Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
23. 12. 2015,
3.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

BMW Športni Avtomoto

Sreda, 23. 12. 2015, 3.17

8 let, 7 mesecev

BMW 228i cabrio

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Odlično je, da ima pogon na zadnji kolesi in platneno streho, manj, da je treba za samodejno klimo in zaščito pred vetrom - dvema nepogrešljivima elementoma kabrioletov - po premiumsko doplačati.

Poslednji mohikanec?

BMW serije 2 v karoserijski izvedbi s premično streho je dejansko naslednik nekdanjega BMW 1 cabrio. Obdržal je pogon na zadnji kolesi, kar je njegov največji adut in posebnost med tekmeci. Kako dolgo še, saj je BMW prav v sicer družinski različici serije 2 začel vpeljevati novo platformo s poudarkom na sprednjem pogonu?

V primerjavi s predhodnikom je nedvomno mnogo boljši, kar velja tako za dimenzijske temelje, kakovost izdelave in izbranih materialov v notranjosti kakor tudi zvočne izolacije in celo zmogljivosti motorja.

Že res, da dvolitrski štirivaljnik ne prede tako kot trilitrski šestvaljnik pri "enki", toda vozniku dejansko ponuja veliko. Tako zvoka v trenutkih, ko je platnena streha spuščena, kot tudi zmogljivosti, ki si jih pri takem kabrioletu seveda želimo.

BMW ima na primer srečo, da ni tako odvisen od šest- ali osemvaljnikov, da bi bil njegov poskus motornega "downsizinga" na negotovih temeljih kot kot na primer pri fordu mustangu.

Medtem ko ima tam osemvaljnik tako tradicionalno vlogo, da se zdi poskus evropeizacije s štirivaljnikom in elektronsko proizvedenim zvokom milo rečeno tvegan, pri avtomobilu, kot je BMW 228i cabrio, svojo vlogo lahko odlično opravi tudi dvolitrski štirivaljni motor.

In komur ta ni dovolj, si lahko vedno za dodatnih 12 tisočakov omisli še šestvaljno različico 235i (326 "konjev").

Vpadljiv športni avtomobil, ki pa je lahko tudi zasanjan romantik na mirni obmorski cesti

Motor s 180 kilovati je temu nedvomno kos, saj zmore na primer do sto kilometrov na uro pospešiti v šestih sekundah. Moč se je na zadnji kolesi prenašala prek odličnega osemstopenjskega menjalnika. Želeli bi si le obvolanske prestavne ročice, saj smo se seganja po prestavni ročici samodejnega menjalnika – torej takrat, ko vendarle želimo ročno pretakniti prestavo – že malenkost odvadili.

BMW je torej na eni strani lahko dinamični uživač med ovinki, na drugi pa tudi ležeren in zasanjan romantik ob bistveno počasnejši vožnji in prijetno tihem motorju ob nižjih vrtljajih. S postavljeno vetrno zaščito se je mogoče zelo prijetno voziti tudi pri zmernih avtocestnih hitrostih, za podeželske ceste pa je tak avtomobil z uživaškega vidika za marsikoga kot naročen.

Za opaznost se vozniku ne bo treba bati, saj pri 4,43 metra (enaka dolžina kot pri kupeju) svoje naredi še dodaten paket opreme M sport. Hvalimo notranjost, ki je v primerjavi s predhodnim modelom mnogo boljša. Veliko je elementov, ki so v avtomobil prišli iz BMW-jevega višjega razreda.

In zakaj klimatska naprava?

Slovenija je, če sklepamo po letošnjih nadpovprečnih poletnih temperaturah, vse manj država, ki bi bila prijazna do lastnikov vozil s premično streho. Ti so pri nas seveda že tako nišna skupina kupcev vozil. Kabriolete je mogoče bistveno bolje izkoristiti v deželah z milejšim, morda kar oceanskim podnebjem. Vožnja brez strehe sredi dneva, ko sonce pripeka z vso močjo, je namreč za potnike zelo obremenilna.

Klimatska naprava pa takrat olajša temperaturne obremenitve, a neposrednega vpliva žarkov na izpostavljeno glavo in preostale dele telesa tudi ne more povsem izničiti. Kadar ste poleti s takim avtomobilom v mestu ali se znajdete sredi prometnega zastoja – predvsem ob koncih tedna je nanje treba računati –, je treba streho zapreti in takrat je dobra klimatska naprava spet nepogrešljiva. In enako pri vožnji z odprto streho takrat, ko sonca sploh ni in so zunanje temperature spomladanske oziroma jesenske – takrat nam topel zrak olajša vožnjo in dejansko ustvari razmere, ki so za izkoristek takšnega avtomobila pravzaprav idealne.

Zato nas tudi pri BMW-jevem kabrioletu moti, da je treba za dva osnovna elementa dobrega kabrioleta doplačati slabih tisoč evrov. Konkretno za samodejno klimatsko napravo 580 evrov in za protivetrno zaščito 348 evrov.

Dobra naložba za tiste, ki se jim prostor za dve torbi za golf v prtljažniku zdi pomemben podatek

Najmanjši BMW-jev kabriolet nima veliko tekmecev. Kot smo omenili že v uvodu, je to premium kabriolet oziroma roadster, ki ima tradicionalne značilnosti teh vozil. To sta torej pogon na zadnji kolesi in platnena streha, in če temu ob pričakovani kakovosti vozil na tej ravni dodamo še zelo simpatično zmogljiv bencinski motor, ima avtomobil v tem dimenzijskem razredu svoj prostor in svojo dušo.

Primerjali bi ga lahko z audijem A3 cabrioletom, kjer se moč seveda prenaša na sprednji kolesi in avtomobil hitro izgubi nekaj svojega čara. Vsem premium kabrioletom je še naprej resen tekmec dimenzijsko večja opel cascada, ki ponuja visoko raven kakovosti za manjšo ceno, a svoje doda nepremiumski doseg opla …

Toda pod črto je treba poudariti, da kupci premium kabrioletov seveda ne razmišljajo povsem racionalno, znesek 56 tisoč evrov, kolikor je stal testni BMW, pa je za njih celo zelo dobra naložba. Zanje bo to nedvomno uživaški avtomobil, za nameček pa je mogoče v prtljažnik postaviti še dve torbi za golf …

Ne spreglejte