Petek, 20. 8. 2010, 8.24
8 let, 8 mesecev
TOP 10 iger na prostem
Zakaj ne bi konca poletja in začetka jeseni preživeli zunaj, v dobri družbi, pa naj bo to na pikniku, izletu, sprehodu ali s posedanjem na terasi? Verjetno se še spomnite, kako zabavne so bile otroške igre na prostem in kako hudo je bilo, ko so nas starši zvečer poklicali domov in se nam je zdelo, kot da za igre vedno zmanjka časa. TOP 10 iger na prostem vam ponuja nekaj idej, kako prijetno preživeti čas z otroki, sorodniki in prijatelji ali pa vas le ponese v čas mladosti, ko je bila igra še obvezen del vsakdanjika. Zanje potrebujete le nekaj prostora, malo rekvizitov in veliko dobre volje, verjetno pa se boste hitro spomnili tudi svojih različic predstavljenih iger.
2. Med dvema ognjema
Pripomočki: žoga, označeno igrišče. Priprava: Oblikujemo dve ekipi z enakim številom igralcev in v obeh določimo odposlanca, ki se razporedita na začetek in konec igrišča.
Pravila igre: V najpreprostejši obliki je namen vsake ekipe, da s podajanjem in ciljanjem nasprotnika z žogo izloči vse člane nasprotnikove ekipe. V prvem delu si odposlanec in njegova ekipa trikrat izmenjata žogo, ki se je nasprotna ekipa ne sme dotakniti, nato pa začne s ciljanjem nasprotnikov. Ko zadane katerega od njih, se ta odpravi na zunanjo stran k svojemu odposlancu in mu pomaga ciljati člane nasprotne ekipe. Nazadnje, ko so izločeni vsi člani ene ekipe, se v polje odpravi še odposlanec, ki ima tri življenja. Zmaga ekipa, ki ga z zadetki žoge izloči iz igre.
3. Gumitvist
Pripomočki: daljša vrvica ali elastika, ki jo na koncih zvežemo skupaj. Priprava: Dva ali več igralcev stopi na notranjo stran elastike in jo napne okoli svojih gležnjev.
Pravila igre:Iger z elastiko je veliko (navadna, ljubljanska, limonca, trikotnik, karo …), skupna lastnost vseh pa je, da igralec poskuša določeno kombinacijo skokov čim bolj pravilno izvesti na različnih težavnostnih stopnjah (zviševanje elastike od gležnjev do podpazduhe ali spreminjanje širine napetih vrvic – oženje s stojo z nogo ob nogi ali z elastiko okrog ene noge, tresenje elastike ipd.). Če vam je ušlo iz spomina, smo za igro Usa sonožno skakali in med tem govorili: usa, usa, usa, sa, pipi, duga, čara, pa.
Pravila igre: Črni mož vpraša: "Kdo se boji črnega moža?" Igralci odgovorijo: "Nihče!" Črni mož: "Kaj pa če pride? " Igralci: "Mu pa uidemo!" Črni mož se požene proti otrokom, ki mu poskušajo uiti tako, da čim hitreje in brez njegovega dotika pridejo na drugo stran igrišča. Kogar črni mož ujame, mu pomaga loviti ostale igralce. Tisti, ki se mu najdlje izogiba, v naslednji igri igra črnega moža.
5. Ristanc ali tančula
Pripomočki: kreda, kamenček. Priprava: Na tla narišemo kvadrate v obliki letala (najprej dva enojna, en dvojni, en enojni, en dvojni in na vrhu še en v obliki polkroga) in vanje napišemo številke od ena do sedem.
Pravila igre: Kamenček vržemo v prvi kvadratek in skačemo po oštevilčenih kvadratih po eni v enojnih in dveh nogah v dvojnih kvadratih. V polkrogu na vrhu tančule se lahko spočijemo in se na enak način vrnemo na izhodišče, vmes pa poberemo svoj kamenček. Tako nadaljujemo po naslednjih številkah. Če kamenčka ne vržemo v pravi kvadrat ali se med skakanjem prevrnemo ali v enojnem kvadratu stopimo na tla tudi z drugo nogo, je na vrsti drug igralec. Zmaga igralec, ki uspešno zaključi s sedmico.
Pravila igre: Iskalec miži in šteje do dogovorjenega števila, medtem se ostali skrijejo. Ko iskalec konča s štetjem, začne iskati igralce in ko katerega zagleda, teče do mesta, kjer je mižal, udari po njem in ga "pofočka" z vzklikom: "En, dva, tri – ime igralca, ki ga je našel." Če se preveč oddalji od mesta, se lahko pofočka drug igralec in s tem mora iskalec igro z mižanjem ponoviti. Če mu uspe pofočkati vse igralce, naslednji miži prvi, ki ga je pofočkal.
7. Ravbarji in žandarji
Pripomočki: prostor za skrivanje in lovljenje, prostor za "zapor". Priprava:Med igralci določimo dva žandarja. Pravila igre: Žandarja počakata, da se ravbarji skrijejo, nato jih iščeta. Ko zagledata ravbarja, ga poskušata uloviti in privesti v zapor. Ravbar se iz zapora lahko reši tako, da drugega ravbarja iz zapora udari po roki in zbeži. Igre je konec, ko žandarja ujameta vse ravbarje.
9. Okamenele babe
Pripomočki: prostor za lovljenje. Priprava: Določimo tistega, ki bo lovil.
Pravila igre: Igralci se razpršijo, lovilec pa jih poskuša ujeti. Kogar ujame (se ga dotakne), postane okamenel (postavi se v razkorak in se ne sme premikati). Reši ga lahko drug igralec tako, da se mu splazi med nogami. Igra se zaključi, ko so vsi igralci okameneli, tj. ko lovilec ujame vse igralce. Da je igra bolj zanimiva, lahko določimo več lovilcev.
Pravila igre: Eden od igralcev vpraša: "Gospodična, koliko je ura?" Gospodična odgovarja s številkami in smerjo gibanja, na primer: "Enega velikega nazaj in tri male naprej." Igralci se glede na odgovore gospodične pomikajo naprej in nazaj za različno dolge korake. Igralec, ki se prvi dotakne gospodične, v naslednji igri postane gospodična.