Torek, 3. 3. 2015, 12.39
8 let, 7 mesecev
Sedeli smo v novem karlu, Oplovemu upu za Evropo in Slovenijo
V živo je bolj prepričljiv …
… je bila prva misel, ko smo v eni izmed soban hotelskega kongresnega centra ob ženevskem razstavišču Palexpo ugledali Oplovega mestnega malčka karla. Predstavil pa nam ga je v bistvu kar prvi mož Oplovega oblikovanja Mark Adams .
Da, to je tisti ključni strateg, ki je s svojo energijo in karizmo začel temeljito spreminjati Oplovo identiteto. Pozorno nas je spremljal, ko smo sedli na zadnjo klop, se nasmehnili ob kakovostnem občutku zapiranja zelo lahkih vrat, potem pristopil in skupaj smo z besedami malce premerili novega karla.
Nanj v Rüsselsheimu, čeprav gre za majhen avtomobilček, težak le 939 kilogramov, polagajo velike upe. Od uspeha karla bo ob preostalih dveh prodajnih uspešnicah, corsi in astri, nedvomno v prihodnje odvisna usoda Opla.
To nam sicer malce med vrsticami potrdi tudi Mark Adams: "Vsekakor gre za naš zelo pomemben avtomobil. S karlom smo v ponudbi majhnih urbanih avtomobilov končali svojevrsten, unikaten tržni trikotnik, ki ga zdaj tvorijo corsa, adam in karl. Z njim zdaj pokrivamo zares vse potrebe ljudi, ki si želijo izbrati varen, tržno zanimiv in stroškovno učinkovit avtomobil po svojem okusu in željah."
Pri tem velja omeniti, da je karl v živo videti privlačnejši kot na prvih uradnih, bolj uniformiranih fotografijah. V oči pa nedvomno pade tudi precej posrečeno oblikovana in vsaj na prvi pogled ergonomsko precej dobro zasnovana armaturna plošča.
Praktičen zaradi razmeroma globokega prtljažnika in v razmerju 40 : 60 deljiva zadnja klop
Med zbiranjem prvih vtisov o novem malčku, ki ima potencial tudi za slovenski trg, smo poleg razmeroma udobnega sedenja na zadnji klopi opazili tudi za ta mini avtomobilski segment tudi precej dobro odmerjen prostor nad glavami. Čeprav je potniška kabina polno zasedena, potniki nimajo občutka utesnjenosti, kar gre pohvaliti.
V oči nam je padel tudi precej globok prtljažnik, ki praktičnost avtomobila povečuje tudi z deljivo – v razmerju 40 : 60 – zadnjo klopjo. Če ta pade, zmore mali karl ponuditi skoraj kubični meter prostora (940 litrov). Ni slabo za majhen mestni avtomobil.
Kakšen izziv pa je v potniškem tlorisu znotraj karlovih karoserijskih mer poiskati recimo dodatna dva ali tri centimetre prostora za kolena, pa povprašamo tudi Marka Adamsa:
"To je zelo težko. Treba je temeljito preučiti in optimizirati veliko posameznih komponent, vse od tečajev in mehanizma na vratih, pa do višine in oblike rezervoarja za gorivo. Gre za pravi podvig, verjemite."
Za njegov uspeh, tudi slovenski, bo pomemben cenovni prag. Se bo spustil pod mejo devet tisočakov?
Marka Adamsa povprašamo tudi o tem, kako visoko so pri razvoju tega avtomobila postavil okvire lastniških stroškov: "Gre za zelo pomembno postavko. Karl bo stroškovno zelo učinkovit avtomobil. Temu cilju smo sledili v vseh postavkah razvoja. Poleg tega pa smo mislili tudi na uporabno vrednost vozil, praktičnost. Tudi tu lahko karl širokemu spektru ljudi ponudi veliko."
Slovenskih cen za tega malčka še ni. K nam bo pripeljal pozno poleti oziroma zgodaj jeseni. Kako uspešen bo na slovenskih cestah, bo odvisno tudi od njegove cenovne osnove. V Nemčiji bo za karla treba pripraviti dobrih devet tisoč evrov. Če se mu bo v Sloveniji uspelo spustiti pod mejo devet tisoč evrov, bo nedvomno zelo konkurenčen avtomobil v svojem segmentu.