Sreda, 9. 11. 2011, 8.19
8 let, 7 mesecev
Zakaj kadite?
1. kategorija: Pazi na postavo
Naj zveni še tako absurdno, neverjetno veliko kadilcev svojo vitko linijo vzdržuje s pomočjo cigaret, ker jim zmanjšujejo občutek lakote. Če gre verjeti nekaterim raziskavam, naj bi zaradi vitkosti kadila kar polovica vseh kadilk in četrtina kadilcev, saj s cigaretami nadomeščajo obroke hrane.
Recite ne: V resnici se večina kadilcev zredi, ko prenehajo kaditi, v povprečju od dva do štiri kilograme, a to še ni razlog, ki bi vas smel prestrašiti. Večina jih po nekaj mesecih pridobi nazaj prvotno težo, seveda pa pravilna prehrana in gibanje olajšujeta tako abstinenco od kajenja kot zmanjševanje telesne teže.
2. kategorija: Prikriti kadilec
Sebe in okolico iz sramu prepričujete, da niste kadilec, a izkoristite vsako priložnost, da se varno skriti pred očmi okolice "prisesate" na cigareto. V zanikanju odvisnosti ste postali pravi mojster naštevanja izgovorov pred sodelavci, otroki, partnerjem, starši ... Tolaži vas, da ima podobno težavo tudi kup filmskih zvezdnikov, politikov, vladarjev, predsednikov in drugih, ki jih v nasprotju z vami kar naprej preganjajo paparaci.
Recite ne: Ne glede na to, kaj bi si radi prikrili, raje odprite oči in verjemite raziskavam, ki kažejo, da ima tudi majhna količina cigaret (1–2 na dan) velike zdravstvene posledice. Sprejmite svojo odvisnost, da se je boste lahko znebili.
3. kategorija: Upornik
Danes morda preklinjate dan, ko ste s cigareto v ustih hoteli spominjati na Avo Gardner ali Jamesa Deana in vsem pokazati, kakšen upornik vpliva na vas, čeprav nekje v sebi še vedno upate na revolucijo in zobotrebec v ustih ne more narediti enakega vtisa.
Recite ne: Kako "kul" so zvezdniki, ko jih na filmskem platnu ovija cigaretni dim, vejo tudi ustvarjalci filmov, a ti vam ne bodo povedali, da je Humphrey Bogart umrl za rakom na požiralniku, potem ko je pokadil nekaj škatlic cigaret na dan. Pa ni edini.
4. kategorija: Kajenje za zabavo
O sebi ne razmišljate kot o kadilcu, saj vendar "čik" prižgete le tu in tam. Morda vsak konec tedna, seveda na zabavah, zadiši tudi poleti na morju ali pozimi na smučanju, ampak cigaret si ne kupujete, ker jih raje "žicate". Verjamete, da vas ravno to loči od odvisnosti.
Recite ne: Morda res (še) niste odvisni od nikotina, zagotovo pa od kajenja kot dejanja samega. Takšna hoja po robu vas lahko neki konec tedna, ko boste pokadili cigareto preveč, privede do rednega kajenja – raziskava kaže, da vsak peti "kampanjski" kadilec v nekaj letih postane nikotinski odvisnik.
5. kategorija: S cigareto nad stres
Skoraj polovica kadilcev trdi, da s kajenjem zmanjšujejo stres, se razbremenijo in sprostijo. Ne glede na to, ali je stres velik ali majhen, si zasluži, da ga umirijo s cigareto, tako da si slej ko prej vsak stres zasluži svoj "čik": naj zamuja avtobus, naj bo nadrejeni tečen, naj se pokvari kavni aparat in tako dalje, "čik" reši vse.
Recite ne: Kajenje v resnici ne zmanjšuje stresa, ampak ga celo povečuje, sploh na dolgi rok. Meditacija, pozitivne misli, petminutni sprehod, nekaj vaj za sprostitev, dihanje in cel kup majhnih stvari vam bo pomagalo bolj kot nikotin.
6. kategorija: Večna zadnja cigareta
Če si vsak dan rečete, da je tale cigareta zadnja, si obljubite, da boste za novo leto opustili kajenje, in podobno, ste kadilec, ki se vztrajno trudi za svojo abstinenco, čeprav mu ne kaže dobro. Pravzaprav niste odvisni samo od kajenja, ampak tudi od želje, da bi prenehali kaditi. Potolažite se s tem, da je takšnih kadilcev 15 odstotkov, torej niste sami.
Recite ne: Vztrajajte, vztrajajte, vztrajajte! Enkrat vam bo uspelo, samo pravi način morate najti zase. V povprečju kadilci prenehajo in spet začnejo kaditi vsaj trikrat, sploh pa statistika ni tako pomembna, nekega dne vam bo uspelo.
7. kategorija: Od tod do večnosti
Ste eden od 15 odstotkov kadilcev, ki si nikoli niso želeli nehati in se tudi ne trudijo. Zavedate se, da vas kajenje ubija, ker vam načenja zdravje, ampak užitka ne bi hoteli zamenjati za nič na svetu. Do prve resne zdravstvene diagnoze se z abstinenco ne mislite niti spogledati.
Recite ne: Morda bi vas streznilo, če bi si izračunali, koliko denarja zapravite za cigarete, morda bi se zdrznili ob rentgenski sliki svojih pljuč, se zgrozili nad nikotinskimi gubami okoli oči in obarvanimi zobmi, večinoma pa to ne deluje pri najbolj zagrizenih kadilcih. Če vas kdaj prešine še tako drobna misel, da bi kajenje opustili, ne bi bilo slabo, da si najdete strokovno pomoč in podporno skupino, ki vam bo vlivala voljo in vztrajnost.