Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Ponedeljek,
22. 6. 2015,
11.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Renault Jurij Tepeš Športni Avtomoto

Ponedeljek, 22. 6. 2015, 11.10

8 let, 7 mesecev

Kakšni varnostni pasovi so včeraj pred poškodbo rešili Jurija Tepeša

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Da je Jurij Tepeš včerajšnjo nesrečo na Gorjancih preživel brez poškodb, je bila predvsem zasluga posebnih štiritočkovnih varnostnih pasov v njegovem renault meganu. Komu so ti pasovi vse namenjeni?

Tepeš na dirkališča le s posebnimi dirkaškimi varnostnimi pasovi

Slovenski reprezentant v smučarskih skokih Jurij Tepeš je včeraj na avtomobilski gorski dirki na Gorjancih doživel nesrečo, v kateri pa jo je na srečo skupil le njegov renault megane RS trophy 275. Tepeš, ki ima z vožnjo hitrih avtomobilov kar precej izkušenj, je na dirki torej naredil napako, na drugi strani pa se je že pred odhodom ustrezno preventivno zavaroval. V svojega megana namreč ob vsakem obisku dirkališča, tako pa je bilo tudi v primeru Gorjancev, namesti prave dirkaške štiritočkovne varnostne pasove. Iz svojega avtomobila je moral zato tudi odstraniti zadnje sedeže.

Ti voznika (in sovoznika) bistveno bolj tesno stisnejo v športni sedež in svojo funkcijo pokažejo predvsem v primeru trka. Tepeš je v jarek ob cesti zapeljal z relativno visoko hitrostjo, ob udarcu je odlomilo sprednje desno kolo, nato pa se je z meganom prevrnil na cesto. Pri udarcu so se sprožile stranske varnostne blazine na sovoznikovi strani, tako Tepeš kot njegov sopotnik Urban Šurk pa sta bila bržkone prav zaradi utesnjenosti v sedežu – neposredni učinek veliko zmogljivejših varnostnih pasov – povsem nepoškodovana.

Video - kako je Jurij Tepeš na Gorjancih vozil na treningu

Varnostne pasove za 234 evrov je treba tudi pravilno vgraditi

V meganu je imel nameščene varnostne pasove italijanskega proizvajalca OMP (model DA801L), ki po rednem ceniku stanejo 234 evrov. Kot že rečeno, je treba za namestitev odstraniti zadnje sedeže, pasove pa je mogoče vgraditi v vse avtomobile in ne samo športne različice.

"Pravilna vgradnja je zelo pomembna. To še posebej velja za modele, ki so vpeti neposredno. Poleg pasov spada ploščica, ki se jo namesti neposredno na školjko. Večtočkovni kot je varnostni pas, bolj se pri udarcu razporedi sila trka. Enako velja tudi za vpetje, ki mora biti opravljeno pod kar najmanjšim kotom. Tudi ta namreč vpliva na razporeditev sile," nam je povedal Vili Ošlaj, ki prek družbe RallyShop v Slovenijo uvaža športno-dirkaško opremo različnih znamk in je varnostni pas prodal tudi Tepešu. Ošlaj poudarja, da se tudi pri varnostnih pasovih na trgu pojavljajo izdelki sumljivega "kitajskega porekla" in da gre pri nakupu zaupati predvsem uveljavljenim znamkam iz sveta športnega avtomobilizma.

Ne spreglejte