepoznavalce!

Morda je prvi boxster v primerjavi z mnogo bolj legendarnim bratom porschejem 911 res bil videti nekoliko sramežljiv, previden … Ampak s sredinsko nameščenim motorjem in platneno streho je že takrat pokazal, kaj in kdo želi biti. Seveda, čistokrvni razburljivi roadster, avto, ki zavoje dojema kot svoj plen, nagrado in ob tem v človeške možgane naravnost s ceste pošilja tiste najbolj poželjive vozniške občutke.

O tem avtu kroži anekdota, da je nekoč nekdo s prestižne VIP-zabave na parkirišče ekskluzivnega nočnega kluba pripeljal pravo barbi lepotičko manekenske linije, mer in barv. A ko je ta razvajena damica zagledala njegovega boxsterja, je z vprašanjem "A nimaš za pravega porscheja?" menda povsem razorožila nepripravljenega možakarja.

Preden nadaljujemo, moramo razčistiti. Testni boxster S je avtomobilski atlet Boltovega kova in kdor mu ne priznava rodovniškega statusa plemenskega vranca športne linije iz Stuttgarta, je avtomobilsko preprosto premalo podkovan ali pa ga podžiga zavist.

Ni vedel, zakaj ga ima …

Je torej boxster avto za pravega dedca? Če vprašate nas, zagotovo. Tisti možakar pač ni vedel, zakaj ga ima, avto, mislimo. V novem boxsterju jedra užitkov, G-ja zagotovo ni treba iskati, saj že v prvem zavoju pride sam, če so le voznikova desnica dovolj trda, srce pogumno in glava čista, da je zadeva varna, in to tudi brez kondoma, za volanom seveda.

Pa še užitki, ki valovijo skozi telo ob silah pospeškov in pojemkov, so lahko vsaj tako dobri oziroma celo boljši, kot če elektronsko krmiljeno vzmetenje namesto mesene telovadbe na mračnem parkirišču ob rezki kovinski odi radosti do konca obremeni dirkaško navdahnjena konjenica šestvaljnega, sredinsko nameščenega bokser motorja.

Lahko bi se izkazal kot vozniški bog in jo popeljal do avtomobilskega vrhunca

Bodimo iskreni. Kolikokrat se vam je zgodilo, da vam je dama po seksu rekla, da ste bog, da se v vas skriva sam Eros?

No, vsako polno pospeševanje iz zavoja, iskanje idealne točke zaviranja, spontan odziv z volanom in predvsem zares grozljivo hitro nabiranje vrednosti na merilniku hitrosti s hkratno natančnostjo lasersko vodenega izstrelka vas bo v novem boxsterju S navdalo z epsko izkušnjo. Da, takrat pa se boste zaradi tega avtomobila zares počutili kot vozniški bog.

Verjemite, mi v tistem prej opisanem položaju na parkirišču s tem avtom zagotovo ne bi bili prikrajšani za nič. Dama pa bi resnico o pravem porscheju v poplavi adrenalina in v navorskih sunkih skozi bliskovit sprehod prestavne kulise dojemala povsem brez sape in skozi napol priprte oči. Zavedanje, da je boxsterju naredila krivico, pa bi tako ali tako prišlo spontano, ob krikih navdušenja in groze hkrati.

Če bi ga imel James Dean …

Če bi tistega usodnega 30. septembra 1955 na križišču kalifornijskih avtocest highway 41 in 46 namesto spyderja 550 "little bastard" tega boxsterja gnal upornik, filmski idol James Dean, bi se verjetno brez težav izognil tistemu nesrečnemu fordu …

Tehnična evolucija pa žal zahteva tudi tovrstni davek. Slava jima, spyderju in Deanu, saj je tudi zaradi njiju porsche boxster S danes tako preklemano hiter, tako preklemano osredotočen in vodljiv ter tako preklemano dober in na srečo tudi bistveno bolj varen.

Daljši, širši, nižji in s krajšim prvim previsom eleganten kot še nikoli

Da se ta zares agilen športni dvosed res želi otresti vseh dvomljivih senc nekakšne očitane cenenosti iz preteklosti in postati popolnoma imun proti zlobnim jezikom, nakazuje njegova – gledano z boka, kjer so za slabe tri centimetre oblikovalci posekali prvi previs – najelegantnejša oblika do zdaj. Ta pa je hkrati še bolj športno osredotočena.

Boxster je izgubil tudi 30 kilogramov in dober centimeter v višino, kar seveda ni veliko, a dovolj, da še nekoliko odločneje "sune" in je na cesti videti kot "nabildani" Bode Miller v smukaški preži sredi wengenske strmine.

Novi boxster je zrasel precej previdno, zadržano, saj ni želel postati prevelik in preokoren. V dolžino je tako daljši le za dobre 3 centimetre, 6 centimetrov je pridobilo njegovo medosje, v iskanju popolne vozne uravnoteženosti pa so inženirji razširili tudi oba koloteka. Če doplačate še 20-palčna platišča, pa je avto zlasti v rumeni barvi res skoraj neustavljivo privlačen.

Doživel je torej oblikovno-značajsko preobrazbo, ki ga dela tako rekoč popolnega. Je vpadljiv in eleganten ter drzen, a nikakor nesramen. Pravi porsche brez kančka dvoma. Njegovo zrelostno in agresivno držo, prežeto z očitno gepardovo kondicijo, pa smo sicer takoj opazili že na domači predstavitvi.

Suveren v vseh pogojih

Ko smo v redakcijo dobili rumenega lepotca, je na naših cestah kot zakleto gostoval sam Pozejdon. Stoletne vode so izdatno namočile vse najlepše ceste v naši državici. Ob treh zjutraj smo nemočno in sila nejevoljno zrli v mokro in spolzko cesto. A če je res tako dober, bo moral kaj pokazati tudi, ko pod kolesi ni zanesljivega oprijema poletnega asfalta. In smo šli v dež …

Na vsak voznikov gib se odzove kot beli morski pes na kri

Tipanje, iskanje meja fizike je na mokrem asfaltu v avtomobilu, ki se na vsak voznikov gib odzove tako odločno kot beli morski pes na kri, vsekakor svojevrstno doživetje, ki ga je skoraj nemogoče do potankosti opisati z besedami. Žal.

Vsak naslednji zavoj za volanom tega avtomobil pričakuješ vzhičeno in ko ga je konec, najprej le debelo gledaš in se čudiš izjemnosti tehnike, ki se zmore tako očitno posmehovati fiziki. Potem pa takoj pohodiš, se spontano nasmehneš motorni zagnanosti in že iščeš nov izziv, levi ali pa desni, zaprt, srednje hiter, hiter, saj ni pomembno, samo da je in da čim dlje traja.

Lahko vam povemo, da smo se na cesti med Kočevjem in Dvorom na trenutke počutili tako samozavestno, da bi brez težav rokavico vrgli tudi kralju dežja Michaelu Schumacherju. Da, saj se zavedamo, da bi v resnici le nebogljeno gledali v izpuh sedemkratnega prvaka formule 1, ampak avto je res tako zelo uravnotežen, tako natančen, da si v njem preprosto vse bolj in bolj pogumen, samozavesten ...

Ko zaviješ, gre nos v zavoj s tako natančnostjo kot krogla iz ostrostrelske puške, saj ni skoraj nikakršnega odstopanja od začrtane smeri, ki jo narekuje kot koles. Preprosto briljantno.

Stikalo poguma

Tudi ko je vstopna hitrost v zavoj že tako visoka, da možgani roke nehote pripravijo na reševalne manevre sukanja volana, se v resnici ne zgodi nič. Res pa je, da to lahko spremeni pritisk na stikalo sport plus.

To stikalo odpre nove dimenzije, a zahteva nekoliko več vozniškega poguma in znanja. Pošteno namreč poreže pristojnosti stabilizacijske elektronike. Odzivnost podvozja, motorja, PDK-menjalnika in pedala za plin ter šasije pa spravi tako rekoč na dirkaško raven. Tudi štartni program "launch control" je po novem opcijski del elektronskega repertoarja tega porscheja. Potem veste, da misli resno.

Boxster po aktivaciji tega stikala preprosto zaživi v drugačnem tempu. Postane celo večji, vozno bolj zahteven pobalin kot brat z oznako 911. In če je tudi voznik res zmožen prispevati svoj delež zahtevanega znanja za vožnjo po robu, je to zares to.

Bavarec Z4 mu zna celo pokazati zobe, če sredinskemu postavljenemu motorju niste vozniško dorasli

Njegova nemška konkurenca, mestni tekmec SLK ali pa bavarska Z4 in TT, so z oznakami AMG, M in S na papirju celo močnejši, a v praksi jim, zlasti mercedesu, proti boxsterju zmanjka tiste kirurške natančnosti, lahkotnosti in mističnosti inženirskega "magic toucha" v milimetre do bankine, a ne prek v prah in pogubo. Je pa res, da se predvsem zaradi postavitve pogonskega sklopa – motor spredaj, pogon zadaj – v BMW-ju Z4 bolj čuti, kdaj bo avtomobil zdrsnil, in tudi, ko zdrsne, boste Bavarca lažje lovili, lažje kontrolirano peljali počez. No, TT pa bi temu porscheju utegnil razmeroma uspešno parirati s svojim quattrom.

Ja, Z4 bi mu tudi med ovnik znal vsaj pokazati zobe, če ne celo kaj drugega. Boxsterjeva sredinska postavitev motorja je fizikalni ideal, ki pa nedvomno zahteva vozniško znanje, še posebej če se igrate z zakoni oprijema.

Za 100.000 evrov dobite tri hot hatche ali pa nissana 370Z, pa še za servis in registracijo vam ostane nekaj.

Pa smo še pri ceni! Če mislite 100.000 evrov jemati na lizing, ga kar takoj pozabite. Vemo, da je težko! Raje se zapodite v hot hatch vode, megane RS in focus ST nimata veliko manjše konjenice, a velike dirkaške ambicije, pa še lizing obrok za njiju ne bo dosegel nepremičninske anuitete. Tega pa ne moremo trditi, če se boste zadolžili za boxsterja.

Obstaja pa še ena alternativa. Nissan 370Z roadster. Cenejši, močnejši, a manj karizmatičen in tehnično v primerjavi z boxsterjem precej podhranjen. Sune pa tudi dobro.

Veljalo pa bi poškiliti tudi k precej cenješi, a presentljivo razburljivi toyoti GT86.

Lahko pa se požvižgate na krizo in greste tudi navzgor, kupite brata caymana ali 911, pa Ferrarijevo californijo …

3,4-litrski atmosferski boksermotor je v umirejenm ciklu zahteval le 7,1 litra na 100 kilometrov

Oznaka S pomeni, da je bil v testnem lepotcu bližje sredini avtomobila nameščen 3,4-litrski šestvalnjik z bati pod kotom 180 stopinj, bokser zasnova, torej. Ta atmosferski stroj z DFI vbrizgom je neverjetno odziven, glasovno bistveno bolj prepričljiv kot v predhodniku in energijsko za 15 odstotkov bolj učinkovit. Na našem testnem krogu je v umirjenem ciklu zahteval le 7,1 litra goriva na 100 kilometrov. Seveda pa položaj in zasnova motorja prinašata še izjemno nizko postavljeno težišče, zato se boxster pelje kot gokart.

Nasmeh na obraz prikliče tudi delovanje indikatorja ustrezne prestave. Ta tukaj ni za eko okras, temveč za to, da voznika opominja, da sedi v športniku. Ja, prav ste slišali. Skrbi, da so obrati vedno tam, kjer voznik lahko računa na "kilovatno-navorski motorni cunami".

PDK - hitrejši od roke in bliskovit kot voznikove misli

Vedno znova navdušuje tudi bliskovito prestavljanje dvosklopčnega samodejnega menjalnika PDK. Tega po hitrosti pretikanja ne prehiti niti voznikova roka, še bolj pa navdušuje njegova inteligenca, povemo vam, teh zobnikov ne boste nikoli zmedli, ujeli nepripravljenih.

Je, pa res, da bi bila + in - sekvenca hoda prestavne ročice lahko obrnjena po dirkaško kot pri BMW-ju. Torej nižja naprej in višja nazaj, če se že gremo športnost, kaj ne porsche?

No, razni strokovnjaki menijo, da je Porsche povsem brez potrebe v boxsterja namestil menda bolj sintetičen elektromehanski volanski mehanizem, ki je zamenjal hidravlični servo. Morda bi kakšno hibo pri tem res občutil le profesionalni testni voznik. Za večino nas pa je tudi ta mehanizem povsem neposreden, poln komunikacije in mu po pravici ne moremo očitati prav ničesar. Zato naj to zveni bolj kot zanimivost, ne pripomba.

Ne spreglejte