Četrtek, 16. 4. 2015, 8.37
8 let, 8 mesecev
Svetovna premiera: volkswagen T6 – praktičen dostavnik, pameten kot passat
Za nastanek modela T je bil odgovoren Nizozemec
O tem, da je Volkswagnov dostavnik serije T eden najuspešnejših predstavnikov lahkih gospodarskih vozil, ne gre izgubljati besed.
Že prva in druga generacija, T1 (1950) in T2 (1967), sta postali pravi avtomobilski kult z nešteto imeni in prispodobami, med katerimi seveda najbolj izstopa bulli. Volkswagen je v več kot pol stoletja (65 let) dolgi zgodovini modela T izdelal kar okoli 12 milijonov različic tega dostavnika.
Pri Volkswagnu so zaradi pomembnosti tega svojega dostavnika rojstvu T6 namenili svetovno premiero, kakršna se za avtomobilskega zvezdnika spodobi.
Amsterdam je bil izbran z namenom, saj je za nastanek tega modela leta 1947 poskrbel nizozemski trgovec, avtomobilski prodajalec Ben Pon. Ta je svojo zamisel o preprostem, zanesljivem in robustnem dostavniku dobil, potem ko si je ogledal proizvodnjo linijo še ene izmed Volkswagnovih ikon, hrošča.
Skozi 65-letno zgodovino modela T je okoli 500 gostov iz 30 držav, med katerimi smo bili tudi mi, popeljal svetovno znani pripovedovalec zgodb Marco Tempest.
Ta se je na odru ob bogati multimedijski podpori in paradi dvajsetih različnih modelov T vseh starosti pogovarjal še z legendarno Sofie, prvim izdelanim kombijem T1 z letnico 1950 na registraciji.
Svetovna premiera z glasbeno legendo Markom Knopflerjem
Vrhunec premiere pa se je zgodil, ko sta se v novem, dvobarvnem multivanu T6 serije Generation SIX, s katerim Volkswagen proslavlja 65 let modela, pripeljala kitarski virtuoz, rock zvezdnik Mark Knopfler, in njegova skupina.
Glasbena legenda, ustanovitelj Dire Straitsov in večkratni dobitnik grammyja je torej s svojimi hiti v slogu v svet pospremil novega volkswagna T6. Če niste vedeli, Mark Knopfler je star toliko kot legendarni bulli, 65 let.
Volkswagnov dostavnik serije T je precej uspešen tudi na slovenskem trgu, saj se je lani zanj odločilo 800 kupcev, pri Porscheju Slovenija pa nameravajo letos to številko s prodajo modelov T5 in novega T6 še nekoliko povečati, saj računajo na 820 prodanih vozil.
Brez oblikovne revolucije: izrazit nos definira vse ključne linije …
Oblika novega T6 pričakovano ni postregla z revolucijo. Bit njegove zgodbe pač podobe ne postavlja v ključno vlogo. Kljub temu pa je novinec opazen predvsem zaradi izrazito poudarjenega nosu. Ta je nižji, bolj napadalnega oziroma ostrejšega videza. Njegove ključne linije se od maske raztezajo skozi celotno karoserijo.
Oblikovalci so njegovi vizualni podobi namenili še barvno paleto s 17 različnimi barvami. Med vsemi bo zagotovo najbolj izstopal atraktivni dvobarvni multivan serije Generation SIX, s katero krepijo prodajni štart nove generacije. Ta multivan pa se seveda zgleduje po legendah svoje bogate dediščine, med katerimi je izstopal dvobarvni T2 samba bus.
Seveda so nove luči, ki lahko svetijo v tehnologiji LED. Več in tudi veliko bolj opaznih sprememb je v notranjost z dvema različnima armaturnima plošča za potniško oziroma delovno, dostavniško različico.
Notranjost prilagojena vsakdanji, življenjski uporabi
Obe armaturni plošči sta zasnovani povsem na novo z veliko uporabnimi odlagalnimi površinami in predali. Vse je postavljeno v smiselno simetrijo med horizontalnimi in vertikalnimi predeli, novinec izstopa z zgledno urejeno ergonomijo.
Član odbora tehničnega razvoja Hans-Joachim Rothenpieler nam je zagotovil, da so pri snovanju praktičnih rešitev notranjosti premislili in optimizirali prav vse ključne postavke ter tudi določene zares pomembne podrobnosti.
Notranjost je zasnovan tako, da kar najbolj praktično služi vsakdanji, življenjski uporabi, ali v vlogi potniškega, osebnega avtomobila ali pa v vlogi profesionalnega gospodarskega vozila v storitveni dejavnosti.
Ključno je, da so tudi za volanom dostopna vsa pomembna odlagalna mesta. Do dvojnega nosilca za skodelice, pa tistega za pametni telefon in celo držala za večjo plastenko ter velikega predala za rokavice lahko dostopa tudi voznik.
Na seznamu uporabnih novosti je tudi gretje vetrobranskega stekla in odmrzovanje brisalcev.
Volkswagnov dostavnik prvič tudi čez 200 kilometrov na uro …
V motorni paleti seveda najbolj izstopajo štirje povsem novi, modelu T6 prilagojeni dizelski TDI-stroji. V povprečju bodo vsi porabili dober liter goriva manj na sto prevoženih kilometrov. Vsi štirje (62, 75, 110 in 150 kilovatov) s svojimi zmogljivostmi izhajajo iz enotne osnovne prostornine dveh litrov (1.968 kubičnih centimetrov).
Trije TDI-motorji do moči 110 kilovatov imajo turbino s spremenljivo geometrijo, najmočnejši 150-kilovatni (204 "konjev") pa ima dvostopenjsko prisilno polnjenje. To se odraža tudi na odzivnosti, saj je največji navor 450 njutonmetrov na voljo z od 1.400 do 2.400 vrtljaji v minuti.
Z njim bo T6 prvič v svoji zgodovini dosegel tudi končno hitrost čez 200 kilometrov na uro. Tem zmogljivostim je prilagojeno tudi elektronsko nadzorovano podvozje s sistemom DCC ter prednastavljenim voznim programom za dinamično, udobno in normalno, vsakodnevno vožnjo.
13 litrov tekočine AdBlue dovolj za 7 tisoč kilometrov
Z vidika lastniških stroškov bosta zelo zanimiva oba varčna rekorderja, 75-kilovatni in 110-kilovatni TDI s tehnologijo Bluemotion, ki naj bi v povprečju na stokilometrski razdalji zahtevala 5,5 oziroma šest litrov goriva.
Vsi motorji Euro 6 so opremljeni s sistemom start&stop in katalizatorjem SCR, ki s pomočjo tekočine AdBlue (32,5-odstotna sečnina) iz izpuha odstranjuje strupene dušikove okside. Dolivno mesto tekočine AdBlue je ob točilnem mestu za dolivanje goriva. 13-litrski rezervoar AdBlue naj bi zadostoval za okoli 7.000 prevoženih kilometrov.
Motorji, tudi oba dvolitrska bencinska TSI (110 kW/280 Nm in 150 kW/350 Nm), moč na kolesa prenašajo prek pet- ali šeststopenjskega ročnega menjalnika, na voljo pa bo tudi sedemstopenjski samodejni menjalnik DSG z dvema sklopkama.