Ponedeljek, 9. 3. 2015, 11.55
8 let, 12 mesecev
Audi quattro: eno ime in več tehničnih obrazov

Tradicija je zahtevala quattro, a ta je drugačen
Dejstvo je, da je od prvotne zasnove tega stalnega štirikolesnega pogona minilo mnogo let in med drugim je Audi začel prodajati tudi manjše, lažje in dostopnejše avtomobile s prečno nameščenim motorjem, najprej A3, pozneje tudi A1, pa športni kupe TT.
Da bi se držali tradicije, da ima lahko vsak audi tudi pogon quattro, pa so morali seveda štirikolesni pogon za te modele zasnovati nekoliko drugače.
Tudi haldex deluje enako zanesljivo in natančno
V resnici gre za koncernsko mehaniko (platforma, motor in pogon), ki so ji namenili štirikolesni pogon s sklopko haldex.
To je večploščna sklopka z elektronskim nadzorom in v osnovi je pogon speljan k sprednjim kolesom – natančneje le neznaten del navora, okoli 2,5 odstotka, se prenaša na zadnja kolesa. Šele ko nastane razlika v vrtenju sprednje in zadnje osi, se plošče (lamele) stisnejo in sklenejo pogon še na zadnji kolesi.
V odvisnosti od pogojev gre teoretično lahko tudi ves navor na zadnji kolesi. Podobno deluje tudi viskozna sklopka (prav tako večploščna, a v tekočini, ki se ji s temperaturo spreminja viskoznost), s katero je bil na položaju sredinskega diferenciala od vseh audijev vseh časov opremljen le superšportni R8.
Le največji mojstri volana bi na cesti začutili razliko med zasnovami quattro
Izjemne stvari vedno polarizirajo narod in pri quattru ni nič drugače: nekateri trmasto trdijo, da si rešitev pri prečno vgrajenih motorjih ne zasluži imena quattro, drugim je vseeno, res pa je, da je med obema skupinama precejšnja razlika.
Tehnično je seveda "originalni" naprednejši, tudi dražji, odlični vozniki pa iz njega zmorejo iztisniti več. Pa vendar – koliko nas je za to dovolj odličnih?