Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 7. 2011,
11.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 7. 2011, 11.30

8 let, 7 mesecev

Naučite se prisluhniti svoji intuiciji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Šesti čut ni privilegij izbrancev niti ni rezerviran samo za ženske, kot bi morda kdo pomislil. Intuicija je naš notranji glas, ki nam pomaga pri vsakdanjih odločitvah.

Recimo, da ste sprejeli poslovno ponudbo, vendar ste nekje v globini duše začutili, da odločitev ni bila pametna in da se ne bo dobro končalo. Ali pa vam je mož ravno začel razlagati, da je srečal vašega starega prijatelja, in še preden je izgovoril njegovo ime, ste vedeli, kaj bo rekel. Vam zveni znano? Na delu je bila vaša intuicija, notranja modrosti ali, kot jo velikokrat imenujemo, šesti čut. Vsi jo imamo.

Kaj je intuicija

Notranji glas, ki prihaja iz naše podzavesti, ni rezultat logičnega procesa. Gre za alternativen izvor vedenja, ki je vsem dan ob rojstvu. Mnogi veliki misleci (Kant, Jung) so poudarjali pomen intuicije in pisali o njenem vplivu. Intuicija je tudi sredstvo ustvarjalnega izražanja sebe, še posebej v likovni umetnosti, glasbi, književnosti, je pa tudi podlaga za številne opazne uspehe v znanosti, gospodarstvu in podjetništvu. Intuicija je naša vez s podzavestjo, je kanal, po katerem podzavestni um pošilja sporočila zavednemu. Prav zato je intuicija tako čudovit izvor ustvarjalnosti, modrosti in razumevanja, ki lebdi nad razmišljanjem.

Prednosti razvijanja intuicije Če še vedno ne veste, zakaj bi se sploh trudili razvijati intuicijo, preberite nekaj razlogov: - Intuicija pomaga pri zmanjševanju stresa, saj z njeno pomočjo učinkovito rešujemo težave. - Osvobaja ustvarjalnost in domišljijo. - Poveže nas s podzavestjo in nam pomaga razumeti sebe in življenjske okoliščine. - Preprečuje kopičenje negativnih čustev in misli. - Združuje levo in desno možgansko polovico, in na ta način omogoča celostno zavedanje sebe.

Vaje za razvijanje notranje modrosti

1. Meditirajte, utišajte svoj um in prisluhnite. Vsak dan si vzemite nekaj časa, ko boste v tišini. Umirite um s tehniko dihanja ali z obliko meditacije, ki vam je blizu. Pri tem ne razmišljajte, ne razčlenjujte in se ne trudite razumeti. Preprosto bodite odprti in poslušajte. Pustite mislim, da svobodno tečejo, in odprite vrata idejam in rešitvam. 2. Naučite se zaupati notranjemu glasu. Če v neko odločitev ali potezo niste prepričani, je možno, da so dvomi upravičeni. Prav tako morate prenehati s posploševanjem – če je nekomu nekaj uspelo, ne pomeni, da je dobro tudi za vas. Intuicija je vaš notranji vodnik in naučite se ji zaupati. Na začetku je malo zastrašujoče, ampak pustite intuiciji prosto pot. 3. Bodite pozorni in zavedajoči se. Če želite povečati svoje intuitivne sposobnosti, morate biti pozorni na dogajanje okrog vas. Na ta način zbirate zaznave in podatke iz okolja, kar bo pomagalo vaši podzavesti, da vam ob pravem času prišepne vaš naslednji korak. Tudi znanje in razumevanje, ki ste ju pridobili z izkušnjami, omogočata boljše razumevanje intuicije oziroma sporočil, ki vam jih pošilja podzavestni um. 4. Zaposlite podzavest pred spanjem. Pred spanjem se osredotočite na težavo, ki je niste uspeli rešiti, in razmišljajte o njenih možnih rešitvah. To bo vzpodbudilo vašo domišljijo in zaposlilo podzavest, ki vam lahko ponudi rešitev, medtem ko boste spali. Zato imejte na nočni omarici vedno papir in pisalo, če bi vas ponoči prebudila kakšna dobra ideja. 5. Pišite dnevnik. Ko o nečem pišete, vas prevzemajo misli, občutki in ideje. Pisanje je odličen način osvobajanja notranjih sporočil in spoznanj. 6. Zabavne igrice. Američan David Stevens v svoji knjigi Joga uma (Yoga of the Mind) predlaga dve zabavni igri za razvijanje intuicije: a) Branje na slepo – vzemite tri liste papirja, razmislite o težavi, ki vas trenutno vznemirja, in na vsak list napišite eno rešitev. Obrnite liste navzdol in jih premešajte. Potem z roko zakrožite nad njimi in bodite pozorni na svoje občutke. Kdaj vas je prevzel poseben občutek? Nad katerim listom je bila takrat roka? Obrnite prav tisti list in dobili boste namig za vaš naslednji korak. b) Igra semaforja – predstavljajte si semafor z rdečo in zeleno lučjo. Rdeča pomeni ne, zelena pa da. Zastavite si vprašanje, na katereo je mogoče odgovoriti z da ali ne, in bodite pozorni na semafor v mislih. Se prižge zelena ali rdeča luč? Začnite s preprostim vprašanjem, kot na primer: Kako vam je ime (Ime mi je Ana), potem poskusite še s trditvijo, ki ni resnična, na primer: Ime mi je Sonja. Opazujte luči na semaforju. Se prižge rdeča pri napačni trditvi? Po določenem času pa si zastavite vprašanje, za katerega ne veste odgovora, in intuicija vas bo usmerila na pravo pot.

Ne spreglejte