Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 10. 2017,
16.30

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

klic v sili tovornjak

Ponedeljek, 16. 10. 2017, 16.30

7 let

Slovenci pionirji tudi pri razvoju sistema eCall za tovorna vozila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15
e-call tovorna vozila | Foto Gašper Pirman

Foto: Gašper Pirman

Sistem eCall je v Sloveniji vzpostavljen že od 1. decembra 2015, zdaj pa se samodejni klic v sili seli še v tovorna vozila. Slovenski partnerji konzorcija, Uprava republike Slovenija za zaščito in reševanje, Telekom Slovenije in IskraTel, so predstavili prvi prototip in spet v Evropi prevzemajo pionirsko funkcijo pri razvoju tega sistema.

Ključni element za hitrejši odziv reševalnih služb

Slovenija je 1. decembra 2015 prva država v Evropi v celoti implementirala sistem eCall, ki vse od začetka v projektu sodeluje kot eden glavnih partnerjev. Evropska komisija je glavni pobudnik za zagon varnostnega pripomočka, ki ga razvijajo že vse od leta 2009. Zaradi počasnega razvoja držav so pri Evropski komisiji zakonsko določili, kdaj mora biti sistem v celoti pripravljen na nemoteno uporabo. Na podlagi zakonskih določil so morale sistem samodejnega klica v sili države članice usposobiti do 1. oktobra letos, proizvajalci vozil pa ga bodo morali v vsa nova vozila vgraditi po 31. marcu 2018.

Ker šteje vsaka sekunda

Po izkušnjah, ki so jih zbrali do zdaj, sistem eCall prinaša samo pozitivne rešitve. Vgradnja dodatne strojne opreme je preprosta in stane vsega sto evrov. V primeru nesreče je sistem zasnovan enako kot pri osebnih vozili – na številko 112 avtomatsko pošlje sporočilo o nesreči in njeni lokaciji. Pri tovornih vozilih se sistem razlikuje po nekaterih ključnih elementih. S pomočjo tovornega lista e-CMR, na katerem so vneseni vsi pomembni podatki o tovoru, so reševalne službe že predhodno obveščene, ali tovorno vozilo prevaža do okolja ali zdravja škodljive snovi. Gasilci se na iztekanje kemikalij posledično pripravijo že pred odhodom in s tem močno skrajšajo čas intervencije. V strnjenih naseljih se zaradi sistema eCall za tovorna vozila odzivni čas zmanjša za 40 odstotkov, zunaj naselja pa celo za 50 odstotkov. V primeru težjih nesreč je za reševanje pomembna vsaka sekunda in samodejni klic v sili je do zdaj zaradi hitrejše intervencije reševalnih služb rešil že vsaj 2.500 življenj.

Ob nesreči tovornega vozila je za reševalce in gasilce ključnega pomena, da še pred intervencijo vedo, kakšen tovor je prevažal tovornjak. | Foto: Gregor Pavšič Ob nesreči tovornega vozila je za reševalce in gasilce ključnega pomena, da še pred intervencijo vedo, kakšen tovor je prevažal tovornjak. Foto: Gregor Pavšič

Hitrejši odziv, manjša gospodarska škoda in krajši zastoji

Kot so poudarili na novinarski konferenci, sistem eCall ne rešuje le življenja, temveč zaradi hitrejšega odziva pristojnih služb poskrbi za hitrejše reševanje nesreč. Posledice nesreče lahko zato odstranijo hitreje, obratno sorazmerno pa se promet hitreje sprosti. Ker je manj zastojev, se zmanjša tudi ekonomska škoda, ki jo povzročijo večurne zapore cest. Na letni ravni v Evropski uniji zaradi nesreč nastane kar 160 milijard evrov gospodarske škode, z uporabo sistema eCall se lahko stroški na letni ravni zmanjšajo tudi za 20 milijard evrov.

Slovenska partnerja Telekom Slovenija in IskraTel

Za razvoj in sistemske nadgradnje so pri nas odgovorni pri Telekom Slovenije in IskraTelu. Ker so v projekt vključeni vse od začetka, igrajo pomembno vlogo pri uveljavljanju storitve. Pri IskraTelu izdelujejo naprave tako za vozila in po novem težka tovorna vozila kot tudi za klicne centre ter intenzivno razvijajo mobilna omrežja pete generacije, ki bodo hrbtenica interneta stvari, Telekom Slovenije pa je svoje mobilno omrežje nadgradil s funkcionalnostjo zaznavanja klicev eCall, kar je pogoj za ločevanje in ločeno usmerjanje običajnih klicev v sili in klicev v sili eCall.

Pri Telekomu Slovenije so omogočili tudi preusmerjanje tovrstnih klicev na Upravo za zaščito in reševanje (URSZR) ter vključili klicni strežnik eCall. Ta iz klica izlušči podatke, ki jih tak klic zagotavlja, npr. GPS-koordinate. Ob tem se podatki pošiljajo na podatkovni strežnik URSZR, govorna zveza pa se usmerja na operativno osebje URSZR, so pojasnili pri Telekomu Slovenije.

eCall za tovorna vozila | Foto: Gašper Pirman Foto: Gašper Pirman

ECall ohranja anonimnost in pravico do zasebnosti

V današnjem svetu, kjer je gonja za osebnimi podatki ena najpomembnejših dobrin tehnoloških podjetij, so razvojniki storitve zagotovili popolno anonimnost sistema. Sistem samodejnega klica v sili je ves čas v stanju mirovanja in se iz spanja zbudi le ob nesreči, ko zabeleži lokacijo in jo pošlje v center za zaščito in reševanje. Pri tovornjakih bo izrednega pomena sprotno in natančno izpolnjevanje elektronskega CMR-a, le tako bodo v centru dobili vse nujno potrebne informacije.

Storitev je še v prototipni fazi, zato je praktično nemogoče napovedati, kdaj bo obvezna za vsa tovorna vozila in kdaj bodo zakonsko določili časovni okvir obvezne vgradnje v vsa na novo izdelana tovorna vozila.

 

Ne spreglejte