Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 8. 2012,
8.26

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 8. 2012, 8.26

9 let

V Baslu septembra razstava del Edgarja Degasa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Muzeju fundacije Beyeler v Baslu bodo septembra odprli razstavo poznih del francoskega slikarja Edgarja Degasa.

Na ogled bodo slikarjeve umetnine, nastale med letoma 1886 in 1912. To obdobje je veljalo za bogato in kompleksno, ki je predstavljalo vrhunec v več kot šestih desetletjih umetnikovega ustvarjanja.

Postavitev, ki bo vključevala 150 del, bo na ogled od 30. septembra do 27. januarja prihodnje leto, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Študije balerin in konjev, od slik do kipov

Edgar Degas (1834–1917) se je rodil v Parizu. Najprej je študiral pravo, nato pa od leta 1855 slikarstvo na Ecole nationale superieure des beaux-arts. V letih 1855–60 je večkrat obiskal Italijo.

Na slikah je najprej tematiziral zgodovinske motive in v olju slikal portrete, po letu 1874 pa se je posvetil študiju in slikanju figur ter se približal slogu impresionistov. Umetnostni zgodovinarji ga prištevajo celo med začetnike tega umetniškega sloga, čeprav je sam to opredelitev zavračal in je svoje delo raje označeval kot realistično.

Zanimalo ga je telo v gibanju, nanj so vplivali tudi japonski mojstri lesoreza. Najbolj znan je po študijah balerin in konjev ter gledaliških skupin in ženskih aktov. Te slike bo mogoče videti na prihajajoči baselski razstavi.

Degas je najraje uporabljal tehniko pastela, izdeloval je tudi bakroreze in litografije. Manj znano je, da je bil umetnik tudi dober kipar, v letih od 1865 do 1912 je ustvaril serijo malih bronastih skulptur balerin, konjev in kopalk, ki tako kot njegove slike pričajo, kako natančno se je znal poglobiti v človekovo dušo in opaziti še tako majhne premike telesa. Umrl je osamljen in skoraj popolnoma slep v Parizu.

Dela za razstavo bodo posodili bostonski Muzej lepih umetnosti, londonska galerija Tate, newyorški Muzej moderne umetnosti, Državne slikarske zbirke iz Münchna in pariški muzej Orsay.

Ne spreglejte