Petek, 23. 1. 2015, 19.57
9 let
Nas pšenični kruh res ubija?

Kruh je eno od najrednejših vsakodnevnih živil med Slovenci, je potrdila anketa, ki jo je za Planet Siol.net naredil Episcenter. Med 698 vprašanimi Slovenci jih 70 odstotkov je kruh vsak dan, samo en odstotek pa kruha sploh ne je. Črni in beli kruh sta vrsti kruha, ki sta najpogosteje na mizi Slovencev.
78 odstotkov vprašanih ni bilo nikoli na dieti brez kruha, tisti, ki pa so že bili, so to storili zato, ker so želeli shujšati, le 18 odstotkov jih je bilo na dieti zaradi zdravstvenih težav. Iz teh podatkov lahko razberemo, da velika večina Slovencev nima težav z izdelki iz pšenice oz. z glutenom – snovjo, ki jo vsebuje pšenica – ali pa temu ne pripisujejo tolikšne vloge, da bi iz svoje prehrane črtali to zadnje čase težavno snov.
V provokativni knjigi Kruh na zagovoru namreč ameriški kardiolog William Davies postavi prepričljivo obtožnico pšenice, pri čemer njegova razlaga temelji na starejših in novejših raziskavah ter seveda praktičnih primerih pacientov iz njegove ordinacije.
Mojca Cepuš, svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje, certificirana nutricistka, se s trditvijo, da je pšenica glavna težava sodobnega prehranjevanja, ne strinja. Pravi, da je res, da jo uživamo v prevelikih količinah, vendar še zdaleč ni edini krivec.
"Vzrokov za debelost in porast srčno-žilnih bolezni je kar nekaj in res je, da je nepravilna prehrana med glavnimi. Vendar pa je takšno posploševanje nevarno in nepravilno. Nevarno, ker s tem vzbujamo občutek, da lahko z izločitvijo enega živila rešimo vse težave (čarobnih tabletk žal ni), in nepravilno, ker je težava sodobnega prehranjevanja pravzaprav skupek težav. Jemo premalo surove hrane, preveč predelane hrane, neuravnoteženo, premalo vlaknin, preveč energijsko bogate hrane in še bi lahko naštevala."
"Nekateri ljudje lahko imajo pri uživanju večjih količin pšenice in njenih izdelkov odvisnosti podobne simptome. Ljudje, ki čutijo nelagodje po obroku s pšenico, naj jo iz svoje prehrane izločijo, lahko pa poskusijo tudi z izločitvijo vseh žit, ki vsebujejo gluten (pšenica, rž, ječmen, pira, kamut).
Varna so polenta, riž, krompir, ajda, proso, amarant, tef – etiopsko proso. V praksi opažam, da težave, kot so potreba po stalnem hranjenju s pšeničnimi izdelki, lakota, 'craiving' in napihnjenost, minejo, ko omejimo količino izdelkov iz pšenice na od 60 do 150 gramov na dan v ločenih obrokih v kombinaciji z zelenjavo. Primer: kos kruha z olivnim oljem in paradižnikom, testenine z omako iz popečene zelenjave ipd. Na tak način omejimo vnos glutena, pa tudi glikemično obremenitev obroka, kar bistveno vpliva na občutek sitosti/lakote v urah po obroku."
Dodaja pa tudi, da bel kruh iz prečiščene pšenične moke njegovi prebavi ne ustreza najbolje, zato raje peče in uživa kruh iz polnozrnate moke, ki vsebuje več vlaknin, veliko raje kot pšenično pa uporablja rženo moko.