Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Ponedeljek,
28. 1. 2008,
20.55

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2008, 20.55

8 let, 8 mesecev

Mercedes-Benz CLS 320 CDI

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Počasno poziranje v mestu in pa križarjenje po avtocestah temu avtomobilu zelo ležita. Dolga medosna razdalja kar "požira" kilometre, mesto pa že dolgo ni videlo takšne "poezije v gibanju".

Ne vem, kdaj se je za mano obračalo več ljudi. Takrat, ko sem kot sedemletni "mulc" v maski in plavutkah na nabito polno plažo privlekel polmetrsko ribo, ali pa ko sem se pred kratkim skozi center zapeljal z mercedesom CLS. Avtomobil nase lepi poglede, kot da bi bil živo rdeče barve, na njem pa bi pisalo ferrari. Pa ni. Je Mercedesova športna limuzina in kljub nevpadljivo temno zeleni barvi, ki zares "zaživi" šele v soju mestnih luči, opravi vlogo postavljača zelo prepričljivo!

Zunanjost, notranjost

Ves čas sem premleval in se spraševal, kaj pravzaprav je ta avtomobil. Limuzina ali kupe? Kupejevski del "dogovora" potrjujejo ozke šipe, utesnjen položaj za volanom in na zadnjih sedežih, ter nenezadnje tudi "hud" izgled. Po drugi strani pa sem sodeč po štirih vratih, velikem prtljažniku in udobni vožnji, vedno prišel do sklepa, da sedim v limuzini. CLS torej skuša opravljati poslanstvo dveh konceptualno popolnoma različnih vrst avtomobilov. Med testom smo posneli video, opravili lepo število kilometrov, pa še zdaj med pisanjem testa ne vem, na katero stran bi stopil. Jasno je, da so oblikovalci kljub debatam o obliki in lastnostih, pri zunanjosti dobro opravili svoje delo.

Kako pa vse skupaj izgleda znotraj? Pogled na armaturno ploščo spominja na razred E, kar zaradi dobre ergonomije ni nič slabega, obenem pa nam zaradi debelih "plat" lesa v glavo skače beseda jaguar. Voznik in sopotnik se spredaj "kopata" v razkošju, položaj sedenja pa se zaradi osnove močno razlikuje od tistega v gosposkem E-ju. Potniki zadaj se hitro spoznajo s kupejevskim delom avtomobila. Prostora za noge je na zadnji klopi dovolj, tistega za glavo pa zmanjka, če so višji od 180 cm. Če je torej CLS limuzina, potem je prostora malo - če je kupe, potem je to zagotovo "najbolj prostoren kupe". Prijetno so nas šokirali tudi litri, ki jih ponudi prtljažni prostor. Ta je prav limuzinski, in tu kompromisov ni potrebno sklepati.

Vozne lastnosti

Tudi v tem poglavju poročamo, da CLS skuša ugajati tistim z ambicijami po športni vožnji in tistim, ki raje križarijo od točke A do točke B. Dinamična vožnja lahko pod taktirko sposobnega voznika obrodi sočne sadove, pa vendar niti tipka "sport" iz CLS-a ne naredi pravega športnega kupeja (vseeno mnogo bolj športno kot razred E). Tu je potrebno pokazati tudi drugo, svetlejšo plat medalje, saj lahko zračno vzmetenje zablesti v vsej svoji slavi. Razlika med programom "sport" in "comfort" je občutna, kar ob vse večji poplavi tovrstnih opcij pri drugih avtomobilih ni samoumevno. Ob vključenem "comfortu" avtomobil začne igrati vlogo udobne limuzine več kot prepričljivo. In takrat je najbolje utihniti in se prepustiti križarjenju. No, za volan je vseeno potrebno prijeti. Kot sem dejal v uvodu, počasno poziranje v mestu in pa križarjenje po avtocestah temu avtomobilu zelo ležita. Dolga medosna razdalja kar "požira" kilometre, mesto pa že dolgo ni videlo takšne "poezije v gibanju".

Zmogljivosti, poraba

Priznamo, med vožnjo po avtocesti bi se še bolj zadovoljno kremžili, če bi nam na poti pomagal AMG-jev agregat z več kot 500 konjskimi močmi. A dizelski šestvaljnik je vseeno celo presegel naša pričakovanja. Val petstodesetih Nm navora avtomobil odločno potisne naprej tudi pri višjih hitrostih, da "medsemafornega" premikanja in smešenja "vaških dirkačev" v "hudih" calibrah sploh ne omenjam. Na njegovi strani sta prožnost in odzivnost, presenetil pa nas je tudi zvok motorja, ki v notranjosti ne zveni prav nič dizelsko. Povprečna poraba dobrih enajstih litrov je glede na nadpovprečne zmogljivosti tega avtomobila vsekakor sprejemljiva in pričakovana.

Cena, tekmeci

Mercedesa CLS kupujejo ljudje, ki sta jim Mercedesova razreda E in S premalo zanimiva, preveč konzervativna, hkrati pa nočejo precej bolj športnih kupejev, na primer SL-a, BMW-jeve šestice ali jaguarja XK. Za zdaj "ubogi" CLS v svoji niši tiči samozavestno, a osamljeno, konkurenca pa počasi, a zagotovo prihaja z vseh koncev. Porsche in Aston Martin že nekaj časa napovedujeta prihod panamere in rapida, oba sta prav tako štirivratna kupeja, ki pa bosta po vsej verjetnosti že v osnovi vsaj pol dražja od vstopnih CLS-ov. Ofenzivo načrtuje tudi Audi z modelom A7, ki bo že znal odgrizniti kak kos Mercedesove pogače. Ostaja vprašanje, ali je avtomobil, ki koleba med limuzino in kupejem, smiselen nakup? Če se kupec odloči za CLS-a, mu mora biti jasno, kaj kupuje. Vedeti mora, da bo v svojo garažo zapeljal(a) kompromis. Mi pravimo: odličen kompromis!

Ne spreglejte