Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
31. 1. 2012,
12.18

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Športni Avtomoto

Torek, 31. 1. 2012, 12.18

7 let, 2 meseca

Kaj se lahko naučimo iz razpisa za nove provide?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kaj se lahko običajni vozniki naučimo iz policijskega razpisa za nove "provide"? To, da je treba določiti potrebe, nato pa si pustiti svetovati.

Policija kupuje kombije in provide z zastarelimi predpostavkami?

Zelo verjetno že veste, da slovenska policija z javnim naročilom 430-475/2012 kupuje sedem civilnih specialnih patruljnih vozil. V rokah policije morajo biti do 15. novembra.

Seveda si nismo vzeli dovolj časa, da bi natančno prebrali prav vseh 119 strani razpisne dokumentacije, ki sicer zadeva tudi policijsko opremo in nove kombije. Kaj lahko se je zgodilo, da smo katero od pomembnih meril spregledali, a splošni vtis ob branju dokumentacije je, da je policija uporabila zastarele predpostavke oziroma ni upoštevala aktualnih trendov, ki veljajo v avtomobilski industriji.

Kriterije in naše komentarje vam vključno z možnimi kandidati v celoti ponujamo v spodnjih tabelah.

Če se narediš bolj neumnega, kot v resnici si, včasih izveš kaj pametnega

Pustimo ob strani pomislek glede tega, ali da so provide bolj potrebne kot večja prisotnost policistov na in ob cestah.

Tokrat se posvetimo izključno kriterijem, po katerih policija izbira svoje nove avtomobile. Menimo namreč, da se lahko iz razpisa veliko naučimo tudi običajni vozniki, predvsem kar se tiče postopka izbire novega avtomobila.

Po našem mnenju omenjeni razpis kaže, da policisti sicer so opravili analizo ponudbe na slovenskem avtomobilskem trgu, saj nekatere točke delujejo prepisane iz prodajnih katalogov.

Merila so torej dokaj natančno določili. In z njimi so šli do trgovcev, ti pa naj jim preprosto dajo, kar hočejo policisti. Pri tem naj trgovec nikar nič ne sprašuje, svetuje ali komentira.

Toda v našem uredništvu menimo, da je bolje, če se nakupa lotite samo z natančno določenimi potrebami in željami, o samem izdelku pa se odločite na koncu. Bolje je, če se pred trgovcem naredite bolj neumnega, kot ste - trgovec se bo tako čutil pomembnega, prav lahko se bo zgodilo, da boste tako izvedeli tudi kakšno "pametno".

Če nič drugega, si boste tako lahko razširili obzorja, svet avtomobilizma se namreč zadnja leta hitro spreminja. Hitro se lahko ulovite v zanko in zaradi vaše lenobe namesto "zelo primernega" kupite samo "primeren" avtomobil.

In če se nato izkaže, da je bila vaša prva izbira tudi po temeljitejši analizi enaka končni, vam bo to dvignilo samozavest, torej ne morete ničesar izgubiti, kajne?

Prvo pravilo: ne zacementirajte kriterijev!

In kaj konkretno je narobe s policijskim razpisom?

Menimo, da policija s svojim razpisom nazorno kaže, da pri izbiri novega avtomobila kriterijev nakupa ni smiselno "zacementirati".

Seveda se najdejo vozniki, ki se ne morejo odločiti med terencem in kabrioletom. In najdejo se tudi oboževalci, ki točno vedo, kateri model njim ljube znamke bo njihov naslednji. A načeloma vozniki kupujemo na podlagi svojih potreb.

Nevpadljiva, hitra, stabilna in poceni!

Potrebe, ki jih morajo izpolnjevati policijski avtomobili civilnih barv za lovljenje voznikov, ki po avtocestah divjajo z več kot 160 kilometri na uro, so bolj ali manj jasne. Patrulja mora biti nevpadljiva, hitra in stabilna! Ter kar se da poceni, seveda!

Ti kriteriji bi bili v grobem dovolj, seveda pa bi se v tem primeru nabrala večja množica avtomobilov, med katerimi bi bilo treba izbirati.

Bi bila ta množica nepregledna? No, prevelikih težav ne bi smelo biti, razvrščanje po ceni bi bilo v veliko pomoč, testne vožnje pa obvezne.

Kaj je narobe s karavani in golfi?

In katere so tiste čudne postavke, ki najbolj bodejo v oči? Čemu policija vztraja pri limuzinah srednjega razreda? Le zakaj karavani ne bi bili primerni za avtocestno vožnjo?

Le zakaj ne bi bili primerni tudi "hatchbacki" spodnjega srednjega razreda? Golfi, focusi, astre?

Morda na policiji menijo, da so primerno močni šele "hot hatchi", ki pa so preveč vpadljivi, a najde se tudi kak nevpadljiv primerek. Na primer tista astra biturbo, ki smo jo vozili pred tedni? Saj res, ne bi bila primerna, ker je dizelsko gnana …

Stare predpostavke danes samo še pogojno zdržijo

Toda, zakaj je bencinski motor sploh pogoj? Na trgu so dovolj zmogljivi dizelski avtomobili, ki za povrh porabijo manj. Porabe pri hitri avtocestni vožnji so seveda mnogo višje od tovarniških podatkov, a je vendarle enajst dizelskih litrov še vedno cenejših od petnajstih bencinskih.

In če ugibamo, da patrulja na dan prevozi kakšnih dvesto do tristo kilometrov (na leto 75 tisoč kilometrov?), se tudi morebitna višja cena za dizelski motor izplača.

Je pa res, da teh dizlov kljub vsemu ne gre kar na slepo priporočati, saj tudi moderni bencinarji niso več tako požrešni.

Danes preprosto ne gre več posploševati in vnaprej jemati, kot na primer, da so: - samodejni menjalniki počasni, - zadnji pogon nevaren, - varnost pa odvisna od trdote pločevine.

Moderni avtomobili dejansko rušijo stare predpostavke, zato menimo, da so številni kriteriji nepotrebni. Bolj smiselno bi bilo razmisliti o štirikolesnem pogonu, a ne?

Kaj pa downsizing?

Z določitvijo zahtevane prostornine od dva tisoč do tri tisoč cm3 (velja nazivna prostornina, torej od 2,0 do 3,0) uradniki zanemarjajo trende v avtomobilski industriji. Vsaj downsizing, se pravi zmanjševanje prostornine motorjev ob ohranjanju zmogljivosti.

Torej, izbrano moč 130 kilovatov je dandanes mogoče doseči tudi z 1,6- in 1,8-litrskimi motorji. Ta postavka je recimo s seznama možnih avtomobilov izbrisala citroëna DS5 THP 200, škodo superb 1,8 TSI in lancio delto.

Poleg tega bode v oči, da se na razpis lahko prijavijo tudi avtomobili z več kot 2500 cm3 velikimi motorji, ki od julija (po državni volji) veljajo za prestiž.

Eno je nakupna cena, drugo dejanski mesečni stroški

Seveda lahko pričakujemo, da s premium avtomobili policija ne bo lovila cestnih dirkačev, pa vendar naj ob tem spomnimo, da je cena zelo relativna zadeva.

Nakupna cena je eno, v resnici pa vsak mesec plačujemo precej višjo ceno, še za porabo goriva, servise, zavarovanje, lizing … Ta cena je pomembnejša od nakupne!

Še enkrat spomnimo, da nismo prebrali vseh 119 strani razpisa. Zato samo upamo, da bo policija pri odpiranju ponudb znala prepoznati trgovce, ki bodo namesto ekstremno nizke prodajne cene ponudili ugodno skupno ponudbo, na primer z že vnaprej plačanimi servisi, kar nekatere znamke pri nas že ponujajo.

In pri tem res upamo, da bodo policisti znali kot ugodnejšo prepoznati tisto morebitno ponudbo, ki bi poleg sedmih provid vključevala tudi dostavnike, ki jih sicer s tokratnim razpisom prav tako kupuje.

Ne spreglejte