Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 3. 2014,
21.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Terenski Avtomoto

Ponedeljek, 10. 3. 2014, 21.34

8 let, 8 mesecev

Mercedes-Benz 4MATIC – pogonski veter v Planici

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Mercedes-Benz je v Planici v globoko snežno odejo vrezal poligon, na katerem so inštruktorji varne vožnje v praksi predstavili prednosti štirikolesnih pogonov v snežnih razmerah in razlike med njimi.

Trening zimske vožnje v Sloveniji, v Planici

Dežela tisočerih jezer v svetu avtomobilizma velja za obljubljeno. Avgusta se v Jyväskylli zberejo častilci "letečih Fincev", ki na makadamih sredi iglastih gozdov skačejo tudi sto metrov daleč, avtomobilistična velesila številka ena pa Finska postane v zimskem času.

Tam na daljnem severu, še severneje od Božičkovega Rovaniemija, se namreč zberejo vozniki vseh avtomobilskih znamk, ki se zavedajo, da so pravzaprav sami najšibkejši člen avtomobila. Na zaledenelih finskih jezerih se vozniki učijo obvladanja vožnje na meji pri visokih hitrostih … Na enem od tovrstnih treningov varne vožnje smo bili tudi mi, gotovo ste že prebrali reportažo o učenju drsenja s turbo porscheji 911.

Podobnih zimskih vozniških treningov so naši alpski sosedje vajeni – marsikatero smučarsko središče vsako zimo na stežaj odpre vrata avtomobilskim znamkam in jim odstopi del zasnežene pravljice, da lahko s svojimi inštruktorji izvajajo treninge varne vožnje v zimskih, zahtevnejših voznih razmerah.

Za 50+ km

Tik pred velikim skakalnim dogodkom, ko se pod vznožje najlepših gora zgrne na tisoče obiskovalcev, pa je podoben trening v Planici zasnoval tudi slovenski Mercedes-Benz. V idiličnem okolju, pod skakalnicami, znanimi po vsem svetu , s pogledom na Jalovec in druge mogočne stene očakov nad Tamarjem, so planiške freze utrle poldrugi meter globoko gaz devetim mercedesom s pogonom na vsa štiri kolesa iz razredov B, E, GLK in ML.

Poleg nas so za volan sedli lastniki mercedesov, zdajšnji in bodoči. Zato to ni bil klasičen trening varne vožnje, udeleženci preizkusa so bili namreč ljudje z zares bogatimi vozniškimi izkušnjami. Na leto prevozijo tudi 40, 50, 60 tisoč kilometrov in več po vsej Evropi, v vseh mogočih razmerah, nekateri med njimi so imeli za seboj tudi že izkušnjo s finskih jezer.

Drsenje po zasneženem klancu

Kot je povedal naš inštruktor Andrej Brglez, ki je zasnoval preizkus in vodil vse vaje: "Ta dogodek je bil velik izziv tudi zame in za vso ekipo Slovenskega avto kluba, saj smo pripravili vsebinsko in izvedbeno izredno zahteven dogodek. Pri tako izkušenih udeležencih namreč ni prostora za improvizacijo ali umetno ustvarjene preproste prikaze na simulatorjih, napravah ali drugih pripomočkih. Na točki tolikšnega vozniškega znanja šteje največ le najbolj neposredna 'unplugged' izkušnja."

Tokratna snežna avantura je bila zato posebna predvsem v tem, da njeno bistvo ni bilo zgolj v zabavi v drsenju skozi ovinke in nabiranje snega na bočnih steklih. Šlo je pravzaprav za preizkus tehnike: "Udeleženci so imeli možnost za trenutek postati testni vozniki in si z lastnimi izkušnjami ustvariti sliko o zanje najprimernejši tehnični izvedbi štirikolesnega pogona."

Mercedes-Benz namreč ponuja več kot 60 različnih štirikolesno gnanih avtomobilov, razlike med njimi pa so precejšnje, tako s tehničnega vidika kot tudi izza volanskega obroča. "Še posebej se te tehnične razlike čutijo v razmerah, kakršne smo ustvarili pod planiškimi skakalnicami. Torej na strmem klancu z drsečo podlago, na kateri dvokolesno gnani že tako nimajo kaj iskati, kaj šele da bi bilo treba prehitro peljati, zavijati, drseti, ustavljati in speljevati."

Kateri 4MATIC vam najbolj ustreza?

Tako smo lahko v družinskem enoprostorcu B preverili učinkovitost Mercedesove najnovejše pridobitve, 4MATIC-a za kompaktne, sicer spredaj gnane mercedese A, B, CLA in GLA. Začutili smo lahko, kako velika je na snegu razlika v vodljivosti med dolgim karavanom razreda E v primerjavi z manjšim in lahkotnejšim GLK-jem.

Med drsenjem smo jasno začutili razlike v izhodiščnem razmerju razporeditve moči. Pri E-ju je najprej zdrsnil zadek, pri B-ju pa sprednji del, GLK s 50-50 pa je drsel enakomerno z vsem "telesom" in ga je bilo pri tem tudi izjemno lahko nadzorovati – seveda ni manjkalo besed, kako zabaven je.

Sredi dneva, ko je svojo moč izrazilo sonce, smo nazorno občutili tudi razlike v oddaljenosti od tal, hitro so svoje prednosti pokazali ML-i, ki so sicer med stožci poleg svoje vsemogočnosti jasno kazali tudi svojo "mogočnost".

"Naj vas dober občutek ne zavede!"

Andrej Brglez je moral večkrat spomniti, da gre za preizkus tehnike. Kajti ko se vozniki znajdemo v resnih razmerah, jih pogosto samodejno začnemo reševati sami in preprečevati drsenje. S paničnim obračanjem volana levo in desno, s sunkovitim zaviranjem in rohnečim pospeševanjem pozabljamo, da vozimo avtomobil, pri katerem že mehansko zmogljiv štirikolesni pogon nadgrajuje še kopica senzorjev in elektronskih krmilnih enot, ki v večini primerih bolje ve, kako se rečem streže, kot pa mi.

"Ne bojujte se z avtomobilom, dovolite mu, da opravi svoje delo," je ves čas ponavljal instruktor Andrej Brglez.

Pa vendar je moral na koncu treninga vendarle pogosto umirjati strasti. Spust na realna tla so pomenile besede: "Naj vas dober občutek ne zavede!" Meje je vendarle treba poznati, s predvidevanjem se jim je treba izogniti, saj obstajajo razmere, ko vam štirikolesni pogon ne pomaga. To je pri zaviranju!"

Vsebino omogoča Autocommerce d.o.o.

Ne spreglejte