Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 7. 2013,
14.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Tovarna Rog MOL

Petek, 12. 7. 2013, 14.50

8 let, 7 mesecev

Sedanji uporabniki Roga si ne želijo prenove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mestna občina Ljubljana (MOL) se je odločila, da se bo gradnje Centra sodobnih umetnosti Rog lotila sama. Sedanji uporabniki nekdanje tovarne Rog si tega ne želijo.

Ob tem opozarjajo, da je "načrt uničenja enega izmed stičišč, ki ohranja možnosti za razvijanje drugačnih programov, v sedanjih razmerah nadvse nespametna odločitev".

Ljubljanski mestni občini med drugim očitajo, da se gradnje Centra sodobne umetnosti Rog, v katerega izvedljivost in uspešnost naj bi podvomili tudi mednarodni strokovnjaki, namerava lotiti kljub temu, da za to nima zagotovljenih sredstev niti nima jasne vizije, kako bo center deloval tako na ravni upravljanja kot spodbujanja ustvarjalnosti.

Ob tem poudarjajo, da v prostorih nekdanje tovarne Rog dnevno poteka pisan nabor dejavnosti, ki Rog povezujejo v živ in dinamičen organizem, ki je v svojem bistvu heterogen, kontradiktoren in neulovljiv. Prav ta proces, ki je hkrati sodelovalen in konflikten, ohranja njegovo vitalnost in s tem ustvarjalnost ter produktivnost.

Ljubljanski mestni občini očitajo, da namerava žive vsebine v Rogu odstraniti, nato pa po prenovi v očiščen in sterilen prostor naseliti podobne, a pod popolnoma drugačnimi pogoji, takšnimi, ki bodo v prid tistim, ki so že privilegirani. Ob tem opominjajo, da dejavnosti, ki že sedem let potekajo v bivši tovarni Rog, očitno zadovoljujejo potrebe posameznikov in mesta, saj bi sicer različne iniciative v nevzdržnih pogojih ne vztrajale toliko časa.

Poseg v prostor, kot ga načrtuje MOL, po njihovem prepričanju ne pomeni le nadaljevanja procesa razslojevanja v mestu, temveč tudi politično odločitev - izničevanje avtonomnih prostorov in razbijanje legitimnosti političnega, kulturnega in drugega samoorganiziranja.

"Mesto ne potrebuje še ene lepe stavbe, prazne vsebin. Še manj potrebuje ograjeno, več let samevajoče gradbišče, kar je glede na pomanjkanje sredstev za izvedbo projekta realističen scenarij," so v sporočilu za javnost zapisali sedanji uporabniki Roga in dodali, da mesto nujno potrebuje prostore, v katerih bodo lahko njegovi prebivalci zadovoljevali svoje potrebe.

Zato predlagajo, naj ljubljanska občina denar raje preusmeri k obstoječim izraženim potrebam skupnosti. Med drugim naj z ureditvijo osnovne infrastrukture ter pogojev za delovanje omogoči kvalitetnejše izvajanje vseh raznolikih aktivnosti in iniciativ, ki tvorijo kompleksno in pisano tvorbo na območju bivše tovarne Rog.

Občina se bo prenove lotila brez investitorjev Mestna občina Ljubljana je Center sodobnih umetnosti Rog sprva želela zgraditi v javno-zasebnem partnerstvu, a je ideja padla v vodo, saj zanjo ni pokazala zanimanja nobena gospodarska družba. Zato so se odločili, da bo nekdanjo tovarno koles obnovila sama. Da bi bil projekt ekonomsko obvladljiv, je bilo potrebno spremeniti tudi občinski podrobni prostorski načrt. Dopolnjeni osnutek s spremembami OPPN za območje Roga so ljubljanski mestni svetniki potrdili na ponedeljkovi seji.

Ne spreglejte