Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
14. 4. 2015,
14.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Airbus

Torek, 14. 4. 2015, 14.25

8 let, 7 mesecev

Airbusov slalom med državnimi interesi: bo novi A350 unovčil lekcijo A380

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na poslovanje Airbusa in njegovo konkurenčnost v primerjavi z Boeingom vplivajo tudi državni interesi solastnic v družbi, ki so v znak evropske inženirske premoči dale zeleno luč tudi airbusu A380.

So se z odločitvijo za največjega A380 prenaglili?

Predsednik uprave Airbusa Fabrice Bregier je v pogovoru za francoski dnevni časopis Les Echos zavračal očitke o napačnih poslovnih potezah družbe, ki so vezane na razvoj ter proizvodnjo največjega in najtežjega potniškega letala na svetu, airbusa A380.

Tudi danes imajo z vsakim izdelanim letalom namreč še vedno večje stroške kot prihodke. Šele prihodnje leto naj bi s svojim paradnim konjem dosegli točko preloma, ko naj bi letalo družbi začelo prinašati dobiček. Največji naročnik letala je družba Emirates, ki je s 140 letali naročila skoraj polovico vseh obstoječih modelov A380. Toda lani za letalo že niso več prejeli novih naročil.

"Letalski trg se je razvijal drugače in počasneje od naših pričakovanj. Model A380 smo preprosto predstavili deset let prezgodaj," je dejal Bregier. Airbus je s svojim največjim potniškim letalom A380 dobil precej težko in ostro lekcijo

Lekcija airbusa A380 za uspešno prihodnost modela A350?

Trg letalskega prometa se spreminja in danes se optimalna rešitev zdijo potniška letala s prostorom za do 350 potnikov. Airbus je že izdelal novega A350. Proces izdelave je precej bolj racionaliziran in učinkovit, po napovedih družbe pa naj bi s tem modelom točko preloma morda dosegli že v od treh do petih letih. Vsekakor bistveno hitreje kot z mogočnim A380.

To je torej letalo, ki v prvi vrsti odgovarja potrebam na trgu, ne političnim interesom lastnikov. Predvsem pa izstopa podatek, da je nova uprava (tudi na podlagi reform predhodnikov) lahko zavrnila milijardo evrov nemške državne pomoči in razvoj letala razvila predvsem na račun svojih notranjih rezerv.

Ne spreglejte