Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 1. 2014,
16.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 1. 2014, 16.48

8 let, 7 mesecev

Jutranja kava z največjim učinkom po pol deseti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Številni izmed nas si začetka dneva ne moremo zamisliti brez jutranje kave, a s pomočjo kronofarmakologije lahko njene učinke okrepimo.

Če je prva stvar, ko se zbudite, ali prva stvar, ki jo naredite, ko pridete na delo, srkanje skodelice kave, ste eden izmed več sto milijonov "odvisnikov" po vsem svetu, ki si brez te črne pijače ne more predstavljati začetka dneva. Če jo čez dan spijete še nekaj več, a ste kljub temu še vedno utrujeni in dobivate občutek, da vas kava ne more več prezdramiti, boste morda morali povečati odmerek, ali pa je čas, da se seznanite z kronofarmakologijo, vedo, ki preučuje, kako različna zdravila in poživila, ki jih vnašamo v telo, vplivajo na naš bioritem.

Raziskovalec na washingtonski univerzi Steven Miller se že nekaj časa ukvarja z vplivom različnih dejavnikov na naš bioritem, s posebnim poudarkom kave, ki jo sam šteje kot neke vrsto drogo. Da bomo razumeli vpliv kave na naš bioritem, moramo spoznati kortizol, hormon, ki ga povezujemo s stresom ter hitrostjo naše mentalne reakcije in percepcije. Kortizol pripravi telo na akcijo, da se lahko odziva stresni situaciji primerno. Več kortizola v telesu pomeni, da smo naravno bolj budni in osredotočeni.

Uporaba poživil takrat, ko je to treba Naše telo gre vsak dan skozi 24-urni cikel, v katerem je tudi čas budnosti, se pravi čas, ko smo na dražljaje iz okolja najbolj odzivni. Svoj maksimum doseže med osmo in deveto uro zjutraj, med poldnevom in eno popoldan ter med 17. in 19. uro. Večina kofeinskih odvisnikov prvi jutranji kavni "fiks" dobi okoli osme ure zjutraj, kar pomeni, da spije kavo takrat, ko je telo že maksimalno budno, s čimer organizem samo še dodatno obremeni. "Eno od ključnih načel farmakologije je uporaba zdravil takrat, ko je to treba. Sicer se lahko razvije toleranca na zdravila in je posledično treba povečati dozo. Če je naša budnost na vrhuncu, učinka kave ne moremo izkoristiti. Zato bi morali pitje kave premakniti na čas, ko je v telesu raven kortizola najnižja," razlaga Miller.

Miller zato priporoča, da se jutranji požirek kave spije med 9.30 in 11.30, ko telo že malce popušča in se raven kortizola niža na minimum in potrebuje malo naravnega pospeška. Takrat bo samo ena skodelica kave imela isti ali celo boljši učinek kot pretirano dotakanje goriva v zgodnjih jutranjih urah.

Ne spreglejte