Torek, 30. 10. 2018, 11.31
6 let, 2 meseca
Mehanik leta: šolski sistem razvoju ne sledi #foto
Napredek avtomobilske industrije spreminja tudi način servisiranja avtomobilov, poklic mehanika pa s prihodom novih tehnologij postaja čedalje zahtevnejši. Že četrto leto zapored poteka izbor mehanik leta, ki ne pripomore le k dvigu ugleda in prepoznavnosti poklica, temveč velja tudi za laskavo priznanje v stroki.
V prihodnjih letih prihajajo še večji izzivi
Morda vam danes ni pomembno, kdo skrbi za vaše vozilo. In na delo mehanika gledate podcenjujoče. Zagotovo se bo vaš pogled spremenil v prihodnjih letih z bolj množičnim pojavom hibridnih in električnih vozil ter predvsem s tehnologijo samodejne vožnje. O prihodnosti mehanične stroke smo se pogovarjali z Juretom Kozjekom, avtoelektrikarjem v podjetju MAN Truck & Bus Slovenija, ki hkrati sodeluje v izboru Mehanik leta 2018.
Kot je dejal Kozjek, mehanična stroka z razvojem avtomobilske industrije doživlja pomembno preobrazbo in šolski sistem temu napredku ne sledi. Znanje, ki ga danes potrebuje mehanik, zajema predvsem znanje diagnostike, elektrotehnike in informacijske tehnologije. Tega pa v sklopu trenutnega izobraževalnega sistema ni dovolj. Motorna vozila današnjega časa so namreč vse bolj tehnično in tehnološko kompleksna, postajajo računalniki na kolesih in temu ustrezno je treba prilagoditi tudi šolski sistem.
Težavo morajo odpraviti, še preden pride do nje
Izzivi modernih mehanikov niso pri odpravljanju težave, temveč mora dober mehanik predhodno predvideti morebitne težave in jih odpraviti, preden do njih sploh pride. Kozjek je delo dobrega mehanika primerjal z dobrim zdravnikom. Ukvarja se predvsem s preventivo in preprečuje možnosti večjih težav. Zato pa potrebuje ogromno znanja in ustreznih orodij.