Torek, 26. 11. 2013, 14.32
8 let, 7 mesecev
Naj se ne zgodi: "Voznik pobral dudo in otroški jok je za vselej utihnil"
Moderna elektronika lahko reši voznikove napake, vendar …
Vožnja avtomobila je vse pogosteje neposredno povezana s stresom. Čeprav imajo moderni avtomobili vse več varnostno-asistenčnih sistemov, ki v primeru naše nepazljivosti s piskanjem ali tresenjem volanskega obroča recimo opozarjajo, da smo nevede prevozili sredinsko črto, nekateri pa znajo v takem primeru preventivno celo sami zaviti, lahko stresna situacija še vedno pripelje do prometne nesreče.
Psihologi: Otroku ne bo nič hudega, če se mu posvetite malo pozneje
Že med našo antistresno delavnico v Slovenj Gradcu smo izpostavili pomen soočanja s stresom za volanom, ki ga poudarjamo tudi v primeru vožnje z majhnim otrokom v njegovem sedežu.
Če otrok na zadnjem sedežu med vožnjo glasno joka, se tisti od staršev, ki je za volanom, zagotovo težko upre starševskemu vzgibu, da se med vožnjo ne obrne nazaj k njemu, ali pa mu kar med vožnjo poskuša s tal pobrati najljubšo igračo ali dudo.
Že večkrat so se žal pripetile nesreče, za katere je bila potrebna le sekunda nepazljivosti in otroški jok je ob čelnem trčenju za vedno utihnil.
"Otroku ne bo nič hudega! Brez skrbi! Pomembna je skrbna priprava na vožnjo – če ste poskrbeli, da je otrok previt in sit, potem bo res zlahka zdržal, da vi varno ustavite in poberete igračo …" je dejal specialist klinične psihologije dr. Tristan Rigler.
Otrok mora biti v avtomobilu seveda vedno ustrezno pripet, vožnjo pa lahko izkoristimo tudi za izobraževanje o prometni kulturi in osveščanje varnosti. Otrok naj se zato tudi navadi, da iz parkiranega avtomobila ne izstopi sam, ampak da starši predhodno preverimo, ali je to v danem trenutku dovolj varno.