Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
17. 1. 2017,
6.35

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,23

1

Natisni članek

Natisni članek

Airbus, Leteči avtomobil

Torek, 17. 1. 2017, 6.35

7 let, 1 mesec

Airbus: Še letos bomo v zraku s prvim letečim avtomobilom

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,23

1

Airbus želi še letos opraviti prvi preizkusni polet svojega avtonomnega "letečega avtomobila", v katerem vidijo eno izmed oblik prihodnjega javnega prometa v velikih mestih.

Airbusova skica letečega avtomobila prihodnosti, ki bi ga nad mesti uporabljali tudi kot nekakšen taksi. | Foto: Airbus Airbusova skica letečega avtomobila prihodnosti, ki bi ga nad mesti uporabljali tudi kot nekakšen taksi. Foto: Airbus

Tom Enders, predsednik uprave Airbusa | Foto: Reuters Tom Enders, predsednik uprave Airbusa Foto: Reuters Razvoj vozila, ki bi bilo lahko hibrid med klasičnim avtomobilom in ultralahkih letalom, je že dolgo sen številnih manjših razvojnih podjetij. Zdaj se je v ta razvoj vključil tudi Airbus, ki je posebej za raziskovanje novih možnosti prevozov ustanovil divizijo Urban Air Mobility in želi prvi polet svojega letečega avtomobila opraviti še letos.

Javni promet nekoč pod zemljo, je zdaj čas za pot navzgor?

Pri Airbusu tako prevozno sredstvo vidijo kot sestavni del javnega prometa oziroma souporabe vozil, do katerih bi uporabniki dostopali prek aplikacije na mobilnem telefonu. Podobno torej kot danes pri sistemih za souporabo avtomobilov.

"Pred stotimi leti smo urbano mobilnost oziroma javni promet prestavili pod zemljo, zdaj nam tehnologija omogoča, da gremo v višino," v Airbusovem sporočilu pravi njihov predsednik Tom Enders.

Airbus v letečih avtomobilih vidi dobiček

Airbus je največji proizvajalec komercialnih helikopterjev. Kot je povedal Enders, nov tip "letečih avtomobilov" jemljejo zelo resno. Po njegovem mnenju bo v prihodnosti proizvodnja vozil za tak tip prometa tudi pomemben vir zaslužka, zato želi biti z Airbusom soudeležen. Pri tem bosta pomembni tako tehnologija samodejne vožnje kot tudi ustrezna umetna inteligenca. Airbusov prvi prototip, ki bo namenjen prevozu enega potnika, izhaja sicer še iz raziskovalne faze projekta.

"Če izkoristiš zrak in nebo, ne potrebuješ milijard za gradnjo novih mostov, cest in različnih prog. Tak promet bo tudi očistil ozračje v velikih mestih," dodaja Enders.

Ne spreglejte