Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 7. 2011,
10.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 7. 2011, 10.05

8 let, 7 mesecev

Vanilja in čokolada najpopularnejša sladoledna okusa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Časi, ko ste lahko izbirali samo med čokoladnim in vaniljevim sladoledom, so nepreklicno minili.

Izbira okusov in vrst sladoleda je ogromna in pestra, a ne vedno tudi zdrava, zato je dobro vedeti, kako zdrav sladoled ližete, pa tudi zakaj sta čokolada in vanilja še vedno najbolj priljubljena okusa na svetu. Vrste sladoleda Sladoledi se med seboj ne razlikujejo zgolj po okusu, ampak tudi po načinu izdelave oziroma svoji sestavi. Kremni sladoledi so zelo bogati z mlečnimi maščobami (najmanj 8 %) in s sladkorjem (najmanj 14 %), zato se nanje vežejo tudi polni okusi, kot so čokolada, vanilja, rum, punč, lešnik ... Sledijo jim mlečni sladoledi, ki vsebujejo enako količino sladkorja, a precej manj maščob (najmanj 2,5 %, navadno okoli 5 %), ki ustrezajo okusu stracciatelle, kokosa, pistacije, rafaela, kapučina, karamele ... Sadni sladoledi se pripravljajo z dodatkom vode in svežega ali zmrznjenega sadja, zato je izbira okusov neskončna - jagoda, gozdni sadeži, limona, ananas ... Jogurtov sladoled je narejen s pasteriziranim jogurtom in različnimi dodatki, kot so sadje, sadni prelivi, karamelni prelivi ... Med posebnimi vrstami sladoleda naj omenimo še diabetični sladoled, ki ne vsebuje sladkorja, ampak dodatek umetnih sladil, narejen pa je iz nemastnega, pustega mleka, in makrobiotični sladoled, ki je izdelan brez jajc, brez kravjega mleka, belega sladkorja, umetnih barv in arom. Namesto tega makrobiotiki uporabljajo sojino, mandljevo ali riževo mleko, tofu, sladijo z vaniljo ali medom in dodajajo le sveže sadje.

Ni težko ugotoviti, kateri sladoled je najbolj zdrav, čeprav se ljubitelji sladoleda strinjajo, da ne gre za vprašanje zdravja, temveč užitka. Kljub temu je dobro vedeti, da je sladoled lahko prava energijska ter kalorijska bomba, polna proteinov, kalcija in fosforja, da o umetnih aromah in pospeševalcih okusa ne izgubljamo besed. Pretiravanje torej ne pride v poštev, s sadnim ali makrobiotičnim sladoledom pa lahko nadomestite vmesni obrok ali malico, s slednjim in diabetičnim pa lahko celo hujšate - kepica "zdravega" sladoleda na dan je poleg drugega lahko odličen motivacijski dejavnik, ker spodbuja hormon sreče!

Zakaj vanilja in čokolada?

Čeprav se na tržišču vsak dan najde nov eksotičen okus sladoleda, sta vanilja in čokolada po vsem svetu še vedno najbolj priljubljena okusa. Strokovnjaki za prehrano domnevajo, da je to zaradi tega, ker tako vanilja kot čokolada delujeta kot potentna afrodiziaka, morda zaradi visoke vsebnosti holinov, vodotopnih hranil, ki preprečujejo demenco in infarkt. Kot zanimivost naj omenimo, da kar 80 odstotkov vanilje, ki jo po svetu dodajajo sladoledu, pridelujejo na Madagaskarju, čokoladni preliv pa je leto za letom najbolj priljubljen med vsemi!

Ne spreglejte