Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 3. 2012,
9.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Peugeot Fiat General Motors BMW Ford Kia Hyundai Volkswagen Citroen Mitsubishi Audi Mercedes

Četrtek, 8. 3. 2012, 9.20

8 let, 7 mesecev

Kaj sporoča avtosalon Ženeva 2012?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nič revolucionarnega! Malo novosti. Še tisto nekaj novih tehnoloških novitet izhaja iz telekomunikacijske in multimedijske branže. Recesija je res očitna. Edini cvetoči je posel z dragimi avtomobili.

Združitev PSA-General Motors ukradla šov

Novica številka ena tega salona se je zgodila mimo salonskega dogajanja. Povezujeta se veliki General Motors in francoski PSA Peugeot Citroën.

Avtomobilski svet novico spremlja z mešanimi občutki, večina pa se strinja, da družbi ravnata pravilno, ko se povezujeta previdno, brez kupovanja času neprimerno velikega števila odstotkov delnic (PSA sploh nič, GM komaj sedem). Družbi si obetata predvsem razvojne in proizvodne sinergije, s katerimi bosta reševali svoj finančni položaj.

Seveda brez tehtnih vprašanj ne bo šlo, PSA se bo moral pogovoriti z BMW-jem zaradi bencinskih motorjev in s Fordom zaradi dizelskih, ustrašili so se že Vauxhallovi delavci na Otoku.

Prodajajo nove ideje, ne novi avtomobili

Vseeno se preselimo v Ženevo, na sejmišče. Tam se odvija sicer čisto zanimiv šov, a ne ravno zaradi novih izdelkov, bolj zaradi marketinškega pompa okoli že znanih avtomobilov.

Volkswagen, na primer, ni pripeljal tako rekoč nobenega novega modela, pač pa "milijon" različic malega upa. Zimskega, belega, terenskega, tovornega, ekološkega, skratka, razstavni prostor je bil pester, a ne zaradi inženirskega znanja, temveč zaradi zgodbe, ki jo nekemu izdelku vdihnejo kreativni tržniki. Videti je, kot da smo se znašli na točki, na kateri je ideja manj pomembna kot sama izvedba.

Avtomobil zgolj modni dodatek, tako kot telefon

Kar je sicer na nek način v redu. Današnji avtomobili so namreč res že dovolj dobri, da večina voznikov ne čuti potrebe po boljših avtomobilih. Večina od avtomobila želi samo, da ga prepelje od točke A do B na čim bolj sodoben in impozanten način, da lahko okolica že prek oblike avtomobila spozna način življenja voznika oziroma voznice.

Avtomobil postaja torej vse bolj modni dodatek, ki naj bi ga menjali kar pogosto. Vsaj tako pogosto kot menjujemo mobilne telefone – ker se jih naveličamo in ker nas zamika neka nova ideja, ne pa resnična potreba. Avtomobil postaja položnica, ki jo plačamo vsak mesec, ne pa dolgoletni življenjski sopotnik.

Novosti samo iz digitalnega sveta

A brez minusov ne gre. Pogosto menjavanje izdelkov bi moralo pospeševati razvoj, vsaj tu v Ženevi pa se kaže ravno nasprotno. Vse novotarije izhajajo iz "digitalnega" sveta, ne avtomobilskega. Popolna integracija z vašim iphonom, glasovno upravljanje, poslušanje internetnih radiev med vožnjo, "facebookanje" … to je novo v najbolj svežih avtomobilih.

Inženirji zanemarjajo temeljna pravila, sram naj jih bo!

Sploh se ne pritožujemo nad vsem tem, pravzaprav lahko zavpijemo: "Kooončno!" Pa vendar si avtomobilski inženirji zaslužijo močno brco v rit! Novi avtomobili bi morali v avtomobilskem pogledu ostati vsaj tako dobri kot predhodniki, če že niso boljši, vsaj slabši ne bi smeli biti.

Le zakaj ima ena od ženevskih premier tako ozko odprtino prtljažnika in podpovprečno prostornino? Je prtljažni prostor res tako nepomemben? In zakaj si položaja za volanom v drugi ženevski novosti ne morem nastaviti tako, da mi ne bi zgornji del volanskega obroča zakrival pogled na merilnik hitrosti?

Prav, sprejmemo, da so današnji avtomobili že dovolj dobri, toda naj res ostanejo tako dobri. Neka osnovna pravila morajo veljati, sploh če so zlahka merljiva, tako kot sta merljiva človeško telo in pravilen položaj za volanom.

Spodnji srednji razred povsem prenovljen

Saj, sprememb na avtomobilskem trgu bo po tokratni ženevski predstavitvi kar precej. Močno se je okrepil spodnji srednji avtomobilski razred – kia ceed, hyundai i30 in chevrolet cruze so tako močna konkurenca klasičnim golfom, focusom, meganom kot še nikoli doslej. Močan boj se bo bil tudi v premiumskem delu tega razreda, sveža BMW-jeva enica je prej kot v letu dni prejela močan udarec mercedesa A-ja, audija A3 in volva V40. Prvi od naštetih noče biti več enoprostorski outsider, drugi si zasluži črno piko za obliko (avtomobil je na pogled tako rekoč enak predhodniku!). Klasično petvratno kombilimuzino je prvič (po nekaj desetletjih) pokazal Volvo in nemška trojica se resnosti švedske grožnje nedvomno zaveda!

208 najbolj svež do jesenskega prihoda clia

Najbolj svež malček spodnjega avtomobilskega razreda je ta hip peugeot 208, a na tem mestu bo zdržal samo do jesenskega prihoda renaulta clia, s trojčkom volkswagnom up, seatom mii, škodo citigo in prenovljenima citroënom C1 in peugeotom 107 vse večjo veljavo dobiva najmanjši avtomobilski razred.

Kragujevški mini fiat

Okrepil se je tudi segment malih enoprostorcev: potem ko Fiatova idea ni obrodila dovolj navdušenja, je drugi poskus bolj imeniten, 500L se imenuje mali prostornež, ki noče biti samo praktičen, ampak tudi lep in retro – ne razumemo pa, zakaj mora biti videti kot mini in ne kot fiat? Na novega "fičokombija" gledamo tudi z malce nostalgičnimi očmi, izdelovali ga bodo v prenovljeni Zastavini tovarni v Kragujevcu.

Z drsnimi vrati proti merivi, z ločenimi sedeži proti multivanu

Na trg malih enoprostorcev vstopa tudi Ford z novim B-maxom, ki se za razliko od glavnega tekmeca opla merive ponaša z drsnimi zadnjimi vrati. B-maxa smo sicer v enaki obliki videli že lani, ko je bil še koncept, letos pa smo videli tudi že koncept novega transita in tudi ta je že nared. Prvi vtis je izredno pozitiven, kot prvi v razredu bo v zadnji sedežni vrsti ponujal ločene sedeže namesto klopi, kar bo družinam s štirimi otroki omogočalo, da prtljažnik bolje izkoristijo, čeprav je to varnostno vprašljivo.

Terencev v Ženevi kar mrgoli

Največ dogajanja je na področju terenskih vozil: novih terencev kar mrgoli in to vseh vrst. Opel mokka vstopa v razred najmanjših SUV-jev, ki je bil doslej pretežno japonski. Nova sta francoza citroën C4 aircross in slednjemu enak peugeot 4008. Fordova kuga je s prenovo pridobila dvajset centimetrov in s tem večji prtljažnik, zrasla je tudi honda CR-V, Mitsubishijev outlander pa očitno ne bo več del trojčka. Videli smo tudi Nissanov koncept hi-cross, ki napoveduje linije naslednika x-traila, Volkswagnov koncept cross coupe pa napoveduje novega tiguana in sploh novo golfovo platformo.

Mimogrede, konceptov, ki jasno kažejo obline prihajajočih avtomobilov je sicer v Ženevi pravzaprav veliko. Nissan ima še enega, invitation namreč jasno kaže obliko novega nota, Mazdin takeri pa je nova šestica. Pininfarinin cambiano je novi maserati quatroporte, o prihodnosti Bentleyjevega SUV-ja pa odločajo prav obiskovalci tega ženevskega salona (stavimo, da bo avtomobil potrjen?).

Okrepil se je segment terensko navdahnjenih karavanov: Audijeva allroada, Volvov XC in subarujev outback dobivajo konkurenco v obliki volkswagna passat alltrack, peugota 508 RXH, čutiti jo je tudi v insignii cross4, ki pa je ni ustvaril Opel, ampak hišni predelovalec Irmscher.

Terenski kabriolet

Največ pompa med terenci je ustvaril Land Rover, ki je priljubljenemu range roverju evoquu odrezal streho. Zapriseženi "landroveraši" se počutijo izdane, s preteklostjo neobremenjeni urbani japiji pa že iščejo najboljšega ponudnika financiranja – preslišali so namreč, da je odprti evoque samo koncept. S podobno idejo so se ubadali tudi pri korejskem Ssangyongu, a korejski koncept je precej bolj odmaknjen od realnosti.

Samo en lamborghini, vreden 2,1 milijona evrov

Katere avtomobile naj še izpostavimo? Ja, tiste za petičneže! Ta trg pa ne pojenja, na tem področju ne zmanjka bogatašev iz Indije, Kitajske in s Srednjega vzhoda. Lamborghini jim za 2,1 milijona evrov ponuja Aventadorja brez strehe in brez vetrobranskega stekla. Na voljo je le eden, samo ta, ki ga vidite na teh fotografijah.

No, za tiste, ki bodo izviseli, ima Ferrari na voljo model F12 s kar 700 "konjički", potrpežljivi pa naj počakajo še dve leti na novo hondo NSX, na hibrida s štirikolesnim pogonom, ali pa še malce dlje na za zdaj še malce preveč futuristična lexusa LF-LC in infinitija emergea.

Glasne "električne besede" so vse tišje

Z ekologijo končujemo pregled salona v Ženevi. Prihajajo novi serijski modeli, renaulta twizzy in zoe ter električni ford focus, pa vendar se zdi, da se velike besede umirjajo. Očitno se je avtomobilska industrija z elektriko malce prenaglila, veliko nižje prodajne številke od pričakovanih to potrjujejo. Ljudje se pač ne pustimo "ustrahovati" in vseeno še premoremo nekaj zdravega racionalnega preračunavanja stroškov in zato ne zagrabimo vsake nove ideje. Čuti pa se spet večji poudarek na gorivnih celicah, vsaj pri Toyoti, a brez pretiranih besed, zgolj s številnimi koncepti.

Ne spreglejte