Petek, 18. 1. 2008, 10.22
8 let, 7 mesecev
Nagibanje med vožnjo
Mislimo na tiste avtomobiliste, ki se med naglim vijuganjem okoli ovinkov s telesom razmetavajo na levo in desno poleg volanskega obroča. So to športni vozniki? Je njihovo ravnanje vredno posnemanja?
Športniki prav gotovo niso
Vozniki, ki se med vožnjo "mečejo" v motoristične položaje, morda želijo z nagibanjem poudariti svojo športnost in dinamičnost, vendar pri tem dosegajo slabe učinke. Zaradi premikanja telesa v nenaravno sedeč položaj (na pol zadnjice) je njihova zmožnost spremljanja gibanja vozila, in zaznavanja morebitnih odklonov, zmanjšana. V dveh elementih je zmanjšana tudi učinkovitost dela z volanskim obročem: zaradi položaja vstran od obroča je na razpolago manj moči v rokah; manj je tudi možnosti za spretno oziroma prefinjeno ravnanje z obročem.
Glavo pokonci!
Dokaz za gornje trditve so športni sedeži, katerih oblika je vedno bolj pogosto opazna tudi v običajnih avtih. Namen bočnih sedežnih opor je prav v preprečevanju nagibanja, ker le vzravnan gornji del telesa, ki se s hrbtom prilega naslonjalu, omogoča optimalno spremljanje dogajanja in natančno upravljanje z napravami v vozilu. Izdelovalci športnih, sploh pa dirkalnih avtov prav gotovo vedo, kako se vozniku zagotovi najboljše možne pogoje. Pri tem naj opozorimo še na položaj glave voznika (velja tudi za motoriste). Pri vožnji skozi ovinek mora voznik ohranjati pokončen položaj glave. To je namreč naraven položaj, v katerem ima človek največ možnosti za pravilno opazovanje okolice in za dojemanje sporočil svojih čutil.